چمدان :  می‌گویند در این راه هزار قدم وجود دارد، قدم اول را که برداشتید، باقی راه را هم خواهید رفت. داستان از زبان مسافران است آنها که به رفتن زنده‌‌اند نه به رسیدن، آنها که مقصدشان سفر است.

«چقدر ترکیه و دبی، گاهی باید از مسیر آسفالت به جاده خاکی زد و دوباره روی آسفالت برگشت».

این صحبت‌های رضا پاکروان در اولین «تراول شو» تهران با نام از «صفر تا سفر» است، او کارمند بانکی در لندن بوده که یک روز تصیم می‌گیرد دیگر بانک نرود و سفر کند. پاکروان تا کنون توانسته از شمالی‌ترین نقطه کره زمین در اروپا تا جنوبی‌ترین نقطه افریقا یعنی 18 هزار کیلومتر را در 102 روز با دوچرخه طی کند.
همه خبرها و ماجراهای هیجان انگیز اتفاقا در کشورهایی که برای ایرانی‌ها ویزا نمی‌خواهند مانند کشورهای آسیای شرقی رخ می‌دهد وگرنه دیدن اروپا و امریکا که  اتفاق جدیدی نیست. در اروپا نیز کشورهایی مانند بوسنی و صربستان با فرهنگ‌های خاص وجود دارند که می‌توانند جذاب باشند

او به خاطر عبور از عرض بیابان ساهارا در آفریقا با دوچرخه یکی از رکوردداران  گینس است. پاکروان که سفرهای مختلف و زیادی در دنیا داشته، چکیده سفرهای خود را در چند فیلم‌ مستند و یک کتاب جمع آوری کرده و بارها در رویدادهای مختلف و سه مراسم «تدکس» برای مردم از سفر سخنرانی کرده‌ است.

پاکروان در این رویداد برای علاقه مندان سفر از ریزه‌کاری‌ها سفر صحبت می‌کند و می‌گوید: به غیر وسایل معمولی که مردم با آن سفر می کنند با وسایل دیگر همانند اسکوتر، انواع قایق، پدال برد و ... نیز می‌توان سفر کرد.

او کلید لذت بردن از سفر را سبک سفر کردن می‌داند و می‌گوید: «گذرنامه، مدارک و یک کپی از آنها، هدفون، پاور بانک، شارژر با سیم بلند و دوشاخه با استاندارد بین‌المللی برای شارژ تلفن همراه نیز از دیگر ضروریات است. همراه داشتن یک قفل را نیز در سفر از یاد نبرید. علاوه بر آن به خاطر داشته باشید که شال گردن پارچه‌ای برای سفر بسیار مهم است و استفاده‌های مختلفی در سرما و گرما می‌توان از آن کرد. علاوه بر این خوب است که همه وسایل سفر را با جدا کننده یا کیف‌های کوچک به صورت مجزا در کوله پشتی خود قرار دهید.رضا پاکروان با بیان اینکه بسیاری ویزا را بزرگترین مشکل برای سفر می‌دانند نقشه بزرگی از جهان و کشورهایی که برای ایرانی‌ها نیاز به ویزا ندارند یا ویزای فرودگاهی صادر می‌کنند را نشان می‌دهد.

این رکورد دار گینس می‌گوید: همه خبرها و ماجراهای هیجان انگیز اتفاقا در همین کشورهایی که ویزا نمی‌خواهند مانند کشورهای آسیای شرقی رخ می‌دهد وگرنه دیدن اروپا و امریکا که  اتفاق جدیدی نیست. در اروپا نیز کشورهایی مانند بوسنی و صربستان با فرهنگ‌های خاص وجود دارند که می‌توانند جذاب باشند.

از دیگر سخنرانان این مراسم ژاله فیروزبخت بود که به 60 کشور دنیا و قطب جنوب سفر کرده‌ است او در کارگاه خود در مورد سفر زنان و موارد امنیتی مربوط به آن صحبت کرد و به زنان پیشنهاد کرد که معمولا برای سفر حداقل برای شب اول اقامتگاهی را از قبل جا بگیرند  و سپس اگر خواستند  برای شب‌های بعد برنامه‌شان را تغییر دهند.
«لوکا الفاتی» اهل ایتالیا که در سال 2012 راهنمای گردشگری برتر شناخته‌شد. او در سال 2015 بدون پشتیبان از عرض دشت لوت عبور کرده‌است و در امدادگری در حین سفر تخصص ویژه‌ای دارد. لوکا به همراه همسر خود به سفرهای زیادی رفته و چندی پس از سفر به مشهد صاحب یک پسر می‌شود که به همین خاطر نام میانی او را رضا می‌گذارند

او با تاکید بر اینکه تا کنون هیچ مشکلی در طول سفرها برایش پیش نیامده گفت: من از اپلیکیشن‌های بین‌المللی سفر بسیار استفاده ‌می‌کنم و توصیه‌هایی را که دیگران در شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های مربوط به سفر به اشتراک می‌گذارند را در نظر می‌گیرم.

همچنین گلاره کیازند عکاس و فیلمبردار که برای کار خود به سفرهای زیادی رفته در مورد انتشار عکس و فیلم در سفر کارگاهی برگزار کرد.

این رویداد دو سخنران خارجی نیز داشت. «لوکا الفاتی» اهل ایتالیا که در سال 2012 راهنمای گردشگری برتر شناخته‌شد. او در سال 2015 بدون پشتیبان از عرض دشت لوت عبور کرده‌است و در امدادگری در حین سفر تخصص ویژه‌ای دارد. لوکا به همراه همسر خود به سفرهای زیادی رفته و چندی پس از سفر به مشهد صاحب یک پسر می‌شود که به همین خاطر نام میانی او را رضا می‌گذارند.

سخنران دیگر این رویداد «تیموتی ورن» دامپزشک فرانسوی بود که طی چهار ماه طول جاده ابریشم از قرقیزستان تا ایران را رکاب زده و‌ از کوه‌های پامیر، بیابان‌های ازبکستان و ترکمنستان عبور کرده‌ است. او همچنین به تنهايی طول نروژ، بیابان‌های پاتاگونیای شیلی و ‌کوه‌های صخره‌ای ‌کانادا و هیمالایای نپال را رکاب زد‌ه است.ورن در مورد سفر مستقل کارگاهی را برگزار کرد. او در کارگاه خود به این مساله اشاره کرد که گردشگران باید در برابر اتفاقات غیر منتظره انعطاف پذیر باشند.

او همچنین در مورد این مساله که برخی ندانستن زبان را سدی بر سر سفر کردن می‌دانند اظهار کرد: در نگاه اول اینکه زبانی برای صحبت با یکدیگر بلند نیستید خنده دار می‌آید اما حل این مساله کار سختی نیست. زبان بدن یا استفاده از اپلیکیشن‌های مرتبط در این زمینه مساله را حل می‌کند.
سعید ضروری مبتلا به بیماری دیستروفی است و بر روی ویلچر می‌نشیند اما این مساله سبب نشده که دست از سفر و ماجراجویی بکشد

یکی دیگر از مهمانان ویژه این رویداد سعید ضروری بود. ضروری مبتلا به بیماری دیستروفی است و بر روی ویلچر می‌نشیند اما این مساله سبب نشده که دست از سفر و ماجراجویی بکشد.

او در این باره می‌گوید: اولین سفری که من به تنهایی رفتم برای شرکت در یک کنفرانس مربوط به بیماری دیستروفی به هند بود که از طرف یک انجمن رفتم. پیش از آن بسیار در مورد این سفر نگرانی داشتم اما همه چیز خوب پیش رفت و من به این مسیر ادامه دادم. حتی تصمیم گرفتم که سقوط آزاد را تجربه کنم. چند سال برای آن تلاش کردم تا سرانجام توانستم سقوط آزاد از ارتفاع 4000 متری را تجربه کنم که کمتر کسی در ایران تجربه آن را دارد. همچنین دوست داشتم که اسکی را تجربه کنم. اسکی بردهای ویژه معلولان فقط در خارج از کشور آن هم با قیمت 5 هزار دلار موجود باست بنابراین خودم آن را طراحی کردم و ساختم.

این رویداد اولین مراسم اینچنینی بود که در ایران در مورد سفر برگزار شد. یکی از مهم‌ترین پیام‌های این رویداد این بود که می‌توان همه موانع بر سر راه سفر را از میان برداشت و این جمله درهمه جا دیده می‌شد که «فقط برو!»
کد خبر 6154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =