۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۷
سفرنامه‌هاي چمدان – محمد گائيني: زندان سلیمان یا زندان دیو در محدوده شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی واقع شده است.زندان سلیمان یک کوه کله قندی شکل است که از لایه های رسوبی تشکیل شده و به صورت یک کوه منفرد به ارتفاع 107 متر از زمین های اطراف شکل گرفته است.


فرم عجیب و شگفت انگیز این کوه در نگاه اول شما را مبهوت می کند. یک صخره طبیعی عظیم که از پایین کوه خود را نشان نمی دهد و باید آن را از نزدیک حس کنی...مسیر دسترسی به زندان دیو: زندان سلیمان یا زندان دیو در فاصله پنج کیلومتری شمال شرقی محوطه تاریخی تخت سلیمان قرار گرفته است و تخت سلیمان در فاصله 45 کیلومتری شمال شرقی تکاب و تقریبا در میانه راه دندی به تکاب واقع شده است.از زنجان دو مسیر برای رسیدن به این کوه وجود دارد: یکی از طریق جاده زنجان – دندی – تکاب که جاده ای پر پیچ و خم و کمی خطرناک است. اما راه دیگر که مطمئن تر اما کمی دورتر است از بیجار به تکاب می آید و از آنجا به زندان سلیمان و مجموعه تخت سلیمان می رسد.اگر مسیر خود را از جاده دندی انتخاب کردید، بسیار احتیاط کنید و با سرعت مطمئنه در این جاده برانید.زندان سلیمان، عنوان افسانه ایش را از داستان های رایج در منطقه درباره سلیمان پیامبر گرفته است.از طرفی نام گذاری زندان دیو بر روی این مکان، به دلیل همین مخوف بودن و رازآلود بودن آن است که آن را تشبیه به زندان دیو کرده اند که امکان خروج از آن وجود ندارد. 

از پایین کوه با کمتر از نیم ساعت کوهپیمایی در مسیری که بیشتر آن بهسازی شده است می توان به بالای زندان سلیمان رسید. وقتی به بالای کوه می رسید قطعا شوکه خواهید شد! یک چاله طبیعی 100 متری که شما بر لبه دیوار آن ایستاده اید! وحشت تمام وجود شما را می گیرد و لحظه ای لغزش کافیست تا...پرواز عقاب ها و غراب ها بر فراز دژ صخره ای سلیمان که با سر و صدای خود، هراس را در دل ایجاد می کنند...سایه زندان دیو بر روی دشت مجاور...قطر دهانه این گودال 65 متر و عمق آن یعنی ارتفاع از بالای دیواره تا کف گودال 85 متر اندازه گیری شده است.از این بالا فوران گازهایی از کف گودال به چشم می خورد و بیشتر از پیش این کوه را اسرار آمیز می کند...در ارتفاع 85 متری کوه و پیش از رسیدن به بالای گودال، بقایای معماری به جامانده از هزاره اول قبل از میلاد و مربوط به قوم مانا شامل اتاق ها، پله ها، تراس و ... به چشم می خورد. گویا این مکان در دوران باستان جایگاهی مقدس بوده است.در دل این صخره های خشن، زندگی هم چنان جریان دارد...ابهت و عظمت اینجا در قاب تصویر نمی گنجد و باید از نزدیک دید و حس کرد...

در سال های گذشته، توسط تیم باستان شناسی آلمانی تونلی از دشت اطراف به درون زندان سلیمان حفر شد تا ناشناخته های درون زندان کشف شود. پس از آن تونل بسته شد و البته هنوز بقایای آن دیده می شود...آثاری بر روی کوه روبروی زندان دیو و تخت سلیمان بر جای مانده که متعلق به دوران ساسانیان است...خیلی مراقب باشید زباله ای از بالای گودال به درون آن نریزید که همانجا برای همیشه ماندگار خواهد شد و نمای این اثر ارزشمند را زشت خواهد کرد...بهار تخت سلیمان با طراوت و بسیار زیباست...زندان دیو درست در کنار جاده و بعد از تخت سلیمان به سمت تکاب واقع شده است...بعد از رونق آتشکده آذرگشنسب در دوره ساسانیان، این مکان به عنوان قلعه نگهبانی برای تخت سلیمان استفاده استفاده می شده است..
کد خبر 578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =