تعیین نرخ ارزی برای هتل‌های کشور ؛ هتل‌ها چند نرخی می‌شوند | محاسبه ارز در هتل‌ها بر اساس نرخ دولتی

چمدان :  وضعیت ارزی کشور و تفاوت قیمت بین بازار رسمی ارز با بازار آزاد برای هتلداران تبدیل به چالش شده است. گردشگران خارجی‌ که این روزها در ایران بسر می‌برند برای پرداخت هزینه هتل خود با مشکل مواجه هستند. هتل‌ها ارز آنها را تنها با قیمت مصوب دولتی محاسبه ‌می‌کنند و تفاوت قیمت بازار آزاد و ارز دولتی باعث اعتراض مسافران است. از سوی دیگر هیچ مرجع رسمی برای تبدیل ارز آنها وجود ندارد و هتل نیز به دلیل مسائل حسابرسی‌های خود از پذیرفتن ارز به قیمت آزاد منع و مسافران را برای پرداخت هزینه‌ها با مشکل روبرو کرده‌اند.
براساس بخشنامه‌ای که به هتل‌ها ارائه شده آنها ارز را با نرخ دولتی مصوب بانک مرکزی برای گردشگران خارجی محاسبه می‌کنند

جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران ایران درباره این مشکل به چمدان گفت: براساس بخشنامه‌ای که به هتل‌ها ارائه شده آنها ارز را با نرخ دولتی مصوب بانک مرکزی برای گردشگران خارجی محاسبه می‌کنند.

او به مشکلات نحوه محاسبه این چنینی اشاره کرد و  از تلاش برای انتخاب راه دومی برای محاسبه قیمت هتل‌ها خبر داد و گفت: بررسی‌ را آغاز کرده‌ایم که دستور عمل تازه‌ای را ابلاغ کنیم تا هم گردشگران راضی باشند و هم هتل‌ها به مشکل برنخورند.

رئیس جامعه هتلداران با تشریح پیشنهاد این جامعه برای حل این مشکل گفت: با سازمان میراث فرهنگی در حال مذاکره هستیم تا به سمت نرخ ارزی برویم و مانند بقیه کشورها گردشگران خارجی بتوانند با ارز هزینه هتل را پرداخت کنند و مشکل تبدیل ارز به ریال برای آنها پیش نیاید.

او همچنین به رکود صنعت گردشگری ایران اشاره کرد و گفت: وضعیت اشغال هتل‌ها به شدت رو به کاهش است و در مقایسه سال‌ها قبل با کاهش مسافر حتی در فصل‌های پیک گردشگری روبرو هستیم.
کد خبر 41099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =