بنیاد گتی کمک مالی خود به ایکوموس جهانی را  پس گرفت

چمدان : بنیاد گتی کمک مالی خود به ایکوموس جهانی را به علت حضور یک عضو اهل سوریه پس گرفت که ایکوموس جهانی در فراخوانی برای تداوم استقلال ایکوموس به‌مثابه انجمن عام فرهنگی غیرسیاسی طلب یاری کرد.

ایکوموس جهانی اعلام کرده است:« همان‌گونه که اطلاع دارید مجمع عمومی ایکوموس در ماه دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۷) در دهلی برگزار خواهد شد. این رویداد بین‌المللی یکی از مهم‌ترین همایش‌ها در حوزۀ حفاظت از میراث فرهنگی است و به علت حاکم بودن سیاست غیرتبعیضی و مشارکت غیرسیاسی ایکوموس، حضور در آن برای همه آزاد است.

بنیاد گتی (Getty Foundation) در ژانویۀ امسال برای برگزاری مجمع عمومی، کمک مالی چشمگیری به مبلغ هشتاد هزار یورو، به ایکوموس جهانی اهدا کرد اما اخیراً ناگهان به ایکوموس اطلاع داد که به عللی در ارتباط با مقررات تحریم‌های ایالات متحده، و بی آنکه هیچ تقصیری متوجه ایکوموس باشد، مجبور به پس گرفتن این کمک مالی خواهد بود؛ زیرا یکی از اعضای ایکوموس، که یک معمار جوان اهل سوریه است که به صورت نیمه‌وقت در یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور خود تدریس می‌کند، در این مجمع حضور دارد.

بنیاد گتی ایکوموس را مخیر کرده که یا این عضو سوری را از حضور در مجمع منع کند و یا کمک مالی را بازگرداند. ایکوموس تصمیم گرفته است تا به اصول خود پایبند بماند و مبلغ کمک مالی را به بنیاد گتی بازگرداند.

ایکوموس جهانی اکنون به حمایت مالی شما برای تأمین هشتاد هزار یوروی که باید به بنیاد گتی بازگردانده شود نیازمند است. اگر هر یک از اعضا یا دوستان ایکوموس فقط ۵ یا ۱۰ یورو اهدا کند، ایکوموس خواهد توانست این مبلغ را در مدت چند روز فراهم کند.

بنیاد «گتی» که در لس‌آنجلس ایالت کالیفرنیا واقع شده است، هر ساله جوایزی مالی به پاس "درک و حفاظت از هنرهای بصری" به سازمان‌ها و اشخاص اعطا می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در این باره و آشنایی با شیوۀ اهدای کمک مالی به ایکوموس جهانی به این نشانی رجوع کنید:
https://chuffed.org/project/help-icomos-remain-open-and-non-political#

سازمانی برای نگهداری و پاسداری از اماکن میراث فرهنگی در سراسر جهان است. در پی‌آمد منشور ونیز در سال ۱۹۶۴، ایکوموس در سال ۱۹۶۵ در ورشو پایه‌گذاری شد تا مشاوری جهت یونسکو در رابطه با میراث‌های جهانی باشد.

هم اکنون تعداد زیادی از کارشناسان و متخصصان و فعالان حوزه های معماری مناظر طبیعی، معماری، باستان شناسی،برنامه ریزی شهری، مهندسی، متولی میراث فرهنگی، مورخ هنر از جمله کمیته های علمی بین المللی ایکوموس کمیته تخصصی بین المللی جهانگردی فرهنگی،باغ ها و محوطه های تاریخی ،مرمت سنگ ،مرمت چوب،شهر های تاریخی ،معماری خشتی ،میراث فرهنگی زیر آب است.این کمیته ها وظیفه تدوین رهنمود ها و منشور های بین المللی در هر یک از رویکردهای مرتبط با حفاظت ،پژوهش ،مرمت و معرفی میراث غیر منقولی را دارند که نیازمند کسب آگاهی از آخرین پیشرفت های دانش بشری در آن زمینه است.

مقر بین‌المللی ایکوموس در پاریس است.ایکوموس ایران در ۱۸ مهر ماه ۸۰ به طور رسمی تشکیل شده و فعالیت خود را آغاز کرد.
کد خبر 5506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =