چمدان :  احسان ایروانی، رییس سابق صندوق حفظ و احیای اماکن تاریخی که پیگیر طرح وزارتخانه میراث فرهنگی هم بوده است، درباره رای آوردن این طرح در مجلس به چمدان گفت: «روسای این سازمان همیشه از سیاسیون و غیر متخصص‌ها انتخاب شده‌اند و حتی مواقعی که کارشناسان این حوزه کمپین‌های مختلف تشکیل داده‌اند تا فکری برای ریاست این سازمان شود، رییس‌جمهوری بدون توجه به نظرات کارشناسان، روسای غیر متخصص انتخاب می‌کرد که نتایج این انتصاب‌ها مشخص است و این وضعیت یکی از دلایل طرح وزارتخانه شدن این سازمان بود.»او با اشاره به نقش ضعیف این سازمان در میان روابط دولتی گفت: «سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همیشه در انتهای اعتبار بودجه در صف نهادهای دولتی بوده و اعتبار و ارزشمندی برای نظرات آن قائل نمی‌شدند. وقتی تخریبی رخ می‌دهد همه می‌پرسند که چرا سازمان کاری انجام نداده است. در حالی که همه نهادها موظف به کمک برای حفظ آن بودند. وزارتخانه‌هایی ماند نیرو، کشاورزی و مسکن و شهرسازی به این سازمان کمک نمی‌کردند. بنابراین، تشکیل وزارتخانه می‌تواند این روابط را تغییر دهد.»

ایروانی با بیان اینکه از منظر شخصی تشکیل این وزارتخانه را نمی‌پسندد، گفت: «حوزه حفاظت از میراث فرهنگی حوزه‌ای حاکمیتی است. حالا که اختیار این نهاد از معاون رییس‌جمهوری به وزیر داده شده باید بدانیم که سر موضوعات این‌چنینی نمی‌توان دموکراتیک تصمیم گرفت یا مثلا در مجلس به اجماع رسید که چه بنا یا محوطه‌ای حفاظت بشود یا نه.»

او معایب این اتفاق را هم برشمرد و گفت: «وزارتخانه با منویات نمایندگان مجلس در ارتباط است. باید پیش‌بینی کنیم که به فرض قرار گرفتن یک وزیر متخصص در این صندلی، با خواسته‌های متعدد نمایندگان روبه‌رو هستیم. باید منتظر استیضاح‌های متعدد وزیر این وزارتخانه باشیم یا حتی اینکه قوانین حفاظتی تغییر کند.»
حوزه حفاظت از میراث فرهنگی حوزه‌ای حاکمیتی است. حالا که اختیار این نهاد از معاون رییس‌جمهوری به وزیر داده شده باید بدانیم که سر موضوعات این‌چنینی نمی‌توان دموکراتیک تصمیم گرفت یا مثلا در مجلس به اجماع رسید که چه بنا یا محوطه‌ای حفاظت بشود یا نه

ایروانی با اشاره به یکی از تبصره‌های این طرح توضیح داد: «قرار بود که سازمان به وزارتخانه تبدیل شود که بودجه آن رشد داشته باشد. اگر نمایندگان تبصره ممنوعیت افزایش بار مالی را قرار داده‌اند، این نقض غرض است. دولت از ابتدا مخالف این اتفاق بود اما این طرح را نمایندگان ارائه دادند و مشخص نیست چرا چنین تبصره‌ای در آن گنجانده شده است.»

این کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری همچنین درباره ساختار و شرح وظایف این وزارتخانه گفت: «نیازی به تغییرات گسترده وجود ندارد. این سازمان سه رکن دارد که قبلا سه دستگاه مجزا بود و کار خود را انجام می‌دادند.»

به گزارش چمدان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز 10 مرداد با 137 رای مثبت وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را تصویب کردند.

[related-post id="41724"]
کد خبر 41750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =