صرافی‌ها ارز مسافرتی نمی‌فروشند ؛ مسافران در بی‌برنامگی بانک مرکزی سردرگم شدند | تهیه ارز مسافرتی به نرخ آزاد!

چمدان : با وجود اینکه قرار بود ارز مسافرتی در صرافی‌ها طبق بسته جدید ارزی با نرخی حدود یک درصد بالاتر از بازار ثانویه ارائه شود اما باز هم بی‌توجهی بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت به ساز و کار لازم برای اجرای بسته ارزی، مسافران را بین صرافی‌ها سردرگم کرده است.

این بی‌برنامگی باعث شده است ارز مسافرتی با نرخ حدود یک درصد بازار ثانویه به دست مسافران نرسد و آنها به اجبار به بازار آزاد پناه ببرند و دلار را بین 10 هزار و 800 تومان تا 11 هزار تومان خریداری کنند.

در حالی که بانک مرکزی قیمت گذاری ارز مسافرتی را برمبنای قیمت ارز در بازار ثانویه اعلام کرده اما صرافان می‌گویند که به آنها این موضوع ابلاغ نشده است و تنها ارز را به قیمت آزاد می‌فروشند. همچنین بسیاری از صرافان نیز تابلوهای قیمتگذاری خود را خاموش کرده و خرید و فروش ارز انجام نمی‌دهند.

[related-post id="42420"]

[caption id="attachment_42731" align="aligncenter" width="800"] درحالی بانک مرکزی خرید و فروش ارز در صرافی‌ها را آزاد اعلام کرد که هنوز اطلاعیه خرید و فروش ارز نداریم روی شیشه برخی صرافی‌ها نصب است[/caption]

[related-post id="42224"]

مشاهدات چمدان از بازار ارز حاکی از آن است که بخش‌نامه‌ها و تصمیمات بانک مرکزی و بی اطلاعی صرافان باعث شده که خرید ارز مسافرتی به طور کامل غیر ممکن شود و حتی مسافران و صرافان نیز نمی‌دانند که قرار است ارز مسافرتی با چه نرخی خریده شود.

در حالی نرخ یورو در بازار ثانویه حدود 9 هزار تومان است که خرید ارز از اندک صرافی‌های فعال تنها با قیمت آزاد ممکن است. صرافان نیز یورو به قیمت آزاد را حدود 12 هزارتومان معامله می‌کنند و مشخص نیست در این شرایط چه نیازی به دخالت بانک مرکزی برای خرید ارز مسافرتی و تعیین سقف برای آن وجود دارد.

هم اکنون تنها ارز به قیمت آزاد از صرافی‌ها قابل خرید است و مسافران نیز باید به قیمت‌های آزاد خرید ارز تن دهند و تنها قیمت موجود در بازار قیمت آزاد است که دلالان در نرخ گذاری آن نقش دارند.

شرایط پیچیده و غیر شفاف ارزی باعث سردرگمی مسافران خارجی طی روزهای اخیر شده و به نظر می‌رسد بانک مرکزی پس از شانه خالی کردن از پرداخت ارز مسافرتی، علاقه‌ای به شفاف کردن این شرایط ندارد.

بر اساس گزارش دیگری از شرایط تامین ارز مسافرتی، مردمی که قصد سفر خارجی دارند در خیابان فردوسی تقریبا از تمام صرافی‌ها سوال می‌کنند که از کجا می‌توانندارز مسافرتی بخرند و آنها هم پاسخ می‌دهند که کمی بالاتر از چهار راه استانبول چند صرافی ارز می‌فروشند.

یکی از صرافی‌هایی که ارز مسافرتی می‌فروشند با ازدهام جمعیت مواجه شده و مردم در تلاش برای ورود و خرید ارز هستند. قیمت فروش ارز مسافرتی در این صرافی 10 هزار و 400 تومان اعلام شده است درحالی که نرخ فروش ارز در بازار ارز در صرافی‌های دیگر 10 هزار و 500 تومان است؛ البته نرخ دلار معاملاتی دلالها در کوچه پس کوچه‌ها 100 تومان بالاتر و 10 هزار و 600 تومان است.

صرافی‌ها در حالی قیمت فروش ار مسافرتی را 10 هزار و 400 تومان اعلام کرده‌اند که بانک مرکزی آنها را مجاز به فروش ارز با یک درصد بالاتر از نرخ بازار ثانویه کرده بود.

[related-post id="40652"]
کد خبر 42690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =