ساخت مقبره جدید پرفسور حسابی آغاز می‌شود

چمدان : سیدمحمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی این استان در جلسه هماهنگی این احداث مجموعه مقبره و بنیاد پروفسور حسابی با اعلام این خبر که  پنجشنبه ۹ آذرماه در محل اداره کل برگزار شد، گفت: در سال گذشته مبلغ ۵۰۰‌میلیون تومان بودجه به تملک حریم این مقبره اختصاص یافت و مقداری از این حریم آزاد سازی شد اما کماکان چند واحد تجاری، خدماتی و مسکونی در این حریم وجود دارند که باید هرچه سریع‌تر تملک شوند از این رو در سال جاری نیز مبلغ ۲۶۰‌میلیون تومان اعتبار صرف این مسئله خواهد شد.

او افزود: متأسفانه با توجه به ارزش زمین‌های حریم مقبره، مبالغ بیشتری برای این مهم لازم است. درخواستی که اداره‌کل مطرح کرده بود، آن است که اداره‌کل راه و شهرسازی استان مرکزی از زمین‌های دولتی برای تهاتر یا معوض استفاده کند اما متأسفانه کارشناسان این اداره کل تفسیر متفاوتی از بند قانونی که صراحتا به این موضوع اشاره می‌کند دارند از این رو تصمیم گرفته‌ایم از واحد حقوقی نهاد ریاست جمهوری و دیگر مراجع بالادستی استعلام کنیم تا تکلیف این مسئله مشخص و هر دستگاهی موظف به انجام وظلیف خود شود.

او اظهارکرد: کارشناسان راه‌وشهرسازی معتقدند که اداره‌کل میراث‌فرهنگی باید زمین‌هایی را به قیمت روز از آن اداره خریداری و سپس برای آزادسازی حریم از آن به‌صورت تهاتر و یا فروش استفاده کند که این مهم نه تنها هیچ کمکی به احداث بنای یک دانشمند برجسته نیست بلکه مسیر دسترسی به این مهم را ثقیل تر می‌کند. در حالیکه انتظار آن است که تمام دستگاه‌ها در خصوص مفاخر علمی و فرهنگی استان، گام‌های بلندتری بردارند و یاری گر میراث‌فرهنگی باشند.

حسینی در ادامه گفت: با این حال احداث مقبره را در صورت اختصاص بودجه آغاز خواهیم کرد تا تلسم سال‌ها بلاتکلیفی و نازیبایی این مقبره شکسته شود و گام در مسیر اجرایی گذاریم با این امید که دستگاه‌های دیگر نیز همکاری‌های لازم برای احداث کامل این بنا را داشته باشند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: سال گذشته مسابقه‌ای ملی طراحی مجموعه مقبره و بنیاد پرفسور حسابی برگزار و سه طرح نیز برگزیده شدند که از میان این طرح ها با نظر کارشناسان برداشت‌های لازم برداشته و وارد فاز اجرایی را آغاز خواهیم شد. این اقدام کوچکترین ادای دینی است که باید در خصوص این دانشمند مطرح بین‌المللی انجام دهیم و امیدواریم با این مهم بتوان قدم در مسیر احداث بناهای ماندگار برای مفاخر دیگر استان برداشت.

این جلسه با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تفرش و همینطور نمایندگان سازمان برنامه‌وبودجه و اداره‌کل راه‌وشهرسازی استان مرکزی برگزار شد.


کد خبر 6710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =