چمدان : پس از مدارس، خوابگاه‌های دانشجویی نیز به عنوان محل اسکان گردشگران در شهرهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. هتل‌داران و اقامتگاه‌داران سال‌هاست نسبت به اسکان گردشگران در اقامتگاه‌‌های غیر رسمی مانند مدارس، خوابگاه‌ها و مراکز اسکانی دستگاه‌های مختلف دولتی معترض هستند.

صندوق رفاه دانشجویی نیز حالا خوابگاه‌های تحت اختیار خود که در تابستان‌ها تخلیه می‌شوند را به گردشگران اجاره می‌دهد. خوابگاه‌هایی که محل زندگی دانشجویان در طول سال است و اکثرا نیز به بهانه نبود منابع مالی با کمبود امکانات روبرو هستند.

اجاره خوابگاه‌های دانشجویی به گردشگران احتمالا به بهانه حمایت از سفر دانشجویان در حالی اتفاق می‌افتد که چند روز پیش علی اصغر مونسان،  رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با تاکید چند باره بر اینکه دولتی‌ها حق ندارند واحدهای اقامتی و گردشگری ایجاد کنند، گفت: تلاش خواهیم کرد که در دستگاه‌های دولتی این موضوع مرتفع شود تا فشاری بر دفاتر گردشگری وارد نشود.

مدیران پیشین سازمان میراث فرهنگی نیز پیگیر حذف اقامتگاه‌های غیر رسمی از چرخه سکونت گردشگران بودند با این وجود نه تنها مدارس هنوز از چرخه اسکان خارج نشده‌اند که حالا دانشگاه‌ها اقدام به اجاره خوابگاه‌های دانشجویی می‌کنند.

[caption id="attachment_79519" align="aligncenter" width="1015"] امکانات خوابگاه دانشجویی در بابلسر[/caption]

 

بررسی سایت صندوق رفاه دانشجویی نشان می‌دهد که واحدهای اقامتی این نهاد خوابگاه‌های دانشجویی با حداقل امکانات در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد. خوابگاه‌هایی که هیچ شباهتی به اقامتگاه‌ گردشگران ندارد و حتی سرویس‌های بهداشتی آنها به صورت مشترک است. از سوی دیگر مشخص نیست خوابگاه‌های دانشجویی که همواره با مشکلات رفاهی برای دانشجویان روبرو هستند با چه مجوزی اجاره داده می شوند و درآمد حاصله از آنها در کجا صرف می‌شود.

 

[caption id="attachment_79521" align="aligncenter" width="770"] امکانات خوابگاه دانشجویی اردبیل[/caption]

 

وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف دولتی و نیمه دولتی سال‌هاست به بهانه حمایت از کارمندان و کارگران خود اقدام به راه اندازی اقامتگاه‌های غیر رسمی کرده‌اند. اقامتگاه‌هایی که کمترین امکانات را با کمترین هزینه ارائه می‌کنند و دایره خدمت رسانی آنها نیز فراتر از دستگاه‌های مالک آنهاست.

هتل‌داران سال‌هاست نسبت به این وضعیت معترض هستند و بارها از آمادگی خود برای ایجاد قراردادهای حمایتی با دستگاه‌های مختلف خبر داده‌اند تا زمینه برچیده شدن این اقامتگاه‌ها ایجاد شود با این وجود دستگاه‌های مختلف مانند وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم نسبت به آن مقاومت می‌کنند و زیر ساخت‌های غیر مرتبط خود را در ایام پیک سفرهای داخلی تبدیل به اقامتگاه‌ها می‌کنند.
کد خبر 79512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =