50 درصد گردشگران خروجی زیارتی هستند | اقامتگاه‌های بومگردی مهاجرت را معکوس کرد

چمدان : علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در برنامه تلویزیونی «پیش رو» که از شبکه چهار سیما پخش شد گفت:

 • اگر تبدیل سازمان به وزارتخانه به تقویت اهداف و مأموریت‌های سه‌گانه این سازمان کمک کند خوب است، اما اگر صرفاً تغییر یک نام باشد مشکلی حل نمی‌شود، اگر این تغییر بتواند ابزارهای عملکردی ما را ارتقا دهد یا بودجه سازمان را افزایش دهد خوب است، چراکه گردشگری یک موضوع فرابخشی است و برنامه‌ریزی‌ها در این حوزه باید به‌گونه‌ای باشد که بتواند به هم‌افزایی بخش‌های مختلف کمک کند.

 • از 9میلیون گردشگر خروجی 2میلیون نفر در ایام اربعین از کشور خارج می‌شوند و 50درصد کل گردشگران خروجی نیز زیارتی هستند که به‌طور حتم گردشگران زیارتی ارز زیادی از کشور خارج نمی‌کنند.

 • سفر و گردشگری در دنیا رشد فزاینده‌ای دارد و از 25 میلیون گردشگر در سال 1950 میلادی اکنون به عدد یک‌میلیارد و 300میلیون گردشگر در دنیا رسیده‌ایم اما اعتقاد من بر این است که ظرفیت‌های داخلی بسیار زیادی داریم که برای هر گردشگر جذابیت‌های زیادی دارد.

 • در حال حاضر 250 هزار تخت هتلی داریم و 76هزار تخت هم در دست ساخت داریم. حدود 125 هتل چهار و پنج‌ستاره تا قبل از دولت یازدهم داشتیم و امید داریم که تا پایان دولت دوازدهم این تعداد به 250 هتل چهار و پنج‌ستاره برسد.

 • ما در قیاس با کشورهای همسایه در ساخت هتل، میدان را تغییر دادیم و اکنون در کنار ساخت هتل‌ها، خانه‌های تاریخی را احیا کردیم و با مشارکت بخش خصوصی آن‌ها را به اقامتگاه تبدیل کرده‌ایم. یکی از موضوعاتی که به تأمین زیرساخت‌های گردشگری کمک می‌کند، همین اقامتگاه‌های بوم‌گردی است که با یک‌دهم هزینه ساخت هتل می‌توانیم اقامتگاه ایجاد کنیم.

 • در حوزه فرهنگی باید در لبه تیغ حرکت کنیم و کار بسیار سختی داریم، اعتقاد ما بر این است که گردشگری ابعاد اقتصادی و ابعاد فرهنگی و اجتماعی دارد که در بعد اجتماعی، شادی و نشاط جامعه یکی از ابعاد آن است؛ خصوصاً این‌که تلاش دشمن در حال حاضر تزریق ناامیدی و یأس است.

 • هر گردشگر خارجی که وارد کشور می‌شود، با مشاهده فرهنگ و رفتار زیبای مردم شاهد بی‌اثر بودن تبلیغات منفی دشمن علیه ایران خواهد بود و زمانی که به کشور خود برمی‌گردد یک سفیر برای ماست.

 • در سفر به یزد، امام‌جمعه یزد تعریف می‌کرد که گردشگری آلمانی در سفر به یزد با دیدن عزاداری ایام محرم گریه کرده است و با عزاداران حسینی ابراز همدردی می‌کرده است.

 • بیش از یک‌میلیون سایت و بنای تاریخی ارزشمند داریم و 35 هزار اثر در ایران ثبت ملی شده است و این نشان از تمدن غنی و تاریخ کهن ایران دارد، خوشبختانه ما کشور صاحب علم و دانش در حوزه میراث‌فرهنگی هستیم و در برنامه‌ای که چند روز پیش با حضور سفیر اتریش در مجموعه نیاوران داشتیم، او نیز از مرمت مجموعه‌های فرهنگی اظهار شگفتی کرد. امروز ما کشوری هستیم که با سایر کشورهای دیگر در حوزه مرمت آثار و بناهای تاریخی انتقال تجارب داریم.

 • همکاران ما در یگان حفاظت میراث‌فرهنگی با جان و دل کار می‌کنند و با کمترین امکانات در حال صیانت از میراث‌فرهنگی هستند، البته من اعتقاد دارم پشت هیچ سدی نباید ایستاد، ازاین‌رو به‌منظور صیانت هرچه بیشتر از آثار فرهنگی تاریخی، برخی از اماکن و بناها را به بخش خصوصی واگذار کرده‌ایم.

 • انجمن‌های میراث‌فرهنگی در تمام استان‌ها فعال هستند و در هر استان رئیس هر انجمن استاندار است و فرمانداران و بخشداران در شهرها و بخش‌های مختلف رئیس این انجمن‌ها هستند و در حال حاضر 14هزار نفر عضو انجمن‌های میراث‌فرهنگی هستند.»

 • ما تا پیش‌ازاین مخازن مقاوم در برابر زلزله نداشتیم که اکنون در موزه ملی و موزه‌های منطقه‌ای این مخازن ایمن ایجاد شده است. ضمن این‌که برخی از آثار در اختیار مردم است. با حمایت‌های سازمان میراث‌فرهنگی در سال گذشته در هر هفته یک موزه غیردولتی راه‌اندازی شد و امسال نیز به‌دنبال این هستیم که هر پنج روز یک موزه افتتاح شود و این نشان‌دهنده تقویت مشارکت مردم است.

 • اعتبارات سازمان میراث‌فرهنگی اندک است، اما هیچ‌وقت پشت سد بودجه نماندیم. در سازمان میراث‌فرهنگی می‌توانیم درآمدزایی کنیم، اما درآمدهای این سازمان به خزانه واریز می‌شود. در سال گذشته 65درصد درآمد فروش بلیت‌های موزه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی تاریخی که به خزانه واریز شده بود به سازمان برگشت.

 • اگر قرار است به حوزه میراث‌فرهنگی خدمت کنیم، باید در حوزه اقتصاد نقش ایفا کنیم، نمی‌گویم به‌جایگاه سازمان صنعت، معدن و تجارت یا وزارت نفت رسیدیم، اما جایگاهی پیدا کردیم که 281میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی غیر از فرش و زیورآلات در سال گذشته داشتیم که به اعتقاد من میزان صادرات صنایع‌دستی می‌تواند به 2میلیارد دلار نیز در سال برسد.

 • ایجاد اشتغال تنها در حوزه صنعت نیست، بلکه در حوزه گردشگری می‌توان هزاران شغل ایجاد کرد و به‌جای راه‌اندازی یک کارخانه با اعتباری کلان و میلیاردی با هزینه‌ای اندک می‌توان در این صنعت شغل ایجاد کرد.

 • چند سال است دولت و مجلس به‌دنبال این هستند که جلوی مهاجرت از روستا را بگیرند اما موفق نشدند؛ در اینجا اعلام می‌کنم که ما موفق شدیم با ایجاد برخی از سیاست‌ها مانند ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی علاوه بر جلوگیری از مهاجرت از روستا، شاهد مهاجرت معکوس باشیم.

 • هزارمیلیارد تومان تسهیلات به افرادی که در حوزه گردشگری قصد سرمایه‌گذاری دارند تخصیص یافته است و در حوزه بوم‌گردی نیز به افراد تسهیلات خرد داده می‌شود. در حوزه گردشگری افرادی که تسهیلات کلان دریافت کرده‌ و کاری نکرده باشند، نداریم.

 • در طرح اشتغال روستایی نیز دولت 12هزارمیلیارد تومان تسهیلات مصوب کرده است که دو سهم 10درصدی به حوزه گردشگری و صنایع‌دستی اختصاص یافته است که 2400میلیارد تومان آن سهم این دو حوزه است و تاکنون حدود 1400 پروژه برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند. همه افرادی که در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی قابلیت سرمایه‌گذاری دارند می‌توانند با مراجعه به استانداری‌ها و ادارات کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در هر استان از این تسهیلات با نرخ 6درصد استفاده کنند.

 • درخواست من از مردم این است که ایران‌گردی را جدی بگیرند و در سفر به استان‌ها و مناطق مختلف کشور، از نزدیک جذابیت‌های گردشگری کشور را ببینند.

کد خبر 40588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =