چمدان :  جبرئیل نوکنده گفت: نمایندگان موزه لوور از نهم مرداد ماه برای جمع آوری نمایشگاه و بازگشت آثار در موزه ملی مستقر شدند. پس از اتمام عملیات کنترل وضعیت آثار و بسته بندی، مجموعه با هماهنگی اسکورت پلیس پیشگیری، یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همراهی موزه دار لوور به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل و در ساعت 11 صبح سه شنبه به پاریس ارسال شد.

[related-post id="25917"]

در این نمایشگاه تعداد 56 شی به وزن تقریبی 8 تن از آثار لوور به نمایش درآمده بود. طبق گفته مدیر موزه ملی ایران در مدت زمان برگزاری نمایشگاه، در مجموع تعداد 251690 نفر از این نمایشگاه بازدید کردند که تعداد 248945 ایرانی و بقیه از سایر ملیت ها بودند.

بر اساس گزارش موزه ملی، بعد از نمایشگاه «منشور کوروش» در سال 1389 که 424730 نفر بازدیدکننده داشت، نمایشگاه «موزه لوور در تهران» پر بازدیدکننده‌ترین نمایشگاه موزه ملی ایران بوده است.

نوکنده گفت: آثار دوره قاجار موزه ملی ایران و مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان نیز که در نمایشگاه «امپرطوری گل سرخ: شاهکارهای ایرانی قرن نوزدهم» به نمایش درآمده بود روز جمعه 12 مردادماه به سلامت به ایران بازگشت. این نمایشگاه در فروردین ماه گذشته در موزه لوور- لانس گشایش یافت و در اواخر تیرماه به پایان رسید. در این نمایشگاه دو اثر از موزه ملی ایران و 19 اثر از مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان شرکت داشت. تعداد 152504 نفر از این نمایشگاه دیدن کردند.

[related-post id="42155"]

مدیر موزه ملی ایران همچنین گفت: شمار بازدیدکنندگان نمایشگاه موزه لوور در تهران نزدیک به یکصد هزار نفر بیشتر از نمایشگاه قاجار در لوور لانس بود. این استقبال بی‌سابقه، علاقه مندی هموطنان ما به فرهنگ‌های کهن جهان را نشان می‌دهد و همچنین گامی بزرگ در ترویج فرهنگ موزه‌گردی و بازدید از موزه‌هاست.

وی اضافه کرد: این توجه عمومی مسئولیت موزه ملی ایران را بیشتر می‌کند و امیدواریم با تداوم برگزاری نمایشگاه‌هایی از آثار سایر موزه‌های جهان در ایران به این توجه و استقبال پاسخی شایسته دهیم.

نوکنده از اصحاب رسانه که با نقد سازنده یاری رسان موزه بودند، قدردانی کرد.

[related-post id="41733"]
کد خبر 42387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =