کشف یک مسجد سلجوقی در استان مرکزی
چمدان : سیدمحمد حسینی از کشف بقایای مسجدی متعلق به قرن دوم هجری و شهر باستانی کرج ابودلف در حین اجرای عملیات عمرانی آب و فاضلاب در شهر آستانه خبر داد و گفت: در ماه گذشته هنگام عملیات عمرانی در شهر آستانه که با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان و حضور ناظر مقیم ویژه در حال اجراست، تعدادی اثر تاریخی شامل یک ظرف فلزی هفت جوش سلجوقی، چندین تنبوشه یا گنگ که به عنوان لوله برای انتقال آب استفاده می‌شده و تعدادی ظروف سفالی و اشیاء فلزی بدست آمد که باعث شد حساسیت اداره کل میراث فرهنگی استان در خصوص نظارت بر عملیات بیشتر و همچنین روند اجرایی آن به دقت بیشتری ادامه یابد و پیمانکار و کارفرما نیز متعهد به انجام کار طبق تصمیمات اداره کل میراث فرهنگی در هر مرحله شده‌اند.

از کشف بقایای مسجدی متعلق به قرن دوم هجری و شهر باستانی کرج ابودلف در حین اجرای عملیات عمرانی آب و فاضلاب در شهر آستانه خبر داد و گفت: طی ماه گذشته حین عملیات عمرانی در شهر آستانه که با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان و حضور ناظر مقیم ویژه در حال اجراست، تعدادی اثر تاریخی شامل یک ظرف فلزی هفت جوش سلجوقی، چندین تنبوشه یا گنگ که به عنوان لوله برای انتقال آب استفاده می‌شده و تعدادی ظروف سفالی و اشیاء فلزی بدست آمد که باعث شد حساسیت اداره کل میراث فرهنگی استان در خصوص نظارت بر عملیات بیشتر و همچنین روند اجرایی آن به دقت بیشتری ادامه یابد و پیمانکار و کارفرما نیز متعهد به انجام کار طبق تصمیمات اداره کل میراث فرهنگی در هر مرحله شده‌اند.
این بنا بقایای مسجدی متعلق به دوره تاریخی سلجوقیان است و اشیا قابل توجهی که بدست آمده نیز آثاری چون یک کتیبه گچی لعاب دار بخط کوفی، یک کاشی محرابی فیروزه ای رنگ که بسیار منحصر به فرد است

 


سید محمد حسینی ادامه داد: طی چند روز گذشته نیز کندمان اداره کل آب و فاضلاب منجر به کشف بقایای یک مسجد در لایه های شهر باستانی کرج ابودلف شده و جز ظاهر شدن بقایای بنای این مسجد، تعداد قابل توجهی اشیا باستانی نیز بدست آمده است.

او در ادامه گفت: این بنا بقایای مسجدی متعلق به دوره تاریخی سلجوقیان است و اشیا قابل توجهی که بدست آمده نیز آثاری چون یک کتیبه گچی لعاب دار بخط کوفی، یک کاشی محرابی فیروزه ای رنگ که بسیار منحصر به فرد است و تعداد کمی از این نمونه در سراسر کشور بدست آمده، تعدادی کاشی زرین فام و قالبی سلجوقی، تعدادی ظروف سفالی مثل پیه‌سوز، صبوحی و آب‌خوری و همچنین خمره های بزرگ که همگی مورد استفاده در مساجد بودند.

حسینی در خصوص ارزش تاریخی این آثار اضافه کرد: شخصا این آثار مربوط به لایه های زیرین شهر آستانه و بقایای شهر کرج ابودلف هستند که از شهرهای مهم دوره اسلامی است و از قرن دو هجری شکل گرفته و همچنین یکی از تاثیر گذار ترین شهر ها در تاریخ اسلامی ایران است.

او همچنین در خصوص تصمیمات اتخاذ شده در خصوص عملیات عمرانی گفت: درحال حاضر با هماهنگی های به عمل آمده و دستور دادستانی کار حفاری متوقف شده و مقرر گشته تا پس از برگزاری جلسات، نحوه پیشبرد کار از طریق سازمان های مربوطه مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان بدون آسیب رساندن به این گنجینه تاریخی عیان شده کار عملیات عمرانی را نیز به انجام رساند.

حسینی در پایان عنوان کرد: این گنجینه عیان شده یک گنجینه ملی است و با توجه به اهمیت آثار و اشیا بدست آمده، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بر حفظ و صیانت این گنجینه آثار و انجام کاوش‌های نجات بخش آثار تاریخی در محل تاکید دارد. این موضوع نیز باید مورد توجه باشد که ادامه عملیات عمرانی و حفاری از این به بعد با انجام ملاحظات بیشتر و استفاده از دست و عدم استفاده از ماشین‌آلات حفاری و راهسازی سنگین، بدون کمترین آسیب به لایه‌های شهر باستانی کرج ابودلف صورت پذیرد.

براساس این گزارش، در همین راستا و در معرفی شهر تاریخی کرج ابودلف، کارشناس باستان‌شناسی معاونت میراث فرهنگی استان و مولف کتاب "سکه‌های طلای عباسی و اغالبه کرج ابودلف" گفت: کرج که امروزه به نام آستانه معروف است، از شهرهای کهن و شناخته شده نیمه غربی ایران محسوب می‌شود.

اسماعیل شراهی ادامه داد: تا حدود سال 190 هجری، در منابع تاریخی نشان چندانی از این شهر که پیشینه آن دست کم به دوره ساسانی باز می‌گردد دیده نمی‌شود. کرج در دوره ساسانی تا اوایل اسلام یک روستا بوده و با نام‌هایی مانند بوهین کره یا کره نیز شناخته می شده است.

این کارشناس افزود: یکی از قدیمی‌ترین اشاراتی که منابع تاریخی به این شهر کرده‌اند مربوط به سال 68 هجری است که گروهی از خوارج پس از کشتار برخی مردم عراق عجم در کرج نیز عده‌ای از مردم را کشته‌اند.

شراهی در پایان گفت: پیش از این تعدادی اشیا و سکه دوره عباسی از این محدوده کشف و کتابی با نام سکه‌های عباسی و اغالبه کرج ابودلف نیز در رابطه با این شهر تاریخی توسط اداره کل میراث فرهنگی استان به تالیف و طبع رسیده و کشفیات جدید اهمیت کاوش های هرچه بیشتر در این محدوده را نشان داد. امیدواریم با مشارکت مساعد دستگاه‌های ذیربط این روند تسریع و از اتلاف و صدمه به بقایای این شهر باستانی جلوگیری به عمل آید.


کد خبر 4460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =