چمدان : چندی پیش در همدان طرحی مطرح شد که بر اساس آن 6 مسیر تاریخی همدان با مرکزیت میدان امام (ره)  مشخص تا بر اساس آن پیاده‌راهی در خیابان اکباتان همدان ایجاد شود.

در صورت اجرایی شدن طرح این پیاده‌راه مسیر ماشین‌رو بازار آهنگران مسدود می‌شود و کسبه و اهالی این منطقه با مشکل روبرو می‌شوند، بنابراین کسبه این منطقه در این مورد به فرمانداری و استانداری اعتراض خود را اعلام کردند و جالب اینکه این مسئله سبب شد طرح ایجاد یک سواره‌رو در عرصه محوطه تاریخی هگمتانه پیشنهاد شود.

علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی همدان در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در مورد این طرح گفت: خوشبختانه ضوابط و قوانین میراث‌فرهنگی مشخص است و سلیقه بردار نیست. هگمتانه یکی از مهم‌ترین محوطه‌های تاریخی ایران و جهان است و یکی از آثاری است که اگر حواشی‌های پیرامون آن حل شود، ظرفیت ثبت جهانی دارد.

وی ادامه داد: بحث ایجاد پیاده‌راه، پروژه خوبی برای گردشگری است و سبب احیاء بناها و بافت‌های تاریخی می‌شود اما منافع مردم و کسبه نیز باید در نظر گرفته شود. در حال حاضر در زمینه مشکلی که برای بازار آهن فروشان مطرح شده، راه‌های مختلفی مطرح شده که یکی از آن‌‌ها باز کردن راهی در عرصه هگمتانه از کنار پارکینگ است.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان افزود: البته تصمیم گیری برای این مسئله در حوزه اختیارات استان همدان نیست و باید این مسئله به سازمان میراث فرهنگی و شورای فنی مرتبط با آن واگذار شود، در صورت دادن مجوز این طرح اجرایی و در صورت مخالفت با آن در شورای فنی این طرح اجرا نخواهد شد.

مالمیر در پاسخ به اینکه نظر اداره کل میراث فرهنگی همدان در این زمینه چیست؟ به چمدان گفت: ما اعتقاد داریم که راه‌های دیگری همانند تبدیل پیاده‌رو به سواره‌رو در برخی ساعات روز وجود دارد. در تهران نیز شاهد هستیم که برخی مسیرها سنگفرش است اما اتومبیل‌ها از روی آن عبور می‎کنند، بنابراین راه‌های مختلفی وجود دارد که هم بتوانیم پیاده‌راه بسازیم و هم مشکل آهن فروشان را حل کنیم.

وی  همچنین در مورد ایستگاه‌های اتوبوس ایجاد شده در خیابان‌های مجاور هگمتانه گفت: این ایستگاه‌ها آسیبی به محوطه وارد نمی‌کنند اما برخی کارشناسان می‌گویند این ایستگاه‌ها به لحاظ منظری، ممکن است برای ثبت جهانی مشکل ایجاد کنند، بنابراین با شهرداری توافق کرده‌ایم که سازه ثابتی در آنجا قرار نگیرد تا اگر نیاز شد بتوانیم سازه‌ها را برداریم.

وی در پاسخ به اینکه اگر ایستگاه اتوبوس خارج از عرصه برای ثبت جهانی مشکل ایجاد کند، خیابان درون عرصه حتما مانع ثبت خواهد بود، توضیح داد: به هر حال ضوابطی وجود دارد و اگر موضوع به سازمان میراث فرهنگی سپرده‌شود،  نظر دقیق و فنی عنوان خواهد شد، از طرفی ملاحظاتی وجود دارد که حقوق مردم رعایت شود، اما اینگونه نیست که حتما برای حفظ منافعی مجبور به از دست دادن چیزی شویم. راه‌های بینابینی وجود دارد که می‌تواند این مشکل را حل کند.
کد خبر 7747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =