چمدان :  طیبه سیاوشی در مورد جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس و سیاست خارجی افزود: در این جلسه تبصره الحاقی به بند سه ماده 18 قانون گذرنامه در مورد تسهیل خروج بانوان نخبه ورزشکار و المپیادی از کشور تصویب شد.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس امروز طرحی را تصویب کردند که براساس آن بانوانی که خواهان حضور در المپیادهای علمی، اقتصادی، ورزشی و فرهنگی هستند در صورتی که همسرشان اجازه خروج از کشور را به آنها ندهد با مجوز دستگاه ذیربط یا دادستان یا دادگاه صالحه می‌توانند از کشور خارج شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: این بدان معنی است که اگر در وهله اول دستگاه ذیربط اجازه خروج آنان از کشور را نداد آنان از طریق دادستان می‌توانند از کشور خارج شوند و اگر دادستان نیز دستور خروج از کشور را نداد از طریق دادگاه صالحه می‌توانند اقدام کنند و حکم بگیرند.

سیاوشی بیان کرد: هم اکنون بدین صورت است که اگر بانویی همسرش اذن خروج از کشور را به وی ندهد تنها با اجازه دادستان می‌تواند از کشور خارج شود و مراحلی مثل دستگاه ذیربط و دادگاه صالحه برای آنان وجود ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس به ایرنا گفت: این طرح برای بررسی نهایی به صحن مجلس ارجاع می‌شود و اگر در آنجا مورد تصویب نهایی قرار گیرد و شورای نگهبان هم تایید کند، اجرایی می‌شود.

سیاوشی گفت: یکی از مشکلات این است که زنان نخبه ورزشی یا علمی به دلایلی مانند اختلاف با همسر، حتی اگر این اختلاف کوچک باشد نمی توانند از کشور خارج شوند، در حالی که آنها اگر در میادین علمی و یا ورزشی حضور یابند می توانند منافع ملی کشور را فراهم کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: برای مثال این مشکل برای خانم نعمتی قهرمان تیر و کمان ایجاد شد و همسرش اجازه خروج را به وی نداد؛ مساله حاشیه های زیادی را ایجاد کرد و نهایتا دادستان به خانم نعمتی اجازه خروج داد.
کد خبر 42086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =