چمدان : بارسلون، شهری غنی از تاریخ، فرهنگ و غذاهای متنوع است و به‌عنوان یکی از مقصدهای محبوب گردشگران جهان شناخته می‌شود؛ گردشگرانی که از 16 نوامبر (25 آبان) می‌توانند از یکی از خانه‌های قدیمی به‌تازگی مرمت‌شده بارسلون که 90 سال تعطیل بود بازدید کنند.

این اثر تاریخی، خانه ویسنز نام دارد و معمار آن آنتونی گائودی است که 130 سال قبل به‌عنوان اولین پروژه‌ ساختمانی‌اش آن را بنا کرد.

از دیگر آثار معروف گائودی در بارسلون می‌توان به خانه باتلو، خانه میلا و ملک خانواده ساگرادا که زمانی محل برگزاری جشن‌ها در این شهر کاتالونیایی بود، اشاره کرد.

اما از بین تمام ساختمان‌هایی که این معمار ساخته است، خانه ویسنز از همه زیباتر است و جلوه خاصی دارد. مانوئل ویسنز، تولیدکننده آجر و کاشی که زمین این خانه را در محله گراسیا به ارث برده بود به گائودی طراحی این ساختمان را سفارش داد. آن‌زمان، محله گراسیا فقط روستای کوچکی بود و ساختمانی هم که ویسنز به گائودی سفارش داده بود ویلایی روستایی بود. اما گائودی که جوان و خلاق و پیشرو در معماری بود به‌جای ساختمانی صرفاً روستایی، به ویلایی زنده و سرشار از انرژی مثبت فکر کرد و به‌همین‌دلیل، از کاشی‌های رنگی تحت تاثیر تزیینات معماری اسلامی، آجرهایی به‌سبک معماری گوتیک مدیترانه‌ای و بازی نورها در این ساختمان بهره گرفت.

خود گائودی تعریف کرده است که برای خلق این تزیینات از چشم‌انداز اطراف و پوشش گیاهی و گل‌های مناظر پیرامون خانه الهام گرفته است.

براساس گزارش آرتریبون، این خانه در سال 1888 کامل شد اما بین سال‌های 1925 تا 1927 یکی از شاگردان گائودی به‌نام معمار خوان باتیستا سرا دِ- مارتینز  اصلاحاتی روی آن اعمال کرد. اما خانه ویسنز سال‌ها بسته و به رازی قابل کشف برای مردم بارسلون تبدیل شده بود و اکنون پس‌از 90 سال تعطیلی، درهای این خانه که از سال 2005 وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شده است برای بازدید عموم باز می‌شود.

 

[caption id="attachment_4967" align="aligncenter" width="630"] معمار خانه ویسنز آنتونی گائودی است. این معمار 130 سال قبل به‌عنوان اولین پروژه‌ ساختمانی‌اش این خانه را بنا کرد[/caption]

 

[caption id="attachment_4964" align="aligncenter" width="661"] اما از بین تمام ساختمان‌هایی که این معمار ساخته است، خانه ویسنز از همه زیباتر است و جلوه خاصی دارد[/caption]

 

[caption id="attachment_4966" align="aligncenter" width="672"] مانوئل ویسنز، تولیدکننده آجر و کاشی که زمین این خانه را در محله گراسیا به ارث برده بود به گائودی طراحی این ساختمان را سفارش داد[/caption]

 

[caption id="attachment_4965" align="aligncenter" width="990"] گائودی که جوان و خلاق و پیشرو در معماری بود به‌جای ساختمانی صرفاً روستایی، به ویلایی زنده و سرشار از انرژی مثبت فکر کرد و به‌همین‌دلیل، از کاشی‌های رنگی تحت تاثیر تزیینات معماری اسلامی، آجرهایی به‌سبک معماری گوتیک مدیترانه‌ای و بازی نورها در این ساختمان بهره گرفت[/caption]
کد خبر 4963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =