دولت با میراث فرهنگی در افزایش عوارض خروج کشور هماهنگی نکرد | بخشی از فعالیت‌های سازمان را به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم

چمدان : علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری  در نشستی با اعضای هیئت‌رئیسه فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی گفت:


 • فردا گروهی از یونسکو به منطقه زلزله‌زده کرمانشاه می‌روند تا آسیب‌های ناشی از زلزله به بناهای تاریخی را بررسی کنند تا با کمک‌های اعتباری و معنوی به بازسازی آثار تاریخی در این منطقه کمک شود. سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز نسبت به مرمت این آثار اهتمام دارد.


 

 • راه میان‌بر رونق اقتصادی توسعه گردشگری است و کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای همسایه به توسعه گردشگری و درآمد‌زایی این حوزه توجه کرده‌اند درحالی‌که جاذبه‌های زیادی ندارند.


[related-post id="4898"]

 • صنایع‌دستی اهمیت فراوانی دارد و بررسی‌های ما نشان می‌دهد تا سقف ۲ میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات در این حوزه وجود دارد.


 

 • اعتقاد ما این است که اگر قرار باشد فقط تیتر ما تغییر کند و بشود وزارت گردشگری اتفاق خاصی نمی‌افتد. باید به فکر کارهای زیرساختی و توسعه‌ای باشیم. به‌عنوان مثال در صدور مجوزهای گردشگری سه دستگاه نقش دارند و صدور مجوز الف، ب و پ سه تکه شده است و سه دستگاه مختلف این مجوز را صادر می‌کنند. بنابر این اگر قرار است سازمان به وزارتخانه تبدیل شود باید مسائل مختلف کنار هم دیده شود و به یک جمع بندی برسیم.


 

 • باید بررسی کنیم در کشورهای مختلف دنیا وزارت گردشگری چگونه فعالیت می‌کند. واقعیت امر این است که اختیارات ما به‌عنوان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری محدود است و تنها در حوزه میراث‌فرهنگی قوانین خوبی داریم و دست ما پر است و قانون از ما حمایت می‌کند، اما در حوزه صنایع‌دستی از حمایت‌های لازم برخوردار نیستیم. به‌عنوان مثال بزرگ‌ترین بخش‌های صنایع‌دستی ‌مانند فرش و زیورآلات در اختیار ما نیست و اگر قرار است وزارتخانه شویم این مسائل باید در کنار هم دیده شود و تجمیع شود؛ در غیر این صورت تغییر نام مشکلی را حل نمی‌کند.


[related-post id="7500"]

 • از نظر بودجه فقیر‌ترین سازمان هستیم. از نظر نیروی انسانی نیز فقر نیروی انسانی داریم و رشته‌های مرتبط و متخصص در سازمان کم داریم و در کنار این مسائل، انگیزه پایین مدیران به ویژهذمدیران ما در استان‌ها که با کمترین امکانات و حقوق دستمزد باید فعالیت کند یکی دیگر از مشکلات ما در این سازمان است.


 

 • با توجه به اهمیت میراث‌فرهنگی و حفظ آثار تاریخی بیشترین داشته‎های ما صرف صیانت و مرمت آثار فرهنگی‌تاریخی می‌شود. این در حالی است که صنایع‌دستی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و حضور در نمایشگاه‌ها می‌تواند به توسعه صنایع‌دستی کمک کند، اما برای حضور در نمایشگاه صنایع‌دستی‌ گاه برخی از صنعتگران ما برای تهیه غرفه با مشکل روبه‌رو هستند و هزینه غرفه را سازمان پرداخت می‌کند تا افراد بتوانند در نمایشگاه‌ها به‌خوبی فعالیت داشته باشند.


 

 • در خصوص افزایش عوارض خروج از کشور هیچ‌گونه هماهنگی با سازمان میراث‌فرهنگی نشده است. قرار شد رقمی افزایش پیدا کند، اما نظر ما بر این است که این افزایش به حمایت از تورهای ورودی اختصاص پیدا کند که با هدف حمایت از تور اپراتور‌ها باشد تا شاهد افزایش تورهای ورودی به کشور باشیم.


[related-post id="7419"]

[related-post id="7419"]

 • موزه‌ای در پاسارگاد در دست احداث داریم که قبل از انقلاب ساخت آن آغاز شده است، یعنی ساخت آن از چهل سال پیش شروع شده است و تنها ۲۵ درصد پیشرفت دارد و اگر با همین روند پیش برود نوادگان ما می‌توانند شاهد افتتاح این پروژه باشند و این نشان می‌هد از نظر بودجه‌ای در تنگنا هستیم و درخواست ما از نمایندگان مجلس این است که از نظر بودجه‌ به ما کمک کند


 

 • در بررسی این‌گونه پروژه‌ها وقتی قرار است سالانه اعتباری برای ادامه عملیات این پروژه تخصیص یابد نظر ما این است که این اعتبارات جمع شود و صرف ساخت پروژه‌ای شود که تکمیل شود نه این‌که هر سال بودجه‌ای را به پروژه‌ای مانند این موزه اختصاص دهیم که سالانه پیشرفت فیزیکی کمی دارد.


 

 • یکی دیگر از مشکلات ما این است که درآمدهای موزه‌ای ما به خزانه واریز می‌شود درحالی‌که موزه‌های ما نیازمند اعتبار هستند و برای مرمت و صیانت و حفظ و نگهداری باید بودجه به آن‌ها تزریق شود.


 

 • بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قصد داریم بخشی از فعالیت‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را به بخش خصوصی واگذار کنیم اما موزه ملی، سعدآباد، نیاوران و... را نمی‌توانیم به بخش خصوصی واگذار کنیم.


 

 • در بودجه سال ۱۳۹۷ به‌دنبال این هستیم که درآمد موزه‌ها به موزه‌ها بازگردد.


 

 • برای افزایش ورود گردشگران داخلی اولین گام معرفی ظرفیت‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری است اما به‌نظر می‌رسد این داشته‌ها به‌خوبی معرفی نشده است. در سفر به استان‌های مختلف جاذبه‌های بی‌نظیری را می‌بینم که داشته‌های بزرگی هستند که باید معرفی شوند. برای معرفی اعتبار لازم داریم اما اعتبار اطلاع‌رسانی و تبلغاتی ما تنها ۵‌ میلیارد تومان است در حالی که ما باید بتوانیم با شبکه‌های بزرگ تبلیغاتی و تلویزیونی قرارداد اطلاع‌رسانی ببندیم. از این رو در نامه‌ای به سازمان برنامه‌و‌بودجه اعلام کرده‌ایم که برای تبلیغات و معرفی جاذبه‌های ایران ۳۰۰‌ میلیارد تومان اعتبار لازم داریم


 

 • در حوزه زیرساخت‌های گردشگری وضعیت ما صددرصد مطلوب نیست اما در وضعیت فعلی مشکل و مانعی نیز ندارند و در این میان خوشبختانه با فکری تازه شاهد توسعه و رونق بوم‌گردی خانه‌های روستایی هستیم که مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است.


 

 • یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه کرد، بیمه هنرمندان صنایع‌دستی است که درخواست ما از نمایندگان مجلس این است که بیمه هنرمندان را مورد توجه قرار دهند.


 

 • سهمیه ما برای ثبت آثار ناملموس هر یک سال‌ درمیان است برای همین در سال ۲۰۱۸ سهمیه‌ای برای ثبت آثار ناملموس نداریم و فقط در حوزه مشترک می‌توانیم فعالیت داشته باشیم که این کار نیز کار آسانی نیست و کشورهای مختلف باید اعلام آمادگی کنند.

کد خبر 7564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =