چمدان : قدیمی‌ترین کتابخانه عمومی در آلمان ساختمانی است که حدود هزار و 800 سال قبل بنا شده و احتمالا میزبان 20 هزار طومار بوده است.

دیوارهای این بنای تاریخی در سال 2017 در مدت کاوش در زمین‌های کلیسای پروتستان‌ها در مرکز شهر کلن کشف شد. باستان‌شناسان می‌دانستند که این دیوارها منشاء رمی دارند به‌ویژه که کلن یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آلمان است که در دوره امپراتوری رم در سال 50 میلادی تاسیس شده است. اما کشف طاقچه‌هایی روی این دیوارها که در ابعاد حدود 80 در 50 سانتیمتر بودند این دانشمندان را درباره کاربری این بنا دچار سردرگمی کرد.

دیرک اشمیت از موزه رمی-ژرمانی کلن در این‌خصوص گفت: «ما دریافتیم که این طاقچه‌ها کوچک‌تر از آن هستند که بتوان روی آنها مجسمه گذاشت و بیشتر به‌نظر می‌رسد که قفسه‌هایی برای نگهداری طومارها باشند. درست مانند قفسه‌هایی که در کتابخانه شهر باستانی افسوس در ترکیه وجود دارد.»

هنوز مشخص نیست چند طومار در این کتابخانه نگهداری می‌شد اما احتمالا این کتابخانه عمومی میزبان دست‌کم 20هزار طومار بوده است. این ساختمان از کتابخانه معروف افسوس که در سال 117 میلادی ساخته شده کمی کوچک‌تر است.

اشمیت در ادامه می‌گوید: «قدمت این کتابخانه شگفت‌انگیز به اواسط قرن دوم میلادی باز می‌گردد و احتمالا قدیمی‌ترین کتابخانه عمومی آلمان و شاید یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های رُمی در استان‌های شمال‌غربی امپراتوری است.»

این ساختمان وسط شهر کلن در میانه بازار یا میدان اصلی قرار داشته است؛ یعنی فضایی برای اجتماع عمومی در مرکز شهر و بنابراین، انتظار می‌رود که کتابخانه‌ای عمومی باشد.

[caption id="attachment_42137" align="aligncenter" width="1225"] دیوارهای این بنای تاریخی در سال 2017 درمدت کاوش در زمین‌های کلیسای پروتستان‌ها در مرکز شهر کلن کشف شد[/caption]

 

[caption id="attachment_42138" align="aligncenter" width="1225"] احتمالا این کتابخانه عمومی میزبان دست‌کم 20هزار طومار بوده است. این ساختمان از کتابخانه معروف افسوس که در سال 117 میلادی ساخته شده کمی کوچک‌تر است[/caption]

 

[caption id="attachment_42139" align="aligncenter" width="931"] کتابخانه سلسوس حدود سال ۱۱۴ تا ۱۱۷ میلادی در شهر باستانی اِفِسوس در سلجوک که امروزه در ترکیه قرار دارد ساخته شد. باستان‌شناسان نمای این کتابخانه را در دهه ۷۰ قرن بیستم میلادی بار دیگر هویدا کردند[/caption]
کد خبر 42135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =