چمدان : افرادی که واقعا دوستدار حیات‌وحش هستند اغلب درباره تجربه بودن کنار جانوران مورد علاقه‌شان دچار تردید می‌شوند. زیرا از یک‌سو نمی‌خواهند با واردشدن به زیستگاه حیات‌وحش حیوانات را در سختی قرار دهند و ازسوی دیگر می‌خواهند از نزدیک جانوران را ببینند و این‌میان قطعا باغ‌وحش بدترین گزینه می‌تواند باشد. بهترین راه‌کار بازدید از مراکزی است که از حیوانات آسیب‌دیده یا در معرض خطر در شرایط نزدیک به حیات‌وحش نگهداری می‌کنند.

یونان، لاک‌پشت‌های دریایی│

سال 1983 با هدف حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی سبز و سرخ که در آب‌های پیرامون یونان و افزایش آگاهی و درک این گونه‌های درمعرض خطر انقراض، انجمن حفاظت از لاک‌پشت دریایی یونان در آتن تاسیس شد. این مرکز که در مناطق کرت، زاکینتوس و پلوپونز شعباتی دارد برنامه‌هایی را برای داوطلبان برگزار می‌کند. 

رومانی، خرس قهوه‌ای│

شرکت مسافرت‌های اخلاق‌مدار Responsible Travel برنامه هشت‌روزه‌ای را برای بازدید از کوه‌های رودوپی در رومانی برنامه‌ریزی می‌کند. در این برنامه‌، گروه کوچکی از گردشگران همراه با یک کارشناس رصد خرس قهوه‌ای در مسیرهای مطمئنی و بدون اینکه خطری خرس‌ها را تهدید کند حرکت می‌کنند. شرکت‌کنندگان در این برنامه به‌عنوان بخشی از برنامه حفاظت از خرس‌ها، فعالیت این حیوانات را ثبت می‌کنند. 

نیوزلند، پنگوئن│

مکان پنگوئن (Penguin Place) ذخیره حفاظتی خصوصی در جزیره جنوبی نیوزلند است که به نجات و بقای پنگوئن چشم‌زرد که از گونه‌های درمعرض خطر انقراض است کمک می‌کند. در این ذخیره خصوصی تورهایی همراه با کارشناس برگزار می‌شود و گردشگران می‌توانند گونه‌های پرندگان، فوک خزدار، پنگوئن‌های آبی و پنگوئن‌های چشم‌زرد را رصد کنند. 

تایلند، فیل│

بیشتر دیدارهای گردشگران از فیل‌ها در تایلند و هندوستان در قالب برنامه‌های کاملا غیراخلاق‌مدار برگزار می‌شود که شامل فیل‌سواری و عکس‌گرفتن یا شناکردن با فیل‌هایی است که پاهایشان در زنجیر است. اما «پناهگاه احسان بسیار به فیل‌ها» و «پارک ملی فیل‌ها» دو مکان مهم در تایلند هستند که فیل‌هایی را که زمانی به کارهای سخت مجبور می‌شدند نجات می‌دهند و پس‌از مراقبت‌های درمانی لازم شرایط زندگی در زمین‌های جنگلی و سبز شامل مزارع موز، علفزارها و رودخانه‌های آب شیرین در شرایط نزدیک به حیات وحش را برای آنها فراهم می‌کنند. علاقه‌مندان فیل‌ها می‌توانند برای کمک به گردانندگان این مراکز به‌صورت داوطلب وارد شوند یا در قالب گروه‌های کوچک در مدت‌زمان محدود از این پارک‌ها بازدید کنند. 

مالزی، اورانگوتان│

مرکز توانبخشی اورانگوتان‌ سپیلوک در صباح در شمال بورنئو در مالزی در سال 1964 باهدف توانبخشی به اورانگوتان‌های یتیم در مساحتی به وسعت 43 کیلومترمربع تاسیس شد و امروزه خانه حدود 60 تا 80 اورانگوتان است. حیوانات دیگری هم چون میمون‌های دراز دست، کرگدن‌های سوماترایی، فیل‌ها و خرس‌ها در این ذخیره حفاظت‌شده زندگی می‌کنند. بازدیدکنندگان پیش‌از رصد این حیوانات آموزش می‌بینند.

کد خبر 48006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =