چمدان : «اومبرتو اکو» نویسنده، نشانه‌شناس و فیلسوف ایتالیایی در سال 1980 اولین رمان خودش با عنوان «نام گل سرخ» را روانه بازار کرد. داستان این رمان جنایی‌تاریخی در قرن چهاردهم میلادی و در صومعه‌ای رخ می‌دهد که دارای کتابی آلوده به آرسنیک است و همین مسئله جنایت‌هایی را رقم می‌زند.

سال 1986، ژان‌ژاک آنو، کارگردان شهیر فرانسوی از روی این کتاب که شاهکار اومبرتو اکو به‌شمار می‌رود، فیلمی با همین نام را با بازی شان کانری بر پرده نقره‌ای نشاند.

اکنون دو پژوهشگر دانمارکی در کتابخانه دانشگاه جنوبی دانمارک سه جلد کتاب قدیمی مربوط به قرن‌های 16 و 17 میلادی را کشف کرده‌اند که همانند داستان نام گل سرخ به سم آرسنیک آلوده است.این پژوهش که به‌دست جاکوب ژاول هولک، کتابدار دانشگاه جنوبی دانمارک و کار لوند راسموسن، استاد فیزیک، شیمی و داروشناسی همان دانشگاه انجام و نتایجش در نشریه The Conversation منتشر شده نشان می‌دهد که جلد‌های این سه کتاب قدیمی به لایه قطوری از رنگ سبز آغشته است.

این دو پژوهشگر که کنجکاو شده بودند بدانند این رنگ از چه ماده‌ای است با استفاده از فناوری تصویربرداری ریزطیف‌نگاری فوتومتری ایکس‌.آر.اف جلد این کتاب‌ها را بررسی کردند.

این شیوه تصویربرداری شناسایی عناصر تشکیل‌دهنده نمونه ماده‌ای را که با پرتو ایکس بمباران شده است ازطریق تجزیه‌ طیف‌های آنها امکان‌پذیر می‌کند. این شیوه که در باستان‌شناسی و بررسی تاریخ هنر کاربرد بسیار دارد به دانشمندان اجازه می‌دهد عناصر حاضر در جوهرها و رنگدانه‌ها آثار قدیمی را تشخیص دهند و به روش دقیقی متون و طراحی‌های قدیمی را مرمت و بازسازی کنند.

این دو محقق، با کمک این شیوه به کشف غیرمنتظره‌ای دست یافتند؛ رنگ سبزی که برای پوشاندن جلدها استفاده شده محتوی سطوح بسیاری بالایی از آرسنیک است.
کد خبر 39342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =