چمدان : قلعه شیاخ واقع در روستای سرکمر از توابع بخش زرین آباد دهلران، بزرگ‌ترین و منحصر به فردترین بنای تاریخی استان ایلام و غرب کشور محسوب می شود. این بنای تاریخی که متعلق به دوره ساسانیان است و در فهرست آثارملی کشور به ثبت رسیده است درسالهای گذشته درحالی در وضعیت نابسامانی قرار داشت که هم اکنون توسط اداره میراث فرهنگی استان ایلام مورد مرمت قرار گرفته است.

«عبدالملک شنبه زاده» مدیر کل اداره میراث فرهنگی استان ایلام با اعلام این خبر گفت: قلعه شیاخ به عنوان یکی از بزرگترین قلعه های غرب کشور از قسمت‌هایی مانند دروازه ورودی، باروی بزرگ، برجک‌های نگهبانی، اتاق‌های مسکونی و کانال‌های انتقال آب تشکیل شده و یکی از آثار بسیار منحصربه فرد شهرستان دهلران در استان ایلام به شمار می رود.به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ او گفت: این بنای متعلق به دوره ساسانی که به دلیل وقوع زلزله در دوره های گذشته مورد آسیب قرار گرفته هم اکنون استحکام بخشی دیوارهای آن آغاز شده است.

شنبه زاده تاکید کرد: این بنای تاریخی نزدیک به 1/5 هکتار وسعت دارد و دیوار آن 6 متر ارتفاع و 2 متر پهنا دارد مصالح آن از سنگ و گچ نیم کوب تشکیل شده است از همین رو درحال حاضر قسمت هایی که آسیب دیده است مورد استحکام بخشی و مرمت قرار گرفته است.
کد خبر 40489

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =