چمدان : ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در ارتباط با افزایش ناگهانی عوارض خروج از کشور گفت: این افزایش اصلا منطقی نیست، ما از اقداماتی که باید برای رونق گردشگری داخلی انجام دهیم، غافل می‌شویم و سپس می‌خواهیم با جریمه کردن مردم برای سفر به خارج کشور عدم توازن در ورود و خروج مسافر را جبران کنیم.

وی ادامه داد: تعامل فرهنگی در رفت وآمد بین کشورها ایجاد می‌شود و این مساله یک طرفه نیست، نباید به جای پرداختن به مسائلی همچون ایجاد انگیزه برای ایرانگردی، ارائه تسهیلات، گسترش زیرساخت‌ها و بهبود حمل و نقل، مردم را از سفر خارج رفتن منع کنیم، مگر مردم حق انتخاب تفریح و سفرهایشان را ندارند؟

[related-post id="7316"]

رئیس جامعه تورگردانان اظهار کرد: دولت باید بداند که این افزایش عوارض به چه کسی ضربه می‌زند؟ برای قشر ثروتمند جامعه این مقدار تفاوتی نمی‌کند اما خانواده متوسطی که در طول سال توانسته کمی پس‌انداز کند تا یک هفته به کشورهای ارزان اطراف ایران سفر کند باید یک میلیون تومان عوارض بدهد، در واقع ما با این کار با قشر ضعیف مبارزه می‌کنیم که همان یک سفر در سال را هم نتواند برود.

وی با اشاره به اینکه دولت چگونه توقع دارد که اینگونه اقدامات منجر به رونق گردشگری داخلی شود، اظهار کرد: واقعیت این است که با بالا رفتن قیمت‌ها در ایران و گران شدن کالاها و خدمات، مردم ترجیح می‌دهند به یک کشور ارزان قیمت سفر کنند و حتی آنجا خرید کنند. اگر یک خانواده 4 نفری یک میلیون تومان پول عوارضشان را روی پول سفرشان هم قرار دهند باز هم نمی‌توانند به یک سفر داخلی بروند.

[related-post id="7401"]

پورفرج افزود: رئیس سازمان میراث فرهنگی گفته است عوارض را صرف تورهای ورودی می‌کنیم. من به عنوان رئیس جامعه تورگردانان که کارم ورود تور به ایران است می‌گویم اصلا با این کار موافق نیستم، چرا باید مردم را برای سفر جریمه کنیم که زیرساخت ها را بهبود بدهیم.

او ادامه داد: چرا از محل درآمد نفت برای زیر ساخت‌های گردشگری و تبلیغ‌های گردشگری هزینه نمی‌شود؟ اکنون که بیش از هر زمان دیگر به معرفی ایران به عنوان مقصد امن گردشگری نیاز داریم، تبلیغ نمی‌کنیم که تعداد تورهای ورودی زیاد شود و به جای آن برای کاهش خروج گردشگران تلاش می‌کنیم.

رئیس جامعه تورگردانان تاکید کرد: اگر می‌خواهیم توازن میان خروج و ورود ایجاد کنیم باید بدانیم که ممانعت از سفر خارجی، توازن ایجاد نمی‌کند، بلکه این ایجاد انگیزه برای سفر به ایران  است که تعداد گردشگران ورودی و خروجی را متوازن می‌کند.

پورفرج گفت: باید سالانه در  11 الی 12 نمایشگاه بین‌المللی گردشگری شرکت کنیم اما اکنون سازمان میراث فرهنگی بودجه ای ندارد که برای شرکت در این نمایشگاه‌ها کمک کند.

وی اظهار کرد: از زمانی که آقای مونسان منصوب شده‌اند من تا کنون 2 یا 3 نامه برای ایشان نوشته‌ام، اما هنوز به دیدار ایشان نائل نشده‌ایم. من به عنوان رئیس جامعه تورگردانان قصد دارم در نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت کنم اما هنوز دیدگاه‌های ایشان را در مورد شرکت در نمایشگاه‌ها و توسعه گردشگری نمی‌دانم چرا که هنوز گفت‌و گویی بین ما نبوده است. چرا من این حرف‌ها را باید اکنون در رسانه‌ها بزنم و هیچ فرصتی نباشد که من با بخش دولتی در مورد این مسائل حرف بزنم؟ آیا مشورت با کارشناسان و بخش خصوصی باعث ضرر سازمان میراث فرهنگی می‌شود؟

[related-post id="7382"]
کد خبر 7408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =