جمعی از دوستداران میراث فرهنگی خواستار  احداث سایت موزه میدان امام همدان شدند

چمدان :  به دنبال کشف دو تابوت سفالی مربوط به دوره اشکانی هنگام گودبرداری در محوطه میدان امام٬ کاوش‌های اضطراری باستان‌شناسان در این محوطه آغاز شد و پس از گذشت حدود ۱۵ روز٬ باستان‌شناسان سفالینه‌هایی از دوران‌های تاریخی مختلف را در این محل یافتند و همین مطلب سبب شد گمانه‌زنی‌ها در خصوص احتمال وجود میراث بجا مانده از فرهنگ شهر باستانی مادها و هگمتانه در این محل قوت بگیرد.

این موضوع باعث شد بسیاری از فعالان فرهنگی و دوستداران میراث فرهنگی و هنرمندان از جمله مهتاب کرامتی، پرویز پرستویی، رابعه مدنی، عبدالله باکیده و... خواستار ادامه کاوش‌ها در این منطقه باستانی شوند تا شاید این میراث باستانی که سالیان دراز در خاک این شهر کهن خفته است کشف و حفاظت شود.

در بخشی از بیانیه این هنرمندان برای حفاظت از محوطه باستانی میدان امام همدان آمده آست: «تجربه نشان داده ملتی که حرمت گذشتگان را حفظ نکند، نمی‌تواند چشم‌انداز روشنی برای آیندگان ترسیم کند. روزهای گذشته در پی کاوش‌های «میدان امام» شهر همدان آثار سفالی و سنگی باارزشی از دوره‌های مختلف تاریخی به دست آمد که حکایت‌گر اهمیت این کهن شهر است و نشان می‌دهد، این شهر قدیمی، ادامه‌دهنده تمدن‌های مهمی در منطقه بوده‌، تمدن‌هایی که هر یک در دوره‌هایی از تاریخ، جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند.

[related-post id="6580"]

اگر بخواهیم از نظر جایگاه و پایگاه تاریخی و فرهنگی به این یافته و سرمایه مهم ننگریم، می‌توانیم به‌عنوان یک منبع درآمد پایدار و یک جاذبه کم‌نظیر گردشگری به آن نگاه ویژه‌ای داشته‌باشیم و باور داشته باشیم که یکی از مولفه‌های گردشگرپذیری شهرهای تاریخی، توجه به میراث فرهنگی منطقه است.

پیشنهاد ما به عنوان امضاکنندگان بیانیه این است که آثار و فضای کاوش شده در قالب یک سایت موزه حفظ شود و با عایق‌کاری اطراف آن، با یک پوشش شیشه‌ای در معرض بازدید عموم قرار گیرد تا گردشگران با نمونه‌ای از شیوه زندگی دوره‌های مختلف در این شهر تاریخی آشنا شوند.

همچنین در ادامۀ سنگفرش کردن و پیاده‌راه‌سازی، حفاری کمتری صورت بگیرد و از حفاری عمیق خودداری شود تا این میراث با دخل و تصرف کمتری برای آیندگان باقی بماند...»

اسامی امضا کنندگان: بهرام افشاري (بازيگر) - جليل اكبري صحت (روزنامه نگار)، مجید برزگر (فیلمساز) - بهرام بهرامیان (فیلمساز) پرویز پرستویی (بازیگر) - ناصر پلنگي (نقاش) - هانیه توسلی(بازیگر) - بهرام توکلی (فیلمساز) - امين جعفري (مدير فيلمبرداري) - احمدرضا درویش (فیلمساز) - امیرشهاب رضویان (فیلمساز) - حسین زندی (روزنامه‌نگار) - مهرداد زاهدیان (مستندساز) - فرزاد سپهر (روزنامه‌نگار) - مهتاب کرامتی (بازیگر) - رابعه مدنی (بازیگر) - محمد نصرتي (آهنگساز) - مهرداد نصرتي (آهنگساز) - مسعود جعفری جوزانی (فیلمساز) - حسن گوهرپور (شاعر و روزنامه‌نگار) - علیرضا بهرامی (روزنامه‌نگار و شاعر) - عبداله باکیده (فیلمساز)
کد خبر 6577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =