کمک 250 هزار یورویی یک ایتالیایی برای حفاظت از تخت جمشید

چمدان :  علیرضا عسکری رئیس دانشگاه هنر شیراز و عضو هیات علمی تاریخ دانشگاه شیراز به آخرین دستاوردهای کاوش های باستانی در تل آجری شهر پارسه (تخت جمشید) اشاره کرد و گفت: (تل آجری) یکی از محوطه های هخامنشی و ارزشمند فارس است که بنا به کشفیات اخیر دروازه ورودی شهر پارسه و تخت جمشید بوده است.

به گفته وي، تل آجري از نظر معماري شباهت بسياري به دروازه شهر بابل دارد و طبق شواهد موجود اين دروازه با آجرهاي لعابدار رنگي ساخته و تزيين شده است.

عسكري با بيان اين كه نقوش سنگي و آجري و كتيبه ها و ابزارهاي سنگي متعددي از اين محوطه تاريخي به دست آمده است افزود: اين محوطه داراي ابعادي 30 در 40 متر مربع با كریدوري در وسط بوده كه در دوره هخامنشيان و در زمان حكومت كوروش و كمبوجيه ساخته شده است.

وي بر لزوم حفاظت و نگهداري از اين محوطه تاريخي تاكيد كرد و گفت: طي يك دهه اخير با همكاري دانشگاه بولونيا در ايتاليا محوطه تاريخي تل آجري مورد كاوش هاي باستان شناسي قرار گرفت.

خبرجنوب نوشت: رئيس دانشگاه هنر شيراز در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اينكه تخت جمشيد قلب تاريخي ايران از نظر شكوه معماري محسوب مي شود، افزود: محوطه اطراف تخت جمشيد كه امروزه به زمين هاي کشاورزی بدل شده از اهمیت ويژه اي برخوردار است و طبق بررسي هاي ژئوفيزيكي كه صورت گرفت اين محوطه داراي لايه هاي تاريخي است كه بايد حفاظت شود.

عسكري به انعقاد تفاهم نامه هاي متعدد حفاظتي و مرمتي با دانشگاه هاي ايتاليا اشاره كرد و گفت: مستند نگاري حفاظت باستان شناسي و مرمت در مجموعه جهاني تخت جمشيد در دستور كار است و طبق برنامه ريزي هاي به عمل آمده تفاهم نامه جديدي نيز به زودي در اين حوزه ها با ايتاليايي ها منعقد خواهد شد.

وي در ادامه از حفاظت مجموعه جهاني تخت جمشيد با كمك و حمايت يك خير ايتاليايي خبر داد و گفت: يك خير ايتاليايي بالغ بر 250 هزار يورو براي اقدامات حفاظتي تخت جمشيد هزينه خواهد كرد.

عسكري ادامه داد: اين رقم به عنوان مجموعه كارهاي حفاظتي در تخت جمشيد هزينه خواهد شد.

رئيس دانشگاه هنر شيراز با اشاره به اين كه لايه هاي كاوش در محوطه تخت جمشيد مورد مطالعه و تحقيق و پژوهش قرار گرفته است، افزود: در اين محوطه هايي كه مورد كاوش قرار گرفته از انواع چشم مصنوعي، سر پيكان، قطعاتي از طلا و ابزار بازي و كتيبه ها و سفال هاي متعدد كشف و همگي تاريخ گذاری شده اند.
کد خبر 7118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =