کاروانسرای دوره صفویه در میامی نونوار می‌شود

چمدان : سید محمد صادق رضویان افزود: در این مرحله از مرمت، بهسازی معابر اطراف کاروانسرا، اجرای پشت بندهای حفاظتی و انجام پی ‌ بندی و استحکام بخشی پشت‌بندهای موجود و بندکشی جداره‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تاریخ ساخت این کاروانسرا مربوط به دوره صفویه است، افزود: این کاروانسرا در 70 کیلومتری شرق میامی و در مرکز روستای عباس آباد واقع شده است.

وی با بیان اینکه فرم پلان این کاروانسرا مستطیل شکل از نوع چهار ایوانی و مساحت آن بیش از 8500 متر مربع است، گفت: این کاروانسرا دارای دو ورودی شرقی و غربی است که ورودی اصلی آن در ضلع شرقی است و در وسط حیاط نیز بارانداز برای خرید و فروش و بارگیری کالاها ساخته شده است.

رضویان افزود: در اطراف حیاط، اتاق ‌ ها، ایوان‌ها و سکوها و در پشت اتاق‌ها، شترخان‌ها قرار دارند، سرویس‌های بهداشتی کاروانسرا نیز در خارج بنا و در ضلع غربی آن قرار دارد که این مهم در نوع خود نادر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، وی گفت: از تزئینات این کاروانسرا می‌توان به کاربندی‌های گچی رواق‌های پیرامون حیاط و نیز آجرکاری‌های سقف ایوان‌ها اشاره کرد.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی با بیان اینکه این بنا از سلامت و پایداری نسبی برخوردار است، گفت: با توجه به واقع شدن این کاروانسرا در کنار اتوبان تهران - مشهد و عبور سالانه 20 میلیون مسافر و زوار آقا علی ابن موسی الرضا (ع) از کنار روستای عباس آباد، امکان تغییر کاربری و واگذاری این کاروانسرا به سرمایه گذار بخش خصوصی وجود دارد.

شهرستان میامی، شرقی‌ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است. این شهرستان از شمال به استان‌های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود ارتباط دارد. میامی در 240 کیلومتری شرق مرکز استان سمنان و در محور تهران - مشهد قرار دارد.
کد خبر 42202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =