چمدان : تصاویری به دست خبرنگار چمدان رسیده که نشان از حضور ماشین آلات سنگین در میدان امام همدان و خاکبرداری و تسطیح آن دارد. پیش‌تر اعلام شده بود که قرار است این مکان به سایت موزه تبدیل شود اما آیا این سطح از گودبرداری آن هم با حضور ماشین آلات به آثار تاریخی- باستانی میدان آسیبی وارد نمی‌کند؟

آذر سال 96 بود که حین اجرای پروژه پیاده راه‌سازی میدان امام همدان دو تابوت اشکانی کشف شد و پس از آن شهرداری و میراث فرهنگی استان همدان، استانداری، شورای شهر و راه و شهرسازی توافق کردند که کاوشی اضطراری به مدت 10 روز در میدان امام انجام شود. مقرر شد اگر آثاری کشف شد محوطه به سایت موزه تبدیل شود در غیر این صورت دو تابوت به موزه منتقل شود و اجرای پروژه ادامه یابد.

محمد شعبانی در همان زمان با اشاره به انجام پروژه پیاده‌راه‌سازی در میدان امام خمینی(ره) شهر همدان گفت: طی کاوش‌های انجام شده در میدان امام(ره) دو تابوت سفالی کشف شد که طبق مطالعات انجام شده و مطابقت با نمونه‌های مشابه آن در موزه هگمتانه متوجه شدیم مربوط به دوره اشکانیان است.

 وی با اشاره به اینکه با ادامه کاوش‌ها متوجه شدیم اشیاء کشف شده سفال‌های شاخص دوران سلوکی بوده است، تصریح کرد: نمونه این سفال‌ها در معبد لائودیسه نهاوند وجود داشته است.

سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی در میدان امام خمینی(ره) شهر همدان از کشف آثار تاریخی مربوط به دوران مادها در میدان مرکزی این شهر خبر داد و گفت: برای نخستین‌بار آثار مربوط به دوران ماد در همدان کشف شد و این اثبات می‌کند مادها در همدان مستقر بودند.پس از آن فعالان و رسانه‌های میراث فرهنگی و 21 هنرمند مطرح همدان؛ بهرام افشاری، مجید برزگر، بهرام بهرامیان، پرویز پرستویی، ناصر پلنگی، هانیه توسلی، بهرام توکلی، امین جعفری، احمدرضا درویش، امیرشهاب رضویان، حسین زندی، مهرداد زاهدیان، فرزاد سپهر، مهتاب کرامتی، رابعه مدنی، محمد نصرتی، مهرداد نصرتی، علیرضا بهرامی، مسعود جعفری جوزانی، جلیل اکبری صحت، عبدالله باکیده، حسن گوهرپور خواستار تبدیل این مکان به سایت موزه شدند.

عباس صوفی شهردار همدان سرانجام با فشار افکار عمومی و پیگیری کارشناسان در روز یکشنبه 16 اردیبهشت 97 در صحن علنی شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: طرح سایت موزه به شهرداری همدان ابلاغ شد و نقشه‌های فاز اول معماری و طرح مطالعاتی این سایت موزه نیز دریافت شده و به زودی عملیات ساخت این طرح آغاز می‌شود.8 خرداد 97 هم کامران گردان با بیان اینکه یک میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار برای ساخت سایت‌موزه برآورد شده است، یادآور شد: مشکلی برای تأمین بودجه در این سایت وجود ندارد و به محض انتخاب پیمانکار ساخت مجموعه آغاز می‌شود.

سخنگوی شورای شهر همدان تأکید کرد: ساخت سایت‌ موزه میدان امام خمینی(ره) تا قبل از شهریور ماه و پیش از آغاز رویداد «همدان2018» به اتمام خواهد رسید.اکنون با توجه به تصاویر ارسالی در حالی ماشین آلات سنگین در کف میدان امام جولان می‌دهند و خاکبرداری می‌کنند که این پرسش مطرح می‌شود که آیا این روش آسیبی به بقایای تاریخی - باستانی باقی مانده در میدان نمی‌زند؟

[caption id="attachment_75760" align="aligncenter" width="620"] کشف دو تابوت اشکانی در میدان امام همدان[/caption]

 

[caption id="attachment_75767" align="aligncenter" width="1100"] انجام کاوش‌های باستان شناسی اضطراری در میدان امام همدان[/caption]

 [caption id="attachment_75764" align="aligncenter" width="800"] طرح سایت موزه[/caption]

[related-post id="7747"]

[related-post id="6577"]

[related-post id="6580"]

[related-post id="6697"]

 
کد خبر 75659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =