چمدان :  در این نامه آمده است :با توجه به بازدید کارشناسان پژوهشکده باستان شناسی از محوطه قلعه سموران جیرفت و پیرو بازدید های قبلی کارشناسان از محوطه فوق متأسفانه بهره بردار معدن بدون رعایت ضوابط عرصه اقدام به ساخت جاده در جبهه شرقی تا انتهای جبهه شمالی قلعه کرده است .

با توجه به اینکه ساخت این جاده بنیان این اثر را تهدید می کند لذا خواهشمند است دستور فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به توقف عملیات عمرانی در محدوده عرصه قلعه سموران اقدام لازم مبذول گردد .

بنابراین گزارش، ابراهیم شقاقی مدیر کل امور حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیز در نامه ای خطاب به محمود وفایی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گرشگری استان کرمان ضمن ارسال نامه ریاست پژوهشگاه تأکید کرد :خواهشمند است دستور فرمایید بررسی و چنانچه اقدامان انجام شده بر خلاف تعهدات بهره بردار و مغایر با توافقات مقره بر اساس صورتجلسه تنظیمی فی مابین و آخرین نقشه و ضوابط مصوب عرصه و حریم محوطه تاریخی مذکور بوده است ؛اقدام قضایی لازم علیه متخلف یا متخلفین احتمالی معمول و گزارش کاملی از آخرین نتایج حاصله تهیه و به این دفتر ارسال کنند .

تخریب قسمت هایی از قلعه سموران

علی صدرایی باستان شناس و یکی از کارشناسان بررسی کنند ه وضعیت قلعه سموران در این زمینه می گوید :با عنایت به تخریب و تعدی یک معدن کار در سال گذشته در دماغه جنوبی این قلعه و مسائل و مشکلات عدیده در این بخش عمدا قسمت های از این آثار مورد تخریب قرار گرفته است .

به گفته وی این روند در حال حاضر در جبهه شرقی با ایجاد جاده به سمت شمال قلعه ادامه داشته و در عرصه بلافصل با ماشین آلات سنگین در زیر قلعه مشغول ایجاد این جاده است.

صدرایی با ابراز نگرانی از خسارات وارده به این اثر تارخی می افزاید :به رغم تهیه صورتجلسات و نقشه های ارایه شده و با توجه به بازدیدهای مکرر کارشناسان و متولیان میراث فرهنگی روند تخریب ادامه دارد .

این باستان شناس خواستار رسیدگی فوری به این موضوع و جلوگیری از تخریب بیشتر این اثر تاریخی شد .

 

گفتنی است ، قلعه سموران متعلق به دوران اسلامی درحدود 60 کیلومتری شرق جیرفت در استان کرمان و بر فراز کوهی در سلسله جبال بارز واقع است .

این قلعه از دیواره های بسیار عظیم پرتگاهی در اطراف خود تشکیل شده که عملا دسترسی به آن را در بخش هایی غیر ممکن می سازد . در قسمت هایی که امکان نفوذ دشمن می رفته دیوارهای بلندی ایجاد شده است.
طول بالای قلعه یک کیلومتر و عرض متوسط آن حدود 150 متر است. آثار بناهای ویران قلعه با پی¬های سنگی و آجری در ابعاد و قطر 3 سانتی متر به فراوانی دیده می¬شود. در ارتفاع 200 متری بالای قلعه، دیوار سنگی دیگری با ملات آهک وجود دارد که دور تا دور قلعه احداث شده است.

چاه نسبتاً عمیق قلعه با گذشت قرن های متمادی و و آسیب های فراوان هنوز عمق خود را حفظ کرده و طرز سنگ چینی کناره¬ های آن بسیار جالب توجه است. بالای قلعه دو حوض قرار دارد که آب باران را جمع می¬کرده است. حوض بزرگ 20 متر طول و 8 متر عرض و 3 متر عمق دارد و چهار ستون سنگی در داخل آن قرار گرفته که روی آن را برای رفع آلودگی می پوشانده اند. دیواره آجری حوض با روکش ظریفی از ملات ساخته شده و حوض کوچک تر هم در فاصله نزدیک و بالاتر از حوض اصلی قرار گرفته است.

ساختمان قلعه سموران به قرون اسلامی تعلق دارد و در دوران حکومت سلجوقیان قلعه مشهوری بوده است. قلعه سموران به علت استحکام و موقعیت طبیعی شباهت زیادی به قلعه های اسماعیلیه دارد و شاید مدتها مورد استفاده پیروان اسماعیلیه قرار گرفته بوده چون که گروه هایی از فرقه اسماعیلیه دارد و شاید مدت ها مورد استفاده پیروان اسماعیلیه قرار گرفته بوده، چون که گروه هایی از فرقه اسماعیلیه در جباال بارز زندگی می کردند.
کد خبر 7764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =