چمدان :  با بالا گرفتن بحث حذف ارز مسافرتی و اظهار نظرهای مختلف مسولان و نمایندگان مجلس چمدان با پرسیدن 5 سوال، اقدام به گرفتن نظر مردم در مورد این مساله کرد. نتایج این نظرسنجی را در ادامه بخوانید:آیا در این شرایط با حذف ارز مسافرتی موافقید؟   

276 نفر به این سوال پاسخ دادند و 204 نفر گزینه خیر را انتخاب کرده و 72 نفر به گزینه بلی رای دادند. «73/9 درصد» پاسخ دهنده‌ها به این سوال معقدند که در شرایط فعلی ارز مسافرتی نباید حذف شود. همچنین 26/1 درصد نیز معتقدند که ارز مسافرتی باید حذف شود.

یکی از پاسخ دهنده‌ها معتقد است که دلیل برای تخصیص ارز مسافرتی وجود ندارد و این سوبسید غیر عادلانه است و دولت وظیفه دارد که گردشگری داخلی را رونق دهد و این مبلغ باید در تقویت زیرساخت‌های گردشگری داخلی هزینه شود. به نظر شما با حذف ارز مسافرتی چه گروهی از سفرهای خارجی محروم می‌شوند؟ 

261 نفر در نظرسنجی چمدان به این سوال پاسخ گفتند که 211 نفر یعنی «80 درصد» از بین گزینه‌های طبقه متوسط و ضعیف و طبقه برخوردار به گزینه طبقه متوسط رای داده‌اند. 50 نفر یعنی «20 درصد» نیز معتقدند که حذف ارز مسافرتی روی سفر طبقه برخوردار نیز تاثیر می‌گذارد. یکی از موافقان حذف ارز مسافرتی  معتقد است که ارز مسافرتی امکانی برای راضی نگه داشتن طبقه متوسط در شرایط فعلی ارزی کشور است.آیا با واگذاری ارز مسافرتی به آژانس‌های مسافرتی موافقید؟ 

واگذاری ارز مسافرتی به آژانس‌های گردشگری و مسافرتی یکی از راه‌کارهایی است که در بخش خصوصی و دولتی دنبال می‌شود. واگذاری ارز مسافرتی به آژانس‌ها به این معناست که تنها کسانی که از ارز مسافرتی برخوردار خواهند شد که خدمات سفر خود را از آژانس‌ها خریداری کنند. از میان 257 نفر پاسخ دهنده به این سوال 197 نفر (76 درصد) مخالف این اقدام و 60 نفر (24 درصد) موافق آن بودند.در صورت حذف ارز مسافرتی امکان رفتن به سفر خارجی دارید؟

از مجموع 254 نفری که به این سوال پاسخ داده‌اند، 183 نفر یعنی معادل 72 درصد گفته‌اند که بدون ارز مسافرتی امکان رفتن به سفر خارجی را ندارند و 71 نفر (28 درصد) نیز گفته‌اند که بدون ارز مسافرتی توانایی سفر خارجی را دارند.

یکی از پاسخ دهنده‌ها به سوال می‌گوید که به دلیل بی ارزش شدن ریال، هزینه خورد و خوراک هم در کشورهای خارجی افزایش پیدا کرده است و برای مسافران تبدیل به دغدغه شده است. پاسخ دهنده دیگری نیز می‌گوید که اختصاص ارز مسافرتی منطق مالی و جغرافیایی ندارد و 500 یورو برای سفر به کشوری مانند ترکیه زیاد و 1000 یورو برای سفر به کشوری مانند کانادا کم است. پاسخ دهنده دیگری هم معتقد است که می‌توان مدتی سفر خارجی گران نرفت. 

با حذف ارز مسافرتی به عنوان گام‌های اول صرفه جویی ارزی کشور موافقید؟

252 نفر به این سوال پاسخ داده‌اند و  198 نفر معادل 78/5 درصد مخالف این موضوع و 54 نفر (21/5 درصد) موافق آن هستند. یکی از پاسخ دهنده‌ها معتقد است که بهتر است نرخ ارز آزاد شود و به فروش برسد و در این شرایط از نرخ بازار دوم ارز استفاده شود.

[related-post id="39796"]

[related-post id="39734"]

نکاتی درباره نظرسنجی

گفتنی است که این نظر سنجی به مدت 24 ساعت از طریق سه صفحه شخصی در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته و ذکر این نکته که کسری از مخاطبان این صفحه‌ها از علاقه‌مندان سفر یا فعالان حوزه گردشگری هستند، لازم است. سوالات به شکل دو گزینه‌ای مطرح و نظرات وارده به طور جداگانه ارسال شده است. بیشترین پاسخ مربوط به سوال نخست درباره موافقت با حذف ارز مسافرتی است که 204 نفر «73/9 درصد» با حذف آن مخالف بودند.

[related-post id="34745"]

به گزارش چمدان، برای مسافران هوایی به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس به مبلغ ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها و برای سایر کشورها (به جز کشور عراق) به مبلغ ۱.۰۰۰ یورو یا معادل آن‌ها به سایر ارزها به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک و با احتساب کارمزدهای متعلقه در ارتباط با پرداخت ارز مورد اشاره امکان‌پذیر خواهد بود.
کد خبر 39885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =