زمان مناسبی برای تجمیع مرجع صدور مجوز دفاتر نیست|ضرورت خصوصی کردن شرکت‌های زیر مجموعه معاونت گردشگری

چمدان :  دفاتر خدمات مسافرتی و زیارتی معمولا با داشتن یکی از 3 نوع مجوز موسوم به مجوزهای بند «الف»، «ب» و «پ»  فعالیت خود را آغاز  می‌کنند . دفاتر دارای مجوز بند «الف» مجاز هستند که اقدام به رزرو و فروش بلیت هواپیما و خدمات مسافرت هوایی در خطوط داخلی و خارجی را انجام دهند و مجوز خود را از وزارت راه و شهرسازی دریافت می‌کنند.

دفاتر دارای مجوز بند «ب» می‌توانند در زمینه گرفتن روادید، رزرو مکان و انجام سفرهای گروهی فعالیت کنند و از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز خود را می‌گیرند و دفاتر داردی مجوز بند «پ» مسافرت‌های زیارتی داخلی و خارجی را برگزار می‌کنند و مجوز آنها نیز توسط سازمان حج و زیارت( زیر مجموعه وزارت ارشاد) صادر می‌شود.

بر اساس قانون شرکت‌هایی که مجوز بند (ب) دارند، حق صدور بلیت هواپیما و حق فعالیت در مسیرهای زیارتی را به هیچ وجه ندارند و شرکت‌هایی که مجور بند (الف) و (پ) دارند نیز نمی‌توانند در حوزه‌هایی که شرکت‌های بند (ب) در آنها فعالیت می‌کنند، سفر یا مسافری را قبول کنند.

اگر چه این روندی است که هم اکنون در کشور وجود دارد اما بر اساس مصوبه ‌ای از هیات وزیران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرجع اصلی صادرکننده مجوز دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری شناخته شده‌است و اکنون معاونت گردشگری به دنبال ایجاد پنجره‌ای واحد در اعطای  این مجوزهای سه‌گانه است تا خود مرجع اصلی صدور مجوز باشد.

اردشیر اروجی ، کارشناس حوزه گردشگری و مدیرکل اسبق دفتر اطلاعات و آمار سازمان میراث فرهنگی در مورد این مساله به خبرنگار چمدان می‌گوید: اجرای این مصوبه  اقدام بسیار خوبی است و در واقع ایجاد یکپارچگی در نهاد‌های وابسته به گردشگری ضروری است، چرا که در این حوزه چنگانگی وجود دارد در حالی که ما نیاز به یک مرکز سیاستگذاری در این حوزه داریم.
اولویت در معاونت گردشگری خارج کردن شرکت‌های زیر مجموعه همانند شرکت توسعه گردشگری و جهانگری  یا شرکت توسعه ایرانگردی و کانون اتوموبیلرانی از حالت دولتی است  . چرا که این شرکت‌ها و برخلاف قانون 14 سال است که خصوصی شدنشان به تعویق افتاده و هر روز در حال افزایش فعالیت و زیرمجموعه هستند.

او ادامه می‌دهد: مساله یکپارچگی تنها مربوط به مرجع صدور مجوز دفاتر خدمات مسافرتی نیست بلکه ما در بخش‌های دیگر نیز نیازمند یکپارچگی و ساماندهی هستیم و این مساله اولویت بیشتری دارد،  برای نمونه ما حدود 2هزار مجتمع خدماتی بین‌راهی داریم که تشکلی هم ندارند و از هیچ مرکز واحدی دستور نمی‌گیرند یا واحد‌های پذیرایی درون شهری نیز همین وضعیت را دارند.

اروجی اظهار می‌کند: تشکل‌ها نیز چند پاره هستند. ما انجمن صنفی راهنمایان گردشگری را داریم و از طرف دیگر جامعه راهنمایان وجود دارد. در مورد دفاتر خدمات مسافرتی، یک انجمن صنفی وجود دارد و یک جامعه تورگردانان،  در ارتباط با هتلداران نیز همین وضعیت حکمفرماست که همه این موارد به اضافه مجتمع های بین راهی و واحدهای پذیرایی باید اتحادیه تشکل‌های گردشگری را ایجاد کنند و رابط بخش خصوصی و دولت باشند  و سبب شوند که بیشتر و ظایف به بخش خصوصی محول شود.

این کارشناس با سابقه حوزه گردشگری توضیح می‌دهد: البته  اکنون مجمع تشکل‌های گردشگری وجود دارد اما هیچگاه این مجمع رسمیت پیدا نکرد و پایه قانونی نداشت.

وی می‌افزاید: بنابراین در این شرایط اگر بخواهیم تنها به بحث یکپارچگی مرجع صدور مجوز وارد شویم، با توجه به توانایی و تشکیلات سازمان حج و زیارت و وضعیت کنونی معاونت گردشگری به زودی به نتیجه نخواهیم رسید و اگرچه اقدام خوبی است اما اکنون زمان انجام آن نیست.

اروجی تاکید وی‌کند: اکنون اولویت در معاونت گردشگری خارج کردن شرکت‌های زیر مجموعه همانند شرکت توسعه گردشگری و جهانگردی، شرکت توسعه ایرانگردی و کانون اتومبیلرانی از حالت دولتی است . چرا که این شرکت‌ها برخلاف قانون، 14 سال است که خصوصی شدنشان به تعویق افتاده و هر روز در حال افزایش فعالیت و ایجاد  زیرمجموعه هستند.

او می‌افزاید: متاسفانه حضور این شرکت‌ها قدرت رقابت در بخش خصوصی را می‌گیرد و می‌تواند به یک حیات خلوت برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبدیل شود.
کد خبر 41053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =