کشف سفال‌های صیقلی دوره اشکانی در همدان

چمدان : مصطفی رشیدی ارزنده سرپرست هیأت باستان شناسی امروز « دوشنبه » با اعلام این خبر گفت:تپه دولت آباد در استان همدان، شهرستان اسدآباد، بخش مرکزی و در مرکز روستای دولت آباد واقع شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، او افزود: این تپه در مرکز دشت حاصلخیزی قرار دارد که محوطه‌های تاریخی بسیاری در پیرامون آن دیده می‌شود.

به گفته این باستان شناس، در سال1961 برای نخستین بار بررسی‌های پراکنده‌ای در منطقه اسدآباد، کنگاور، نهاوند و تویسرکان توسط هیأت‌های علمی رویال اونتاریو میوزم(Royal Ontario museum) به سرپرستی تامس کایلر یانگ انجام گرفت که نتایج آن در مجله « مطالعات شرق نزدیک» منتشر شد.

او اظهار داشت: پس از انقلاب در سال1382 یعقوب محمدی فر و عباس مترجم با هدف بررسی و شناسایی و تهیه پرونده ثبتی محوطه‌های تاریخی شهرستان اسدآباد، 70 تپه و محوطه با آثار شاخصی از دوره مس و سنگ میانه تا دوره متاخراسلامی را معرفی کردند که در تاریخ1383/11/10 با شماره 11350 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی فعالیتهای باستان شناسی صورت گرفته در این شهرستان را محدود دانست و گفت: با توجه به رشد روزافزون منازل مسکونی و تخریب بخش زیادی از عرصه تپه در سالهای اخیر و همچنین اجرای طرح هادی روستایی و بازسازی بافت فرسوده، طرح گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم تپه دولت آباد توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان پیگیری شد تا براساس ضوابط و قوانین موجب حفظ اثر و رفع مشکلات اهالی شود.

شرح عملیات میدانی

رشیدی ارزنده با بیان اینکه تپه دولت آباد در مرکز روستایی با همین نام قرار گرفته اظهار داشت: به گفته اهالی روستا، تا دهه اخیر سکونت در سطح تپه و دامنه آن ادامه داشت که پس از بازسازی بناهای فرسوده و ایجاد طرح هادی روستایی، منازل قدیمی از سطح تپه تخلیه و در پیرامون تپه ساخته شده است.

او تصریح کرد:شواهد این بناهای تخریب شده به شکل ویرانه ای خشتی با بقایای آوار برجای مانده تا دوره معاصر است.

این باستان شناس با اشاره به این که از نظر وضعیت توپوگرافی، تپه از اطراف دارای شیب تند به جوانب است، قاعده تپه به شکل بیضی و ارتفاع آن حدود 7 متر است افزود: در اطراف تپه برش هایی توسط اهالی روستا ایجاد شده و به شکل دیواره دیده می شود.

سرپرست هیأت باستان شناسی با اشاره به نمایان بودن بقایای دیواره خشتی و دور ریزهای دوره تاریخی در این برشها تصریح کرد: این خشتها کاملا مشابه خشتهای تپه نوشیجان و موش تپه در همدان و احتمالا متعلق به دوره آهنIII)دوره ماد) است.

رشیدی ارزنده گفت:با انجام بررسی‌های اولیه در اطراف تپه و با استفاده از نقشة توپوگرافی و تصاویر ماهواره‌ای، محل اولین دور گمانه‌ها به منظور شناسایی عرصه، مشخص شد.

او با بیان اینکه بدلیل تراکم بسیار زیاد منازل مسکونی در پیرامون تپه، امکان ایجاد گمانه با فواصل معین غیر ممکن بودگفت: به همین دلیل بیشتر گمانه‌ها در رینگ اول در داخل معابر و حیاط منازل مسکونی ایجاد شد و در مجموع 15 گمانه با عمقی بین 80 تا 210 سانتیمتر در جهت شمالی - جنوبی در ابعاد100×150سانتیمتر مورد کاوش قرار گرفت.

وی تصریح کرد: بنا به ماهیت گمانه ها، کاوش به بود و نبود لایه‌های استقراری و ماهیت انباشت و میزان تراکم مواد فرهنگی انجام گرفت تا به محض اطمینان از رسیدن به لایه‌های استقراری، کاوش در گمانه متوقف شود.

یافته‌ها
سرپرست هیأت باستان شناسی، یافته های منقول به دست آمده از این گمانه‌ها را سفال اعلام کرد و گفت :عمده سفال‌های شاخص بدست آمده شامل قطعه سفالهای کلینکی دوره اشکانی با پرداخت صیقلی و داغدار است که ظرافت بسیار زیادی دارند.

او افزود: علاوه بر آن قطعه سفالهای داغدار دوره آهنIII شامل کاسه، لاوک و نمونه‌های شاخص دسته افقی است که به رنگ خاکستری و قهوه‌ای در این مجموعه دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه اغلب سفالها چرخ سازند و حرارت برای پخت این نوع سفالها کافی است تصریح کرد: بیشترین حجم قطعه سفالهای بدست آمده نیز مربوط به دوره متاخر اسلامی است و اکثر این سفالها دارای پوشش لعاب به رنگ فیروزه‌ای، لاجوردی و سبز دارند و در لایه‌های فوقانی تمام گمانه‌ها به وفور دیده می‌شوند.

گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم تپه دولت آباد شهرستان اسدآباد همدان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد .
کد خبر 42197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =