حریم و عرصه غار علیصدر در انتظار ثبت جهانی | سازه‌های مزاحم جهانی‌ شدن را حذف می‌کنیم

چمدان : غار علیصدر یکی از ارزشمندترین آثار طبیعی ایران است که ظرفیت ثبت جهانی آن به عنوان میراث طبیعی وجود دارد اما از دهه‌های قبل و زمانی که این غار به عنوان یک جاذبه گردشگری برای گردشگران باز گشایی شد، ساخت و سازهای مختلفی در نزدیکی آن همانند ساخت بازارچه صنایع دستی، سالن انتظار و ورودی غار ، اقامتگاه و ... انجام شد که تا کنون ادامه پیدا کرده است. این درحالی است که برای ثبت جهانی یک اثر محدوده عرصه و حریم اطراف آن باید فاقد هرگونه ساخت و سازهای مزاحم و آسیب زننده باشد.

اکنون در شرایطی که بسیاری به خاطر ساخت و سازهای بی‌رویه در اطراف این اثر از ثبت جهانی آن نا امید هستند و معتقدند تعیین نشدن حریم و عرصه قانونی این اثر طبیعی مهم بعد از این همه سال اهمالی بزرگ است، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی  و گردشگری استان همدان از آمادگی برای حذف تمام سازه‌های مزاحم ثبت جهانی این اثر خبر داد.

علی مالمیر در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در ارتباط با ساخت و سازهای انجام شده در اطراف غار علیصدر گفت: علیصدر یکی از مهم‌ترین آثار طبیعی است که ظرفیت ثبت جهانی دارد، مبنایی‌ترین کاری که می‌توانیم برای آن انجام دهیم، تعیین ضوابطی برای عرصه و حریم آن است که از نظر حقوقی بر اساس این ضوابط بتوانیم محوطه را کنترل کنیم تا در صورت بروز مشکل و تجاوز به عرصه و حریم، مبنایی حقوقی برای دفاع از این اثر داشته باشیم. سال گذشته یکی از مهم‌ترین راهبردهای ما مطالعه عرصه و حریم بود که این مطالعات انجام و محدوده عرصه و حریم مورد نظر به شورای ثبت عرصه و حریم ارائه شد.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان ادامه داد: اگر این عرصه و حریم ثبت شود، مسائل حقوقی نیز مشخص می‌شود و چهارچوبی به وجود می آید که بتوانیم محدوده غار علیصدر را مدیریت کنیم و اجازه ایجاد سازه‌هایی که می‌تواند موجب تخریب و تهدید شود را ندهیم. گام بعدی ما نیز این است که ساخت و سازهای انجام شده را کاهش دهیم به طوری که اگر الزاماتی برای ثبت جهانی وجود داشته باشد آن را اعمال کنیم.

مالمیر در مورد سازه‌هایی که هم اکنون در محدوده غار ساخته شده‌اند، توضیح داد: خوشبختانه سازه‌های اطراف غار علیصدر سازه‌هایی سبک هستند، ثبت جهانی غار علیصدر این ارزش را دارد که اگر لازم بود از  سازه های ایجاد شده در آن محدوده، مانند سازه ورودی غار بگذریم و  این سازه‌های الحاقی را حذف کنیم. خوشبختانه، آسیب‌هایی که به علیصدر وارد شده‌است در برابر آسیب‌هایی که به دیگر غارها وارد شده کمتر است و سازه‌های الحاقی غار را تخریب نکرده‌اند و می‌توانیم همه آنها را حتی اگر سنگی باشند  برداریم. بنای مهمانسرای جهانگردی قدیم نیز به خاطر تفاوت ارتفاعی که با دهنه غار دارد به نظر نمی‌آید حریم منظری غار را مخدوش کرده باشد.

او ادامه داد: البته  نظرکارشناسان یونسکو در این زمینه اهمیت دارد و از آنجا که متخصصان این حوزه نظرات متفاوتی در مورد این سازه‌ها دارند  باید ببینیم که نظر کارشناسان یونسکو که باید پرونده ثبت جهانی غار علیصدر را  ممیزی کنند چیست و بر اساس آن عمل کنیم.
کد خبر 4185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =