چمدان : اشکان مختاری معاون میراث فرهنگی این اداره‌کل امروز دوشنبه ۲۲ آذر با بیان اینکه احتمال عمدی بودن این تخریب وجود دارد، اظهار کرد: به احتمال زیاد فرد یا افرادی که از خیابان کنار دیوار قلعه عبور می‌کردند در سه روز گذشته این دیوار را تخریب کرده‌اند و حجم تخریب‌شده کمتر از یک مترمربع است.

او ادامه داد: ابعاد این قلعه تاریخی، قرارگیری آن در کنار خیابان اصلی، محدودیت نیروهای انسانی یگان حفاظت و امکانات محدود، حفاظت بنا را با دشواری رو به رو کرده است.

مختاری اضافه کرد: این قلعه با وجود مرمت‌هایی که در سال‌های گذشته بر روی آن انجام شده همچنان نیازمند مرمت است که برای همین منظور، تقاضای ۳۰‌میلیارد ریال اعتبار به سازمان برنامه‌وبودجه داده شد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان بیان کرد: رئیس سازمان برنامه‌وبودجه با اختصاص این مبلغ برای مرمت قلعه پرتغالی‌های هرمز موافقت کرده است و باید منتظر دریافت بودجه ماند.

او ادامه داد: امید می‌رود با دریافت این اعتبار بتوان ۷۰درصد قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز را مرمت کرد و امکانات حفاظتی بنا را افزایش داد.

این قلعه که در ضلع شمالی جزیره هرمز و در ساحل دریا قرار دارد، مهم‌ترین قلعه باقی‌مانده از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است.

 

 


کد خبر 7598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =