اهالی سفر به ماکو دعوت شدند | ماکو گرام برای روایت جاذبه‌های یک منطقه ناشناخته

چمدان : در اطلاعیه اول فراخوان جشنواره سفرنگاری ماکوگرام آمده است: «برای آنها که روایتگر سفرهای خود هستند، آنچه را می‌بینند و حس می‌کنند به رشته تحریر درمی‌آورند، در قاب دوربین جای می‌دهند و ثبت می‌کنند برای مسافران آینده، آینده ای نزدیک.»


مهم‌ترین هدف برگزاری این جشنواره، شناسایی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری منطقه آزاد ماکو از طریق ابزارهای فضای مجازی است.


در قالب این جشنواره در مدت یک هفته ماکو ظرفیت‌های ماکو معرفی می‌شود و برای این کار از ابزارهای رایج این روزها کمک گرفته می‌شود.


وبلاگ (انگلیسی و فارسی)، اینستاگرام (انگلیسی و فارسی) و فیس بوک (فقط برای بخش انگلیسی) رسانه‌های مجاز شرکت کننده در این جشنواره هستند.


بر اساس آنچه در اطلاعیه و فراخوان این جشنواره آمده است: شرکت در حوزه‌های مختلف جشنواره محدودیت سنی ندارد، حضور در جشنواره برای افراد حقیقی و حقوقی آزاد است، شرکت‌کنندگان می‌توانند در هر سه بخش بلاگ، اینستاگرام و فیس بوک در مسابقه شرکت کنند و حق استفاده از آثار تولید شده در طول جشنواره (متن، عکس و فیلم) برای منطقه آزاد ماکو و مجله گیلگمش محفوظ است.


در بخش بلاگ نویسی، نویسنده وبلاگ، باید مؤلف اثر باشد و نه تنها منتشر کننده آن. هر فرد می‌تواند حداکثر با یک وبلاگ در جشنواره ثبت‌نام کند. وبلاگ فعال باشد بدین معنی که در سه ماه گذشته حداقل سه مطلب مرتبط با گردشگری و سفر در آن تولید شده باشد.


در  بخش اینستاگرام نیز صفحه اینستاگرام معرفی شده باید عمومی(public)  باشد، صفحه اینستاگرام معرفی شده باید حداقل ۱۰۰۰ دنبال کننده (follower) داشته باشد، صاحب صفحه اینستاگرام، باید مولف اثر باشد و نه تنها منتشر کننده آن. هر فرد می‌­تواند حداکثر با یک صفحه اینستاگرام در جشنواره ثبت نام کند.


وبلاگ، صفحات اینستاگرام و فیس بوک پس از ثبت نام در جشنواره، مورد ارزیابی اولیه قرار گرفته و از میان ثبت نام کنندگان، برگزیدگان به مرحله اصلی جشنواره راه می‌یابند. برگزیدگان به مدت ۶ روز میهمان منطقه آزاد ماکو خواهند بود و در مسابقه اصلی شرکت خواهند کرد.


بلیت رفت و برگشت هواپیما تهران به ماکو و پنج شب اقامت به همراه صبحانه تسهیلاتی است که برای برگزیدگان این جشنواره در نظر گرفته شده است.


برگزیدگان در روز اول سفر خود به منطقه آزاد ماکو (دوشنبه ۸ مرداد ماه) در جلسه توجیهی شرکت کرده و با جزییات شرکت در مسابقه آشنا می‌شوند.


سفرنگارها هر روز و در طول گشت و گذار خود در گوش چپ گربه ایران از طبیعت، تاریخ، آداب و رسوم، خوراک و مردم روایت خواهند کرد و با ثبت عکس، فیلم، تصاویر زنده و … این خطه از کشور را به مخاطبان خود معرفی می‌کنند. (نکات فنی و تکنیکی مرتبط با جشنواره در جلسه توجیهی ارایه خواهد شد.)


در روز پایانی جشنواره هیات داوران بر اساس شاخص‌های تعیین شده، محتوای تولید شده توسط شرکت کنندگان در طول روزهای جشنواره را بررسی و ۳ برگزیده نهایی را تعیین خواهند کرد.


ضمن این که در بخش انتخاب مردمی نیز رای گیری این بخش در وب سایت جشنواره انجام خواهد شد و بهترین بلاگرها و اینستاگرامرها توسط کاربران فضای مجازی برگزیده خواهند شد.


ثبت نام در جشنواره ۲۵ تا ۳۱ تیر ۱۳۹۷ و انتخاب و داوری مرحله اول ۳ مرداد ۱۳۹۷ خواهد بود، اعلام منتخبان مرحله اول ۵ مرداد ۱۳۹۷ و  تاریخ سفر به ماکو ۸ تا ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ تعیین شده است.


داوری نهایی آثار، مراسم اختتامیه جشنواره و اهدای جوایز نیز ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ انجام می شود.

کد خبر 39746

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =