چمدان :  معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از کافه کتاب دارالخلافه در استان تهران بازدید کرد.

مونسان در این بازدید با تاکید بر مرمت و احیای بناهای تاریخی در تهران و سایر مناطق کشور، گفت: «احیای این بناهای تاریخی و تغییر کاربری آنها هویت و اصالت را به این شهر بازمی گرداند.»

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: «تبدیل این خانه به کافه کتاب اقدامی موثر و قابل توجه است و این روند باید ادامه داشته باشد.»

معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: «اقتصادی کردن کاربری این گونه بناهای تاریخی علاوه بر حفاطت و مرمت از این آثار، توجه مردم و علاقه مندان را به این میراث فرهنگی گران بها جلب می کند.

مونسان همچنین از تلاش بهزاد يعقوبي بر اي راه اندازي اين خانه كتاب دارالخلافه قدردانی کرد.

در حاشيه اين بازديد گنجنامه هاي دارالخلافه( امامزادها دارالخلافه، واقفان دارالخلافه، مساجد دارالخلافه) كه توسط انتشارات دارالخلافه به بازار عرضه شده نیز به حاضران معرفی شد.

در این دیدار بهزاديعقوبي هم در باره کافه‌کتاب دارالخلافه كه در خیابان امام خميني خيابان شيخ هادي كوچه مظفري خواه واقع است، توضيح داد: در اين كافه كتاب افزون بر كتابهاي تاريخي، ادبي، رمان، روزنامه هاي صوراصرافيل، مراه السفر، تربيت، شرف و شرافت، دولت عليه، وقايع اتفاقيه، اطلاعات، و مجلاتي چون سپيد وسياه ، اطلاعات ماهانه، يادگار، معارف اسلامي، هنر و مردم، كلك، و تعدادي از اسناد وقفي طهران قديم نيز براي پژوهشگران و علاقه مندان وجود دارد كه به صورت كاملا رايگان در دسترشان قرار مي گیرد. علاوه بر اين تعداد ٤٧٠ رمان به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی در این کافه براي گردشگران فراهم شده است.

 مدیر کافه دارالخلافه افزود:دراين كافه مراسم فرهنگي مانند كتابخواني ، شعرخواني، شاهنامه خواني، نيز برگزار مي شود. البته بسيار خرسنديم كه در همين مدت كوتاه فعاليت، مراسم خاص مانند روز اهل قلم و ايين هايي چون ايين پهلواني را نيز برگزار کرده ایم.

یعقوبی با اشاره به اين که كافه دار الخلافه با رويكرد فرهنگي همه روزه از ساعت١٠ الي ٢٢ ميزبان علاقه مندان به تاريخ و فرهنگ طهران است، توضیح داد:اين كافه كتاب كاملا با هزينه شخصي و بدون حمايت هيچ ارگاني بازسازي و اداره می شود كه بازسازي آن حدود پنج ماه به طول انجاميد.

او افزود: دارالخلافه پنج محله داشت كه نام اين پنج محله بر روي دیوار پنج اتاق موجود در عمارت پشت حياط اين كافه كتاب نصب شده و هر اتاق نسبت به حال وهواي آن محله تزيين شده است. البته ششمين محله كه در زمان مظفري توسعه يافت به نام دولت شناخته می شد كه خود كافه در اين محله قرار دارد.

به گزارش چمدان، کافه کتاب دارالخلافه  در خانه تاریخی مهین‌الملک واقع در خیابان شیخ هادی مشتمل بر رمان ها، کتاب های مرجع و اسناد تاریخی است که می تواند مورد استفاده پژوهشگران قرار گیرد. 2430 سند وقفی تهران شامل قدیمی ترین سند وقفی تهران، ۴۷۰ رمان به زبان های انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی در این کافه کتاب موجود است. میهمانان این کافه کتاب می توانند از روی منو، علاوه بر دمنوش ها و نوشیدنی های سنتی، کتاب و سند مورد نیاز خود را درخواست و مطالعه کنند.

پیروز حناچی معاون شهرسازی شهردار تهران، برزین  ضرغامی مدیر عامل سازمان زیبا سازی،علی محمد سعادتی مدیر بافتهای تاریخی شهرداری تهران، دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، پویا محمودیان معاون صنایع دستی، روح الله مهدی نژاد رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی در این بازدید مونسان را همراهی می کردند.به گزارش چمدان، خانه داماد مظفرالدین شاه  و موقوفه مهین الملک مزینانی در منطقه ۱۱، خیابان شیخ هادی قرار دارد و در دهه های اخیر بدون آن که بهره برداری مشخصی از آن شود، رها شده بود.
کد خبر 40387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =