چمدان : مقامات نروژ تایید کردند که روز شنبه خرسی قطبی به نیروهای محافظی که گردشگران را از کشتی کروز به ساحل همراهی می‌کردند حمله و یکی از این دو محافظ‌ را مجروح کرد و به‌همین‌علت به‌دست محافظ دیگر کشته شد.

ستاد مشترک نجات نروژ شمالی در توییتی اعلام کرد که این حمله زمانی رخ داد که گردشگران کشتی کروز ام‌اس بِرمن درحال پیاده‌شدن روی شمالی‌ترین جزیره مجمع‌الجزایر سوالبار بودند.

این مجمع‌الجزایر که منطقه‌ای معروف میان سرزمین اصلی نروژ و قطب شمال است برای طبیعت بکر، حیات‌وحش و یخ‌های قطبی‌اش یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای نروژ به‌شمار می‌رود.

شرکت آلمانی هاپاگ‌لیوید کروز که کشتی ام‌اس برمن را مدیریت می‌کند اعلام کرده است که دو نیروی محافظ این کشتی مسئولیت دفاع از گردشگران را در جزیره به‌ عهده داشتند و یکی از آنها در اثر حمله یک خرس قطبی از ناحیه سر مجروح شده است.

درپی این حمله، خرس قطبی هم با شلیک اسلحه محافظ دوم در «اقدام دفاع از خود» کشته شده است. محافظ مجروح با بالگرد به شهر لونگیرباین در جزیره اسپیتسبرگرن منتقل شده است.

خرس‌های قطب شمال، در سال‌های اخیر به‌دلیل ذوب‌شدن یخ‌های قطبی در اثر گرمای جهانی با گرسنگی شدیدی دست‌ به گریبان هستند. ویدیویی که چند ماه قبل یکی از عکاسان حیات‌وحش نشنال‌جئوگرافیک از خرس قطبی بسیار لاغری تهیه کرده بود که در اثر گرسنگی شدید با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کرد، با واکنش‌های بسیاری از سوی حافظان محیط‌زیست مواجه شد.

خرس‌ها از هر گونه‌ای باشند تا زمانی که احساس خطر نکنند یا گرسنه نباشند به انسان حمله نمی‌کنند. اما درچنین شرایطی که خرس‌های قطبی به‌دلیل نیافتن غذای کافی در اثر گرمای جهانی که انسان مسبب آن است رفتارهای تهاجمی از خود بروز می‌دهند کشتی‌های گردشگری همچنان بازدیدکنندگان را به مناطقی می‌برند که زیستگاه اصلی این جانوران است و این‌گونه سبب بروز چنین حوداث دلخراشی می‌شوند که این‌بار به حذف یکی از نمونه‌های این گونه‌ درمعرض خطر انقراض منجر شده است.

[caption id="attachment_41450" align="aligncenter" width="2000"] مجمع‌الجزایر سوالبار که منطقه‌ای معروف میان سرزمین اصلی نروژ و قطب شمال است برای طبیعت بکر، حیات‌وحش و یخ‌های قطبی‌اش یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای نروژ به‌شمار می‌رود[/caption]

 

[caption id="attachment_41449" align="aligncenter" width="1313"] این مجمع‌الجزایر یکی از زیستگاه‌های مهم خرس‌های قطبی شمالی است[/caption]

 

[caption id="attachment_41448" align="aligncenter" width="922"] خرس‌ها از هر گونه‌ای باشند تا زمانی که احساس خطر نکنند یا گرسنه نباشند به انسان حمله نمی‌کنند. برای نمونه این خرس قطبی ساکن مجمع‌الجزایر سوالبار درحال تماشای عکاس و بی‌تفاوت به مرد داخل قایق است[/caption]

 

[caption id="attachment_41452" align="aligncenter" width="1154"] روز شنبه خرسی قطبی به نیروهای محافظی که گردشگران را از کشتی کروز به ساحل همراهی می‌کردند حمله و یکی از این دو محافظ‌ را مجروح کرد و به‌همین‌علت به‌دست محافظ دیگر کشته شد[/caption]
کد خبر 41447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =