چمدان : مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان با اشاره به اینکه با حضور به موقع آتش نشانی این آتش سوزی مهار شد گفت: در این حادثه انبار فوقانی و راه پله پشت بام این خانه تاریخی دچار سوختگی شده و کارشناسان مشغول بررسی علت این حادثه هستند.

روح اله فدایی با بیان اینکه در این آتش سوزی هیچ خسارتی به بخش‌های اصلی خانه تاریخی طباطبایی‌ها وارد نشده افزود: در این حادثه تجهیزات اداری، کابل‌های برق، قاب عکس و بروشورهای تبلیغاتی که در این انبار نگهداری می‌شد در آتش سوخت.

صدا و سیما نوشت: سید مهدی رضوی زاده مدیر حوزه گردشگری شهرداری کاشان هم با بیان اینکه این انبار بدون هرگونه تزئینات و گچبری است گفت: این حادثه برای بازدید گردشگران از این خانه تاریخی اختلالی ایجاد نکرده و گردشگران می‌توانند از عروس خانه‌های ایرانی بازدید کنند.خانه تاریخی طباطبایی‌ها که به عروس خانه‌های ایرانی معروف است را حاج سید جعفر طباطبایی از بازرگانان نطنزی مقیم کاشان در نیمه دوم سده ۱۳ هجری در محله سلطان امیر احمد احداث کرده است.

معمار سازنده آن استاد علی مریم کاشانی بوده و گچ‌بری و نقاشی‌های آن به وسیله شاگردان میرزا ابوالحسن صنیع الملک غفاری کاشانی و زیر نظر وی انجام شده‌است.

خانه تاریخی طباطبایی ها به شماره 1504 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کد خبر 40120

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =