چمدان : کریستین رابه مرمتگر و رییس کارگاه مرمت چهار سوق بزرگ بازار تهران که با همکاری پژوهشکده ابنیه و بافت های فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه  و دانشگاه آخن انجام شد در حاشیه بازدید اعضای هیأت ایرانی به بیان گوشه ای از  اقدامات صورت گرفته برای استحکام بخشی و تمیز کردن این بنا پرداخت .

او گفت :گروه در حین انجام کار در بخش بالایی بنا معروف به کلاه فرنگی به گچ بری هایی دست یافت که درست شبیه گچ بری های برجسته ای هستند که در قسمت پایین تر طاق وجود دارند.

وی تصریح کرد : البته تنها خطوطی از این گچ بری ها باقی مانده است .

این مرمتگر آلمانی  فضای معماری چهار سوق بزرگ بازار تهران را اینگونه ترسیم کرد ؛ آن بخشی که مردم با آن ارتباط دارندو دیده می شود برجسته ، گنبد صاف وبالای گچ بری ها نقاشی هایی است که قبلا دور تادور وجود داشته اند .

به گفته وی گل هایی که برجسته گچ بری شده اند زیر گنبد نیز  نقاشی شده است .

این مرمتگر آلمانی با تشریح فضا تصریح کرد : تصور اینکه این گچ بری های برجسته در قسمت کلاه فرنگی که نور را به داخل بنا هدایت می کند وجود داشته باشد فضای بسیار زیبایی را ایجاد می کند .

وی تصریح کرد : این مورد نشانه ای از بهره گیری سازندگان بنا از نور برای فضاسازی است .

او در ادامه با اشاره به مشکلات و موقعیت استحکام بنای چهار سوق افزود : مشکل گنبد این سازه همان چیزی است که در تمامی گنبد های اروپا و ایران وجود دارد و آن استحکام تنها یک سوم بالایی بنا است به نحوی که این قسمت از بقیه نواحی دارای استحکام بیشتری است .

او گفت : این همان شرایطی است که باعث می شود در تمامی گنبد های دنیا همواره به دو سوم پایین گنبد فشار آمده و حرکت  کند که در این صورت ترک های افقی و عمودی موجود امری طبیعی به نظر می رسند و گنبد در شرایط نرمال به سر می برد  .

وی با بیان اینکه از تمامی مشکلات بنا آگاهی داریم و کاری نمی کنیم که تکرار شوند گفت : در بخش مرمت تمامی گنبدبا دست به وسیله ابر و آب تمیز شد و رنگ اولیه زده شد که زیر رنگ اصلی می رود و کل گنبد با مشورت اعضا به رنگ مورد نظر در می آید .

رابه، یکی از موارد مورد نظر گروه مرمتگر را جلوگیری از  ورود رطوبت به داخل سازه دانست و افزود :به این منظور اقدامات اولیه صورت گرفته است .

او گفت :تمامی گچ بری ها و نقاشی های اصلی و لایه های موجود با حفظ رنگ های اصلی حفاظت می شوند و بخش هایی که بی سلیقه رنگ شده نیز زیر پوشش جدیدی قرار می گیرد به نحوی که رنگ اصلی و قدیمی دیده شود .

رییس هیأت مرمتگران آلمانی با تشریح اقدامات صورت گرفته برای استحکام بخشی و حفاظت چهار سوق بزرگ بازار تهران تصریح کرد :بعد از اتمام کار در کل، تصویر یک دستی به وجود می آید که امیدواریم به نظر بیننده های غیر علمی نیز  قشنگ باشد .

او گفت :تا جایی که زمان و بودجه اجازه دهد کار را پیش خواهیم برد و مشخص می کنیم که تا چه قسمت سازه مورد مرمت قرار گرفته است.

طرح مرمت چهار سوق بزرگ بازار تهران  بعد از چهل سال در قالب تفاهم نامه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با دانشکده معماری دانشگاه آخن آلمان مبنی بر همکاری های این دو مرکز در زمینه های معماری ، تاریخ معماری و مطالعات ، اجرا شد .

چهار سوق بزرگ بازار تهران مربوط به دوره های  زند و دوره قاجار است و در بازار چهل تن واقع شده که  در سال ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۵۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کد خبر 7349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =