پیشنهاد اولیه تشکیل سه سازمان در دل یک وزارتخانه جدید | توضیحات معاون رئیس جمهور درباره ساختار احتمالی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

چمدان : در صورت تصویب طرح وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این پرسش مطرح می‌شود که ساختار این وزارتخانه به چه شکل خواهد بود و سه معاونت اصلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به چه شکل درخواهد آمد. در این بین این موضوع نیز مورد تأکید کارشناسان است که اگر بتوان هر سه این معاونت‌ها را تبدیل به سازمان زیرمجموعه وزارت‌‌خانه کرد و سایر معاونت‌ها مانند سرمایه‌گذاری و توسعه مدیریت به شکل معاونت در ذیل وزارتخانه قرار گیرد، بهترین حالت ممکن است چرا که بر قدرت هر سه بخش گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی افزوده خواهد شد.

علی اصغر مونسان در دیدار خود از پایگاه خبری چمدان در پاسخ به این پرسش که درصورت وزارتخانه شدن چه ساختاری برای سه معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سوی خرد جمعی مد نظر خواهد بود، گفت: پیشنهاد شخص من که هنوز کار کارشناسی روی آن انجام نشده است این است که اگر وزارتخانه شویم مانند سایر وزارتخانه‌ها یک بخش ستادی و یک بخش اجرایی داشته باشیم. وزارتخانه باید ستاد باشد نباید محل اجرا باشد بنابراین علی القاعده ما باید بازوان اجرایی داشته باشیم که بتوانند در قالب سازمان میراث فرهنگی، سازمان صنایع دستی و سازمان گردشگری حضور داشته باشند و وزارتخانه را یاری کنند.

[caption id="attachment_42513" align="aligncenter" width="1440"]مونسان مونسان: وزارتخانه باید ستاد باشد نباید محل اجرا باشد بنابراین علی القاعده ما باید بازوان اجرایی داشته باشیم که بتوانند در قالب «سازمان میراث فرهنگی»، «سازمان صنایع دستی» و «سازمان گردشگری» حضور داشته باشند و وزارتخانه را یاری کنند[/caption]

معاون رییس جمهور با اشاره به این که در مصوبه مجلس شورای اسلامی تأکید شده ظرف یکسال آینده پس از تصویب باید شرح وظایف جدید و ساختار را به تصویب برسانیم، افزود: ما این کار را در داخل سازمان آغاز کرده‌ایم. بزودی باید این دایره وسیع‌تر شود و از کارشناسان و متخصصان بیشتری کمک بگیریم تا یک ساختار مناسب و مطمئن ایجاد شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: ساختار کنونی ساختار قوی نیست. عناوین سازمانی (تاپ چارت) شاید بد نباشد اما در ذیل آن زیر مجموعه‌هایی (باکس‌ها) قرار دارد که خود مدیرانشان هم نمی‌دانند وظیفه آنها چیست و چه باید بکنند.

او تصریح کرد: هرچند این طرح خام است اما یشنهاد اولیه من تشکیل سه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. پس از بررسی‌های یکساله کارشناسی و در نظر گرفتن معایب و محاسن طرح باید در هیأت دولت به تصویب برسد و مراحل قانونی را طی کند.

مونسان اضافه کرد: پیش‌تر ادغام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در عمل به معنای ادغام نبوده و هرچه وجود داشته را در ذیل یک سازمان جمع کردند و قرار داده‌اند. در صورتی که ادغام به معنای هم‌افزایی بیشتر بین هر سه این حوزه‌ها است. باید ارتباط  بین سه حوزه برقرار شود و تداخل‌ها به حداقل برسد تا خروجی بهینه شود.

او تأکید کرد: ما به دنبال آن هستیم در ساختار جدید این هم‌افزایی بوجود آید. بنابراین به یک بازنگری جدی نیازداریم و از این رو بخش توسعه مدیریت با همکاری یکی از دانشگاه‌ها بر روی این موضوع کار می‌کنند.

وی یادآور شد: بازنگری در ساختار حتی پیش از جدی شدن بحث وزارتخانه شدن هم در دستور کار ما بوده است اما در نهایت به نظر می‌رسد ما حتماً باید یک بخش اجرایی داشته باشیم و وزارتخانه هم کار ستادی و فکری را انجام دهد، سیاست‌ها را ابلاغ و تدوین کند و بخش‌های اجرایی در قالب شرکت‌ها و سازمان‌ها انجام شود.

[related-post id="42575"]

[related-post id="42469"]

[related-post id="42529"]
کد خبر 42715

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =