چمدان : گروهی از دانشجویان وقتی درحال کار در سایت کاوش یک آمفی‌تئاتر مسقف در شهر باستانی اینترامنا لیرناس بودند این ساعت آفتابی را که یک نیم‌کاسه گود سنگی است که با ساعت‌ها و فصل‌ها نشانه‌گذاری شده کشف کردند.

این روزها این سایت مسکونی باستان‌شناختی در مرکز ایتالیا تقریباً به‌طور کامل با زمین‌های کشاورزی احاطه شده است باوجود این، باستا‌ن‌شناسان دانشگاه کمبریج از سال 2010 تاکنون و در قالب برنامه پژوهش درباره امپراتوری رم با جدیت در این سایت مشغول کار هستند.

اینترامنا لیرناس اواخر قرن چهارم پیش‌ازمیلاد بنا نهاده شد و اگرچه تاکنون تصور می‌شد که زمانی شهری کم‌جمعیت و بی‌اهمیت بوده است اما کشف این تئاتر مسقف که احتمالاً گنجایش هزار و 500 نفر را داشته سبب شد که نظر باستان‌شناسان نسبت به این شهر باستانی قلمرو امپراتوری رم تغییر کند. کشف این ساعت آفتابی هم دلیل دیگری بر افزایش توجه باستان‌شناسان به این سایت است.

روی پایه این ساعت باستانی که حدود 2 هزار سال قدمت دارد به‌وضوح نام «مارکوس نوویوس توبولا، پسر مارکوس» دیده می‌شود.

 

[caption id="attachment_4936" align="aligncenter" width="885"] ساعت آفتابی با قدمت دوهزار سال[/caption]

 

براساس گزارش ساینس‌آلرت، با خواندن دیواره صفحه مدرج ساعت، می‌فهمیم که او کرسی‌دار حزب طبقه عوام و نماینده منتخب شهرش در رم بوده و شخصاً برای خریدن این ساعت آفتابی پول پرداخت کرده است.

به‌گفته باستان‌شناسان کمبریج، نام فامیلی توبولا نشان می‌دهد که این مرد خودش از اهالی اینترامنا لیرناس بوده زیرا این شهر تنها جایی در امپراتوری رم است که این کنیه در آن ثبت شده است.

براساس سبک نوشتاری، پژوهشگران توانستند قدمت ساعت آفتابی را اواسط قرن اول پیش‌از میلاد تعیین کنند و این درست زمانی است که مردم شهرهای کوچک می‌توانستند حق شهروندی کامل امپراتوری رم را دریافت کنند.

این بدان معنی است که مارکوس نوویوس توبولا اگرچه از شهر کوچکی بوده اما توانسته به یک سیاستمدار قدرتمند تبدیل شود.

الساندرو لائونارو باستان‌شناس دانشگاه کمبریج دراین‌خصوص می‌گوید: «این ساعت آفتابی نشان می‌دهد که او خواسته انتخابش در رم را در شهر زادگاهش جشن بگیرد.»

 

[caption id="attachment_4937" align="aligncenter" width="1190"] دایره قرمز، محل کشف ساعت آفتابی را در تئاتر مسقف نشان می‌دهد[/caption]

 

[related-post id="4820"]
کد خبر 4935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =