چمدان : هفته گذشته گروهی از باستان‌شناسان اعلام کردند که خود را برای باز کردن تابوت مرموزی که در اسکندریه مصر کشف شده است آماده می‌کنند.

این تابوت سنگی بزرگ که از جنس گرانیک سیاه است و طول آن حدود سه متر و ارتفاعش حدود دو متر است و وزنش به حدود ۳۰ تن می‌رسد هنگام کارهای ساختمان‌سازی به‌طور اتفاقی در عمق 5 متری در اسکندریه مصر کشف شد.

باوجوداینکه وزارت آثار باستانی مصر پیش‌ازاین اعلام کرده بود عملیات بازکردن در تابوت به این زودی آغاز نمی‌شود و برای بازکردن آن به یک‌سری کارهای مقدماتی نیاز است که می‌تواند سه هفته به‌طول‌ انجامد، این تابوت گشوده شد.

باستان‌شناسان درون این تابوت بقایای مومیایی سه اسکلت را کشف کردند که روی جمجمه یکی از آنها جای زخم ناشی از پیکان نمایان است. به‌همین‌دلیل این فرضیه مطرح شده که این افراد احتمالا سربازان دوره باستان بوده‌اند. اما فرضیه‌ دیگری هم پیشنهاد می‌دهد که این تابوت میزبان یک خانواده کامل است.

بقایای این مومیایی‌ها در شرایط بسیار بدی قرار دارند و استخوان‌ها درون مایع مایل‌ به سرخی غوطه‌ور هستند که به‌حتم برای حفاظت از آنها درون تابوت ریخته نشده است.

در اطلاعیه وزارت آثار باستانی مصر آمده که به احتمال بسیار این مایع از شکستی روی دیواره طرف راست تابوت به داخل نفوذ کرده است.

داخل تابوت هیچ شیء با ارزش یا کلاهخودی وجود ندارد که از روی آن بتوان تشخیص داد این اجساد به‌ کدامیک از دوره‌های بطالسه یا رم تعلق دارند.

پیش‌از این، هیجان بسیاری درمورد این کشف وجود داشت و گفته می‌شد که این تابوت برای یکی از مقامات عالی‌رتبه سلسله بطالسه بوده است و دوهزارسال قدمت دارد. سلسله بطالسه دوره‌ای از تاریخ مصر باستان است که بعد از مرگ اسکندر کبیر در ۳۲۳ پیش‌ازمیلاد آغاز شد و تا سلطنت ملکه کلئوپاترا و فتح مصر به‌دست رمی‌ها در ۳۰ پیش‌ازمیلاد ادامه یافت.

اما اکنون بدون کشف هدایای تدفین به‌نظر می‌رسد که مقامات مصری کمی مایوس شده‌اند.

[related-post id="39717"]

 
کد خبر 40256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =