چمدان : میرهادی قره سید رومیانی با اشاره به قانون 79 مجازات اسلامی مبنی بر تبدیل کیفر زندان برخی از محکومان قضایی به خدمت در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای اصلاح محکومان، قضات می‌تواند براساس قوانین، حبس را به مجازات‌هایی با بار فرهنگی تبدیل کنند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دادگستری بیان کرد: یکی از شاخه‌های پر اهمیت سازمان میراث فرهنگی، نگه‌داری از اشیاء ارزشمند و عتیقه است که برای این مهم قوانین و ضوابط خاصی وجود دارد؛ بنابراین نمی‌توان از محکومان در این حوزه استفاده کرد اما در خصوص صنایع دستی، گردشگری و حوزه‌های غیرمالی این سازمان می‌توان آنها را به کار گرفت.

این نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حوزه‌های بسیاری دارد که می‌تواند از این مجرمان استفاده کند، ادامه داد: به کارگیری آنها در تاسیسات گردشگری نمونه‌ای از این موضوع است؛ هم‌چنین حوزه فنی صنایع دستی نیز می‌تواند از این افراد بهره‌مند شود.

رومیانی با اشاره به منافع استفاده از محکومان در سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گفت: این اقدام دو فایده دارد؛ یکی آنکه روند تربیتی و فرهنگی محکومان هموار می‌شود و دیگر اینکه سازمان میراث فرهنگی از وجود این افراد بهره‌مند شده و خروجی آن موجب توسعه صنایع دستی و گردشگری و حراست و حفاظت از میراث فرهنگی خواهد شد.

معاون پارلمانی سابق سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه معاونت میراث فرهنگی انشعابات بسیاری دارد، تصریح کرد: یکی از این شاخه‌ها پژوهشگاه میراث فرهنگی و هدف این است که صنایع دستی سنتی را از نابودی حفظ کند؛ در واقع می‌توان از مجرمان در این حوزه استفاده نمود تا از بروز اتفاقات این چنینی جلوگیری کرد؛ هم‌چنین با آموزش می‌توان آنها را در مرمت آثار باستانی به کار گرفت بنابراین منظور خدمت آنها در موزه‌ها و مکان‌هایی که اشیا عتیقه و قیمتی دارند، نیست.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دادگستری در پایان افزود: در رشته‌های جدید سازمان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در همه زمینه‌ها می‌توان با قاعده‌مند کردن چگونگی سپری نمودن ایام محکومیت و حبس به کشور خدمت چند جانبه‌ای کرد.
کد خبر 7654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =