بناهای تاریخی کارکرد اقتصادی خوبی دارند | بناهای قدیمی مدرسه‌ آموزش هویت ملی هستند

چمدان : کیهان ملکی درباره ضرورت حفظ بناهای تاریخی به خبرنگار چمدان گفت: یکی از علایق شخصی من سفر است و اساسا سفر زیاد می روم. در اینستاگرامم هم دنبال کنندگان (فالوورها) را در این سفرها با اشتراک عکس شریک می‌کنم. واقعیت امر این است همگی واقفیم این آثار بخش عمده‌ای از فرهنگ و تمدن ما هستند و نوعی انتقال فرهنگ را به دنبال دارند و هویت گذشتگانمان را برایمان نمایان می‌کنند. حتی این آثار کارکرد اقتصادی خوبی هم دارند و با یک مدیریت صحیح می‌توان از آنها درآمدزایی هم کرد.

این بازیگر سینما، تلویزیون و رادیو تاکید کرد: متاسفانه سوء مدیریت‌ها و انواعی از برنامه‌ریزی‌های کوتاه و بلندمدت که به جای تحقق اهداف بزرگتر و بلندمدت‌تر که ریشه در ظرفیت‌ها و توانایی‌های داخلی ما دارد جنسی از سرمایه‌گذاری، کسب درآمد و اقتصاد را رونق داده، نیاز به تغییرات و از بین بردن گذشته دارد . گویی ما گذشته‌مان اعم از آثار تاریخی، آداب و رسوم، هنر، فرهنگ و...را رها کنیم و به فراموشی بسپاریم و به سمت بدعت یا کپی‌کاری‌هایی برویم که هیچ سنخیتی با ما ندارند.

او ادامه داد: این موضوع چون در همه جامعه و در همه مقولات تسری پیدا کرده است بنابراین مدیریت‌های لازم هم صورت نمی‌گیرد. آموزش‌های لازم به آدم‌ها داده نمی‌شود و آدم‌های لایق و کاردان و کاربلد در جای صحیح خود قرار نمی‌گیرند. پس بناهای تاریخی هم مانند سایر حوزه‌های فرهنگ مهجور می‌مانند و به آنها رسیدگی نمی‌شود و به مرور ارزششان در چشم ما هموطنان هم کمرنگ می‌شود در نتیجه دست درازی به آنها زیاد می‌شود.

ملکی با اشاره به این که اصالتا خانواده‌اش اهل روستای «دریان» در نزدیکی شبستر و خامنه استان آذربایجان شرقی است درباره اهمیت آثار این استان از جمله بازار ثبت جهانی تبریز و ارگ علیشاه اظهار کرد: من کلان‌تر صحبت می‌کنم. لازم است تک تک بناها، محوطه‌ها و خانه‌های ارزشمند و تاریخی حراست شود و از آنها به عنوان مدرسه‌ای برای آموزش ضرورت شناخت هویت ملی، احترام و پاسداشت وطن و ادامه راه ارزشمند گذشتگان بهره برد و مخاطب عام را هم برای جذبش تحت تاثیر قرار داد. حتی به صورت اصولی و کارشناسی برای آن درآمدزایی کرد که مخارج مرمتش تامین شود.
کد خبر 4210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =