چمدان :  گروهی از اهالی موسیقی ایران  کنسرتی با عنوان « کرمانشاه تا قصر شیرین» را در کالیفرنیا برگزار خواهند کرد که عواید حاصل از فروش بلیت آن به زلزله‌زدگان کرمانشاه تعلق خواهد گرفت.

سیروان منهوبی یکی از نوازندگان این کنسرت که خود اهل قصر شیرین است، در دلنوشته‌ای می‌گوید:

«وطن! وطن!
نظر فکن به‌من که من
به هر کجا غریب‌وار
که زیر آسمان دیگری غنوده‌ام
همیشه با تو بوده‌ام، همیشه با تو بوده‌ام
چه دردآلود و وحشتناک.
نمی گردد زبانم تا بگویم ماجرا چون بود
دریغ و درد

زبان را یارای آن نیست تا از غمی که درد هموطنانمان بر دل نشانده سخن سر دهد، چه کنیم، که تنمان از عزیزان مصیبت زده دور است و قلبمان آنجا در کنارشان می‌تپد. دل شکسته از کوتاه‌دستی، دستی به ساز می‌بریم تا نغمه همدردی و همدلی‌مان را در کنار شما عزیزان دور از وطن بسراییم، مگر آنچه را که زبان از گفتنش قاصر است نوای موسیقی تواند گفت که از دست کوتاه و دورمان همین زخمه بر تن ساز برآید و بس. نیک می‌دانیم دستمان کوتاه و توانمان کم است اما هرچه هست جز مهر نیست، مهر به دیارمان و مردم رنج کشیده اما مهر آئین این دیار . باشد که با یاریتان نغمه عشق ومحبت را از آن سوی زمین به این سویش برسانیم و باری هر چند اندک از دوش این عزیزان مصیبت زده برداریم
شما را چشم در راهیم.
کلیه درآمد حاصل از این کنسرت برای زلزله زدگان کرمانشاه است»

[caption id="attachment_5451" align="aligncenter" width="640"] سیروان منهوبی[/caption]

 

سیروان منهوبی در گفتگو  با خبرنگار چمدان می گوید:« من خودم اهل قصرشیرین هستم و سال‌ها اونجا زندگی کردم و دوستان و اقوام بسیاری آنجا دارم متأ سفانه الان در شرایطی هستم که نمی‌توانم آنجا حضور داشته باشم و کمک کنم. تنها کاری که از دستم برمی‌آمد همین بود. با دوستان هنرمند دیگر هم که صحبت کردم استقبال کردند و من را  همراهی  می‌کنند. کنسرت را خودم برنامه ریزی کردم و دوستان دیگر هم کمک می‌کنند امیدوارم به خوبی برگزار شود و با حضور مردم و تلاش من و دوستانم  آن نتیجه‌ای را  که می‌خواهیم  به دست بیاوریم.»اطلاعات کنسرت موسیقی « از کرمانشاه تا قصرشیرین» به شرح زیر است:

نوازندگان: فراز مینویی سنتور | بهفر بهادران: تار | رامان عثمان: آواز و دیوان | آزاده فرپور: آواز | سیاوش بهبهانی: آواز | فرهاد فتحیه: کمانچه | مهبد زمانی: تنبک | سیروان منهوبی: عود و شورانگیز

قیمت بلیت: ۴۰ دلار | زمان : یکم دسامبر ساعت ۷/۳۰ | مکان: first Baptist church | پالو آلتو کالیفرنیا

کلیه درآمد حاصل از این کنسرت به نفع زلزله زدگان کرمانشاه  است.

به گزارش چمدان، کمک اهالی فرهنگ و موسیقی به حادثه دیدگان بلایای طبیعی یا جنگ سابقه‌ای دیرین دارد و اهل فرهنگ در این گونه اقدامات پیش قدم بوده‌اند تا آنجا که گفته می‌شود درویش‌خان با نام اصلی غلامحسین درویش (۱۲۵۱ تهران - ۲ آذر ۱۳۰۵تهران) از هنرمندان نامی و استادان موسیقی سنتی ایرانی در اواخر دوره قاجاری که وی را نخستین قربانی سوانح رانندگی در ایران می‌دانند، یکی از  اهالی هنر است که در انجام اقدامات خیرخوانه پیش قدم  بود. کنسرت برای جمع‌آوری کمک برای قحطی زدگان روسیه، کنسرت برای ایجاد دبیرستان فرهنگ، کنسرت برای آتش‌سوزی آمل در ۱۲۹۶ خورشیدی، کنسرت برای بازسازی خرابی‌های آتش‌سوزی بازار و نیز کنسرت برای غارت شدگان ارومیه در ۱۲۸۶ خورشیدی از جمله تلاش‌های او در دوران مشروطه برای کمک به مردم آسیب دیده بود.

کد خبر 5449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =