چمدان : آنتالیا پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه است که در ساحل جنوب‌غربی منطقه ژئوپلتیک آناتولی قرار دارد. هرچند اکثر گردشگران ایرانی فقط برای بازدید از سواحل تفریحی این شهر در کرانه دریای مدیترانه به آن سفر می‌کنند، اما اطراف آنتالیا نقاط دیدنی شگفت‌انگیزی وجود دارد که می‌توانند رضایت گردشگران طبیعت و گردشگران فرهنگی را هم تامین کند.

این مناطق دیدنی طیف وسیعی از جاذبه‌ها از ویرانه‌های آثار امپراتوری رم و دوره یونانی تا آتشی که سالیان دراز در دل صخره‌های کوهستان با گاز طبیعی روشن است را در بر می‌گیرد.

دروازه هادریان│ دروازه هادریان که در زبان ترکی به اوچ قاپیلار به‌معنی «سه دروازه» معروف است یکی از طاق‌نصرت‌های زیبایی است که در بزرگداشت نام هادریان، امپراتور رم در سال 130 پس‌ازمیلاد و همزمان با بازدید او از شهر ساخته شده است. دریاسالار بریتانیایی-ایرلندی سِر فرانسیس بیفورت در سال 1817 این دروازه را کشف کرد.

[caption id="attachment_39999" align="aligncenter" width="1200"] دروازه هادریان[/caption]

شهر باستانی آسپِندوس│ در فاصله 40 کیلومتری شرق شهر آنتالیا، سایت باستان‌شناختی آسپندوس قرار دارد. این شهر باستانی در 546 پیش‌ از میلاد زیر سلطه ایرانیان قرار گرفت. حدود سال 450 پیش‌ازمیلاد، نیروی دریایی یونان به سرکردگی سردار کیمون در نبردی مقابل خشایارشا، چهارمین امپراتور هخامنشیان و پسر داریوش اول، ایرانیان را شکست داد و آسپندوس را فتح کرد. در سال 190 پیش‌ از میلاد این شهر با نیروهای رمی احاطه شد و به دست امپراتوری رم افتاد. آمفی‌تئاتر این شهر امروزه یکی از جاذبه‌های مهم دوره رمی آن است.

[caption id="attachment_40000" align="aligncenter" width="1200"] آمفی‌تئاتر رمی شهر باستانی آسپِندوس[/caption]

روستای سیرالی│ سیرالی روستایی با محوریت کشاورزی است که با پیمودن حدود یک‌ساعت با ماشین در جهت جنوب‌غربی آنتالیا می‌توان به آن رسید. این روستای کوچک که از یک‌سو به کوهستان و ازسوی دیگر به دریا محدود است حدود 3.5 کیلومتر ساحل خلوت دارد و یکی از جاذبه‌های دیدنی گردشگری طبیعت حومه آنتالیا به‌شمار می‌رود.

[caption id="attachment_40002" align="aligncenter" width="1225"] سواحل روستای سیرالی[/caption]

 

[caption id="attachment_40005" align="aligncenter" width="1200"] سواحل روستای سیرالی[/caption]

 

[caption id="attachment_40006" align="aligncenter" width="1781"] سواحل روستای سیرالی[/caption]

اُلیمپوس│ شهری باستانی در دره رودخانه است که در جنوب سیرالی حوالی شهر آنتالیا قرار دارد. الیمپوس همراه با شهرهای فاسلیس و ایدیروس بخشی از پارک ملی الیمپوس بیداگلاری را تشکیل می‌دهد. تاریخ دقیق تاسیس این شهر معلوم نیست. اما دیوار و سنگ‌نبشته‌ای که روی تابوتی قرار دارد تاریخ اواخر قرن چهارم را حک کرده است. بنابراین الیمپوس که نامش را از کوه الیمپوس یونان می‌گیرد دست‌کم باید در دوره هلنی‌ (سلطه یونانی‌ها) تاسیس شده باشد. ویرانه‌های معبدی رمی در الیمپوس یکی از جاذبه‌های این محوطه باستانی است.

[caption id="attachment_40001" align="aligncenter" width="1200"] ویرانه‌های معبدی رمی در الیمپوس[/caption]

 

[caption id="attachment_40004" align="aligncenter" width="1225"] آبراه رمی در شهر باستانی فاسلیس[/caption]

 

[caption id="attachment_39997" align="aligncenter" width="1400"] پارک ملی الیمپوس بیداگلاری[/caption]

یانارتاس│ یانارتاس واژه‌ای ترکی به‌معنی «سنگ شعله‌ور»، خصیصه‌ای زمین‌شناختی نزدیک دره الیمپوس و پارک ملی الیمپوس بیداگلاری در 80 کیلومتری جنوب‌غربی شهر آنتالیا است. این خصیصه زمین‌شناختی محوطه‌ای متشکل از دوازده آتش کوچک است که به‌طور ثابت از منافذی که در صخره‌ها وجود دارند به بیرون زبانه می‌کشد. درست زیر این شعله‌ها ویرانه‌های معبد هِفایستوس قرار دارد. هفایستوس، خدای یونان باستان است که با استفاده از آتش، نقش آهنگر خدایان را ایفا می‌کرد. بازدیدکنندگان برای دیدن این آتش و ویرانه‌های معبد هفایستوس باید به دامنه کوهستان بروند و حدود یک‌کیلومتر کوهپیمایی سبک داشته باشند. بیشتر مردم شب‌ها به آنجا می‌روند زیرا این شعله‌ها که در اثر نشت گاز طبیعی از منافذ صخره‌ها همواره روشن‌اند، در شب‌ها تماشایی‌تر به‌نظر می‌رسند. امروزه گردشگران برای تهیه چای از این شعله‌ها استفاده می‌کنند.

[caption id="attachment_40003" align="aligncenter" width="1225"] یانارتاس واژه‌ای ترکی به‌معنی «سنگ شعله‌ور»، خصیصه‌ای زمین‌شناختی نزدیک دره الیمپوس و پارک ملی الیمپوس بیداگلاری در 80 کیلومتری جنوب‌غربی شهر آنتالیا است[/caption]

 

[caption id="attachment_40007" align="aligncenter" width="1920"] این خصیصه زمین‌شناختی محوطه‌ای متشکل از دوازده آتش کوچک است که به‌طور ثابت از منافذی که در صخره‌ها وجود دارند به بیرون زبانه می‌کشد[/caption]
کد خبر 39996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =