چمدان : با شنیدن نام رشته‌کوه آلپ بلافاصله سریال‌های بل و سباستین، بچه‌های کوه آلپ و هایدی در ذهن متجلی می‌شود. سرزمین‌های بکر اوایل قرن بیستم و کودکانی که شادمانه در کوهستان جست‌وخیز می‌کنند. شاید باورش برای ما سخت باشد که هنوز هم در این منطقه شهرهای کوچکی وجود دارند که علی‌رغم زندگی در قرن بیست‌ویکم و عصر فناوری و حرکت در قلب اروپا، همچنان بافت سنتی کوهستانی خودشان را حفظ کرده‌اند.

استوس، شهری کوچک و آرامش‌بخش کوهستانی در قلب سوییس مرکزی است. در این شهر هیچ خودرویی تردد نمی‌کند و از 84 سال قبل اهالی آن که 150 نفر هستند برای رفت‌وآمد از سریع‌ترین قطار کوهنورد گردشگری اروپا استفاده می‌کنند. در روزهای اخیر این قطار کوهنورد با یک قطار جدید و پیشرو به نام استوس‌بان جایگزین شده است.

[caption id="attachment_7763" align="aligncenter" width="990"] قطار کابلی قدیمی استوس[/caption]

به‌گفته مهندسان شرکت گاراونتا که مسئولیت ساخت این قطار جدید را به‌عهده دارد، استوس‌بان سریع‌ترین قطار کوهنورد تجاری جهان خواهد بود.

این قطار که به‌تنهایی می‌تواند به یکی از جاذبه‌های گردشگری آلپ سوییس تبدیل شود روی شیب 110درصد کشیده می‌شود. کابین‌های استوانه‌ای‌شکل و سیستم خاصی که قطار را حتی در شیب‌های مختلف همواره به‌طور ثابت در موقعیت افقی نگه می‌دارد به‌خصوص اجازه می‌دهد که سوار شدن و پیاده‌شدن خردسالان و مسافران با صندلی چرخ‌دار به‌راحتی انجام شود.

[caption id="attachment_7765" align="aligncenter" width="1400"] قطار کوهنورد جدید شهر کوچک استوس[/caption]

روستای کوهستانی بدون خودروی استوس که در ارتفاع هزار و 330 متری قرار دارد حدود نیم‌ساعت از لوسرن و حدود یک‌ساعت از زوریخ فاصله دارد. گردشگرانی که سوار این قطار کوهنورد می‌شوند می‌توانند از چشم‌انداز بی‌نظیر دریاچه لوسرن در آلپ سوییس لذت ببرند. پیست سورتمه‌سواری، پیست 35 کیلومتری اسکی، پارک تفریحی خانوادگی و پارک اسنوبورد ازجمله جاذبه‌های زمستانی این منطقه است که دسترسی به آن‌ها همگی با این قطار کوهنورد میسر است.
کد خبر 7760

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =