موزه فرش ایران؛ انباری برای نگهداری فرش های نفیس

چمدان :  سید عبدالمجید شریف زاده مدیر امور پرورشی و رییس شورای ارزشیابی هنرمندان پژوهشگاه ، این مطلب را امروز «سه شنبه »در نخستین همایش ملی "رنگزاهای طبیعی" که امروز به همت گروه هنرهای سنتی در محل پژوهشگاه برگزار شد مطرح کرد .

او با اشاره به اینکه آنچه در مورد بحث رنگ و رنگزاهای طبیعی در این دو روز مطرح می شود یکی از مهمترین فعالیت هایی است که در حوزه هنرهای سنتی اهمیت دارد تصریح کرد : این طور نیست که این مقوله تنها درمورد دستبافت ها و الیاف اهیمت یابد بلکه در هنرهایی نظیر نگارگری نیز نقش دارد .

وی افزود :رنگ در تحول ایرانی- اسلامی نیز جایگاه ویژه ای دارد به نحوی که نور منشا و تجلی همه رنگهااست و معتقدیم یکی از وجوه شناسایی همه آنچه در عالم اتفاق می افتد نور است .

شریف زاده با بیان اینکه از این دست همایش ها باید در هر یک از رشته های پژوهشکده هنرهای سنتی برگزار شود  ابراز امیدواری کرد :برگزاری این همایش در حوزه های دیگر تداوم یابد .

رییس شورای ارزشیابی هنرمندان پژوهشگاه گفت : موزه فرش باید مرکز پژوهشی باشد که پژوهشگران بتوانند درآن فعالیت کنند  و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری باید با دقتی بیشتر و نگاهی عمیق تر به مقوله فرش توجه کند .

او با بیان این نکته که هیچ وقت جایگاه مناسبی برای حمایت از صنایع دستی در ایران وجود نداشته است که از فعالیت های خرد و پراکنده هنرمندان در مناطق مختلف کشور حمایت کند تصریح کرد :فرهنگ و هنر نیازمند حمایت مالی است و نباید انتظار کسب در آمد را از آن داشته باشیم زیرا که این امکان بر خلاف کشورهای سرمایه داری هنوز در ایران میسر نیست .

مدیر امور پرورشی پژوهشگاه، تمامی هنرمندان مشغول در پژوهشکده هنرهای سنتی را پژوهشگر دانست و گفت :تولید اثر هنری یک کار پژوهشی است .

شریف زاده در پایان خواستار تغییر نگاه به پژوهش و هنرمندان پژوهشگر شد و گفت :باید شرایط فعالیت گسترده هنرمندان بصورت استاد و شاگردی فراهم شود زیرا که در حال حاضر دانشگاه ها تنها مدرک می دهند و این در حالی است که هنرمندان طبق سنت اسلامی که به مقام استاد و شاگردی اعتقاد دارد باید شاگردانی را انتخاب و آموزش دهند تا هنر آنها جاودان شود .

 

رنگزاهای مصنوعی با عمری 200ساله

 

سروناز قانعان دبیر علمی همایش ملی رنگزاهای طبیعی دیگر سخنران این نشست با اشاره به اینکه از ساخت اولین رنگزاهای مصنوعی 200سال هم نمی گذر و پیش از آن موارد رنگی موجود در طبیعت برای رنگرزی منسوجات مورد استفاده قرار می گرفته گفت :رنگ های طبیعی نه تنها درمنسوجات بلکه در سایر رشته های هنری نظیر کتابت ، نگارگری ، دیوار نگاره ها ، شیشه ، فلز ، چوب ، لعاب و ... نیز استفاده می شده است .

وی با اشاره به اینکه تا کنون در ایران این همایش بصورت تخصصی برگزار نشده و غالبا در دل همایش های فرش یا مهندسی نساجی به آن پرداخته شده بود افزود :گروه تخصصی هنرهای سنتی پژوهشگاه در راستای اهداف اش که حفظ ، احیا و اشاعه هنرهای سنتی و دانش بومی است اقدام به برگزاری این همایش کرد .

او در پایان ابراز امیدواری کرد که این همایش زمینه ای را برای تعامل هر چه بیشتر هنرمندان و پژوهشگران این رشته فراهم کند و آغازی برای  برگزاری چنین همایش هایی باشد.

مریم نعمت طاووسی رییس پژوهشکده هنرهای سنتی نیز در سخنانی در آغاز این همایش با خوشامد گویی به شرکت کنندگان در این همایش  گفت :اندیشه برگزاری این همایش به سالهای گذشته بر می گردد که به دلیل نبود شرایط مناسب به امسال موکول شد و با همکاری و همیاری دوستان و همکاران محقق شد .

در پایان مراسم افتتاحیه نخستین همایش ملی رنگزاهای طبیعی ، از سید عباس سجادی نسل چهارم از خانواده رنگرز پیشه یزدی ، طراح و رنگرز منتخب و سید مجید جلالی رنگرز و مبدع شیوه های تلفیقی رنگرزی سنتی و شیمیایی تجلیل شد .
کد خبر 7486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =