چمدان :  در حدود سه ماه گذشته که سیاست جدید ارزی دولت برای ساماندهی بازار ارز اجرایی شده مسافران نیز برای دریافت ارز شامل شرایط جدیدی شدند به طوری که برای مسافران حداکثر مبلغ ۱۰۰۰ دلار در نظر گرفته شد که برای کشورهای هم مرز و مشترک المنافع به ۵۰۰ دلار می‌رسد.

اما با توجه به اینکه دلار اختصاص یافته به مسافران حدود ۴۳۰۰ تومان بوده و با قیمت بازار آزاد که تا بیش از ۸۰۰۰ تومان معامله می‌شود اختلاف قابل توجهی وجود دارد، همین امر موجب ایجاد فعالیت‌های دلالی و فروش ارز دریافتی بابت سفر در بازار شده است.

در مدت اخیر بحث‌های زیادی در رابطه با حذف ارز مسافرتی به متقاضیان مطرح شد و با اینکه بارها شایعات زیادی در رابطه با احتمال حذف آن وجود داشت، اما درنهایت مورد تایید قرار نگرفت. این در حالی است که به تازگی حتی بخشنامه صادره یکی از بانک‌ها به شعب رسانه‌ای شد که در آن عنوان شده بود باید از روز شنبه همزمان با ۳۰ تیرماه پرداخت ارز مسافرتی متوقف شود، اما در نهایت این موضوع ظاهرا لغو شده و روال همچنان ادامه خواهد داشت.

[related-post id="40189"]

بر اساس گزارش ایسنا، با این حال برخی خبرها از این حکایت دارد که ممکن است به زودی این اتفاق افتاده و پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به مسافران متوقف شود، اما در این حالت اینکه باید مسافر ارز مورد نیاز خود را از چه محلی تامین کند جای سوال خواهد بود. از سویی این موضوع وجود دارد که بازار آزاد ارز را دولت و بانک مرکزی به رسمیت نمی‌شناسد و هرگونه معامله‌ای در آن قاچاق محسوب می‌شود چرا که صرافی‌ها حق خرید و فروش اسکناس ارز را ندارند در این حالت ورود مسافر به بازار وقتی که بانک مرکزی تامین کننده ارز آن نخواهد بود به نوعی انجام کاری قاچاق از سوی او محسوب شده و البته اگر راهکاری برای مسافر تعیین نشود این اقدام بانک مرکزی به معنی تشویق مسافر به انجام امری قاچاق و ممنوعه خواهد بود.

اما به طور حتم حذف ارز مسافرتی بدون در نظر گرفتن محلی برای تامین آن انجام نخواهد شد این در شرایطی است که در مدت اخیر رایزنی و مذاکرات زیادی ظاهرا بین بانک مرکزی و سازمان گردشگری برای ایجاد راهکاری انجام شده، اما هنوز موضوعی مشخص و نهایی نشده که برخی خبرها از این حکایت دارد که تامین ارز مسافران نیز در بازار ثانویه ارزی احتمالا انجام خواهد شد.

بازار ثانویه ارزی محلی برای تامین ارز وارد کنندگان است که از محل ۲۰ درصد ارز ناشی از صادرات غیرنفتی برای کالاهای گروه سوم که از ضرورت کمتری واردات آنها برخوردار است انجام می‌شود.

این تامین ارز در سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) قرار داشته و معاملات در آن انجام می‌شود، اما برخلاف گروه اول و دوم کالایی که ارز آنها با نرخ رسمی بانک مرکزی که اکنون حدود ۴۳۰۰ تومان برای دلار است انجام می شود برای گروه سوم با نرخ توافقی و رقابتی است به طوری که تاکنون قیمت ۷۵۰۰ تومان هم برای دلار تعیین و معامله شده است.

[related-post id="40194"]

از این رو اگر قرار باشد تامین ارز مسافران در بازار ثانویه انجام شود هزینه آنها در مقایسه با ارز ارزانتری که این روزها دریافت می‌کند بالا خواهد رفت.

آخرین آمار از این حکایت دارد که بانک مرکزی طی حدود سه ماه گذشته بیش از ۳۰۰ میلیون دلار از بابت سفرهای خارجی پرداخت کرده که این مورد انتقاد کارشناسان قرار دارد آنها تاکید دارند نباید در شرایطی که تامین ارز واردات با مشکل مواجه خواهد شد تا این اندازه ارز با نرخ پایین در اختیار مسافر قرار گیرد.

[related-post id="39858"]
کد خبر 40239

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نیره حسین ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  چرا خبری به این مهمی همچنان در ابهام است؟ هنوز هم مسئولین طبق روال گذشته مهم بودن اخبار را خودشان انتخاب می کنند؟ و به وضعیت و نیازهای مردم کم‌توجهی میکنند. اطلاع رسانی ارزی به اقتصاد کل ایران وابسته است و مسئولین طوری رفتار می کنند که انگار میخواهند گران شدن یا ارزان شدن آفتابه را اطلاع دهند. شما را بخدا اخبار ارزی را به اعتقاد دینی داشتن یا نداشتن و وطن دوست بودن یا نبودن ربط اش ندید. به مردم اعتماد کنید تا اعتماد دو جانبه شود خوب میدانید عدم اعتماد و بی‌برنامه‌گی در این خصوص ضرر دولت و مردم را دو چندان و کیسه دزدان را پر تر میکند. باتشکر.
 • یه بدبخت ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  یعنی توو این مملکت نمیتونی واسه 20 دقیقه بعدت برنامه ریزی کنی.متاسفم.متاسفم.متاسفم.اصلا نمیگن ممکنه کسی روی این ارز واسه مسافرتش اونم شاید برای اولین و آخرین بار برنامه ریزی کرده باشه.بهتره برید جلوی میلیارد میلیارد آقازاده ها رو بگیرید که خوردن و بردن مملکتو ، نه این 2قرون که ته آرزوهای خیلیاس.متاسفم. اینم ماله شما.از فردا منتظر جهش تغییرات در اقتصاد و زندگیمون هستیم.فردا 8 صبح.فقط مونده پول توو جیبی بدیم بهتون که مملکتو نگه دارید.خدایا مرگ
 • فری ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵
  نمیدانم پرداخت ارز چه معنی دارد کسی که فیلش هوای هندستان کرده هزینه اش را باید خودش به هر صورتی که شده تهیه کنه بره خوشگذرانی پرداخت ۳۰میلیاد دلار خیانتی است به کشور وعاملان پرداخت هم خایین هستند
 • فیروز ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵
  نمیدانم پرداخت ارز چه معنی دارد کسی که فیلش هوای هندستان کرده هزینه اش را باید خودش به هر صورتی که شده تهیه کنه بره خوشگذرانی پرداخت ۳۰میلیاد دلار خیانتی است به کشور وعاملان پرداخت هم خایین هستند
 • مهرداد ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
  واقعا برای دست اندرکاران متاسفم من اوایل هفته مسافرم بانک ارز نداد بهم فقط بخاطر 1 روز و 2 روز هم هست توی صرافی ها سرگردانم میگویند ابلاغ شده ولی اجرایی نیست .اول منبع جایگزین معرفی کنید بعد منبع اصلی را قطع کنید .اخه چقدر بی تدبیری و ظلم