تاسیس وزارت میراث فرهنگی ضروری است

چمدان :  حکمت‌الله ملاصالحی، استاد دانشگاه و پایه گذار فلسفه باستان شناسی در ایران در یادداشت خود  که آن را در اختیار سایت چمدان قرار داد در مورد تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارت خانه، نوشت:

تأسیس وزارت میراث فرهنگی و طبیعی یک ضرورت است. ضرورتی فوری و اقدام و عملی ملی که هم اراده و عزمی ملی می‌طلبد، هم همت و هوشمندی وحکمت و خرد و خردمندانگی.

 

ایران یک جغرافیای تاریخی، فرهنگی، مدنی ومعنوی معمولی و متعارف نیست. جهان ایرانی در مرزها و حصارهای تنگ سیاسی دوره جدید نیز در نمی‌گنجد. صیانت از مآثر تاریخی و مواریث فرهنگی و محوطه‌های باستانی ایران مسئولیتی است بس خطیر، بس عظیم و بس سنگین که بر شانه‌ی هر ایرانی نهاده شده است. شناخت و فهم درست این جغرافیای پرچین‌وشکن و جهان بغایت پیچیده، رنگارنگ، پرمایه و غنی، و معرفی درست و واقعی آن به جامعه‌ی جهانی مسئولیتی است سنگین‌تر و حیاتی‌تر.

 

طرح تاسیس چنین وزارت رفیع و مهمی را از سر ذوق و فخر فروختن به دیگران، به دولتیان و مجلسیان مُلک و ملت پیشنهاد نمی‌کنیم. یک جامعه و جهان فرهنگی، یک ملت و مردم زنده به ریشه‌های خویش، یک نظام سیاسی آگاه به تاریخ و فرهنگ و میراثی غنی که بر آن تکیه زده است؛ در دست‌وپنجه فشردن با چالش‌های تاریخی، هم ایمن‌تر و موفق‌تر از یک نظام سیاسی ناآگاه و گسسته از ریشه‌های مدنی ومعنوی خویش است، هم دستی و ذهنی و فکری چالاک‌تر و تیزپاتر و گشوده‌تر از نظام‌های سیاسی سست‌بنیاد در به مقصد مطلوب و مطمئن و معقول و مقبول رساندنِ قطار طرح‌ها و برنامه‌های ملی و مدنی ملتش دارد.

 

وزارت میراث فرهنگی می‌تواند نقشی موثر وتعیین‌کننده، هم در ارتقای سطح آگاهی فرهنگی و ایجاد وفاق ملی و حیات مدنی و معنوی ملت و میهن ما داشته باشد، هم جامعه و جهان ایرانی را در مقیاسی بین‌المللی به جهان معرفی کند؛ مسئولیت خطیری که دهه‌هاست هم از آن غفلت ورزیده‌ایم، هم زخم‌ها و آسیب‌های جبران‌ناپذیر از این غفلت تاریخی بر پیکر تاریخ و میراث وملت و میهن خویش وارد آورده‌ایم.

 

ایران استرالیا و آلاسکا و ایسلند و امارات و مالزی نیست. مسئله ایران، جامعه و جهان ایرانی، هویت و ملیت و مدنیتِ ایرانیان مسئله و موضوع دیروز و امروز نیست. جهان ایرانی، جهان ارزش‌ها و دستاوردهای مدنی و معنوی بغایت تاثیرگذار بر تاریخ و فرهنگ جهانی است.

 

برای صیانت از این مواریث مدنی و معنوی می‌باید برنامه ریخت؛ عمر و اندیشه برایش هزینه کرد؛ از چشم سوداگران و کاسب‌پیشه‌های سودایی به آن نگاه نکرد. ایران را جدای از همسایگانی که بر خوان ضیافت یک میراث مشترک با آنها نشسته است نمی‌باید دید و فهمید. ما ملتی هستیم نبوی، با فرهنگی باز وگشوده و سخاوتمند. در دادوستدهای پیوسته با جامعه‌ها و جهان‌ها و منطقه‌ها و قاره‌های مدنی و معنوی بسیار دیگر بوده‌ایم. بسیار به دیگران داده‌ایم و بسیار هم از دیگران ستانده‌ایم. هم اینک نیز چنین هستیم. این‌چنین نیز بالیده‌ایم. این‌چنین نیز درخشیده‌ایم. این‌چنین نیز پیوند و پیوستگی و انسجام و اقتدار ملی و مدنی خویش را چونان یک ملت، چونان ملتی نبوی، حفظ کرده‌ایم. ما ملت دیروز و امروز نیستیم. ما جعل دوره‌ی جدید نیستم. هلندیان و بلژیکیان و دانمارکیان و فنلاندیان چونان نظام‌های سیاسی مدرن و «نیشن»های جدید برآمده از تحولات عظیم و بی‌سابقه تاریخی عالم مدرن بوده‌اند؛ چنان‌که بسیاری از کشورها و نظام‌های سیاسی دیگر روزگار ما. از جمله شماری از نظام‌های سیاسی همسایه‌ی پیرامون ما. ایران و هند و چین و یونان و ایتالیا که جعل دوره‌ی جدید نیستند. ساخته و پرداخته‌ی قدرت‌ها و نظام‌ها و امپراطوری‌های سیاسی سلطه‌گر دیروز و امروز که نیستند.

 

در تاسیس وزارت میراث فرهنگی و میراث طبیعی هیچ بهانه‌ای، هیچ تسامحی، و هیچ تأخیر و درنگی از هیچ مرجعی پذیرفتنی و قابل توجیه نیست. زبان فارسی یک زبان معمولی و متعارف نیست. زبانی که اگر نگوییم عظیم و غنی و پرمایه‌ترین بخش از سنت و میراث تجربه‌ها و مشاهدات و مکاشفات و اندیشه‌های حکمی و اشراقی تاریخ، فرهنگ، جامعه و جهان بشری را در آثار بی‌بدیل شاعران و عارفانش بر شانه گرفته است بی‌اغراق هم‌چنان از جمله غنی‌ترین زبان‌ها و میراث زنده‌ی جامعه و جهان بشری است.

 

بنده تردید ندارم زخم‌ها و جراحت‌ها و آسیب‌های مهلکی که طی دهه‌های اخیر به این ستون استوار میثاق و وحدت ملی و مدنی و معنوی ملت ما وارد آمده است اگر وزراتی مستقل در همان دهه‌ی نخست انقلاب در نظام سیاسی جامعه‌ی بعد انقلاب تأسیس شده بود و مسئولیت صیانت از مواریث فرهنگی مُلک و ملت را بر شانه‌اش نهاده بودند امروز این‌چنین دچار بلبله بابلی نبودیم و از قهقرا و قانقاریای فرهنگی رنج نمی‌بردیم و این‌چنین گروهی از مردم جامعه ما فرهنگ‌ستیز، قانون‌گریز، بیگانه با زیبایی، نامأنوس به پاکیزگی و غریبه و ناآشنا به بهداشت عمومی، شلخته و بی‌نظم و بی‌تفاوت به مراعات نظم اجتماعی نبودند.

1397/5/10 هجری خورشیدی

 

[related-post id="41724"]

[related-post id="41792"]

[related-post id="41750"]
کد خبر 41835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =