تعداد ستاره‌های هتل به چه معناست؟ | انواع اقامت‌گاه‌ها را برای سفر بهتر بشناسید

چمدان :  در اين مقاله گردشگري به صورت كاملا ساده شما دوستداران سفر و گردشگران عزيز را با مواردي جهت انتخاب هرچه بهتر اقامتگاه خود، به صورت كاملا كاربردي آشنا مي‌كنيم.

تفاوت اقامتگاه‌هاي موجود در دنياي كنوني از قبيل: هتل‌ها، متل‌ها، پانسيون‌ها، هتل آپارتمان‌ها، ريزورت هتل‌ها، مسافر خانه‌ها، هاستل‌ها و اقامتگاه‌هاي بومگردي را مورد بحث قرار مي‌دهيم. همچنين تفاوت بين انواع هتل‌ها و ستاره‌هاي موجود در كنار نام هر هتل كه گاها بدون توجه به اين تفاوت‌ها، اقدام به رزرو اين اقامتگاه‌ها كرده و در نهايت پس از اتمام سفر رضايت دروني از محل اقامت خود نخواهيم داشت. با دنبال كردن اين مقاله جامع مي‌توانيد از اين پس يك صاحب نظر در امر انتخاب اقامتگاه در سفرهايتان باشيد.

با توجه به نوع سفر، محل جغرافيايي، نيت سفر و البته مهمترين بخش آن مقدار هزينه پيش بيني شده براي اقامت مي توان يكي از آنها را انتخاب كرد و برنامه ريزي دقيقي براي ادامه سفر داشت. هتل ها از پر كاربرد ترين اقامتگاه ها به حساب مي آيند.

تفاوت بين هتل ها و ستاره هاي آنها در چيست؟ اين كه با بيشتر شدن ستاره هتل توقع ما از سطح كيفيت آن هتل بالا مي رود كاملا طبيعي است، ولي بايد به نكات مختلفي دقت كرد. بايد به اين نكته اشاره كرد كه هتل هاي هم ستاره و هم سطح در هر كشور با كشوري ديگر قطعا تفاوت هايي از لحاظ كيفي خواهند داشت. حدود 40 سال قبل در كشور سوييس قوانيني در رابطه با هتلداري و درجه بندي آنها از لحاظ كيفي و ارائه خدمات، مورد بحث قرار گرفت. در سال 1996 در كشور آلمان اين قوانين وضع شده و مورد استفاده قرار گرفتند. از آن پس هتل ها از يك قوانين كلي براي دسته بندي از لحاظ ارائه خدمات و كيفيت استفاده كرده اند ولي با توجه به شرايط هر كشوري سازمان هاي داخلي نيز در اين امر دخالت داشته اند.

هتل تك ستاره *

هتل تك ستاره چه نوع هتلي است و تفاوت آن با ديگر هتل ها در چيست؟ شايد اين سوالي باشد كه هميشه در ذهن ما نقش بسته است. در واقع هتل هاي تك ستاره به دليل هتل بودن از قوانين هتل ها پيروي مي كنند و از دسته بندي آنها خارج نيستند، ولي به لحاظ كيفيت و خدمات ارائه شده در پايين ترين سطح قرار مي گيرند. هتل هايي با تعداد اتاق هايي كم، در فضايي كوچك و اغلب در كنار پايانه ها و مراكز پر تردد. در بيشتر اين هتل هاي تك ستاره امكانات اوليه مانند حمام و سرويس بهداشتي در قسمت هاي عمومي قرار گرفته و اشتراكا مورد استفاده قرار مي گيرند. البته برخي از اين هتل ها قادر به ارائه خدمات رستوراني نیز مي باشند. از ديگر نكات مورد توجه در اين هتل ها تعداد پرسنل كم و محدود آن ها مي باشد. البته از مزاياي چشم گير آنها هزينه هاي پايين و مقرون و به صرفه بودن آنهاست كه هميشه طرفداران خاص خود را دارند.

هتل دو ستاره **

هتل هاي دو ستاره اغلب با هتل هاي تك ستاره مشتركات زيادي دارند، البته از نكات قابل توجه و چشمگير آنها وجود اتاق هايي كوچك ولي تميز تر از هتل هاي تك ستاره هستند. در بيشتر هتل هاي دو ستاره حمام و سرويس بهداشتي به صورت مجزا بوده و امكانات اوليه هم چون تلوزيون و تلفن جهت تماس در هر اتاق موجود است. از لحاظ رستوران، هتل هاي دو ستاره نيز با هم تفاوت هايي دارند ولي غالبا يك رستوران كوچك در اين هتل ها فعال مي باشد و كمتر ديده شده خدماتي درون اتاق ها ارائه شود. اين هتل ها نيز به لحاظ قيمتي و كيفيتي مورد توجه بسياري از مسافران از جمله زائران در شهر هاي مذهبي و زيارتي كشور قرار گرفته اند.

هتل سه ستاره ***

تفاوت ها در سطح خدمات و امكانات در بين هتل ها، اغلب در هتل هاي سه ستاره نسبت به دو گروه قبل چشمگير تر هستند. هتل هاي سه ستاره با اتاق هاي بزرگ، فضاي اتاق ها تميز تر و شيك تر از انواع قبل، حمام هايي با امكانات بيشتر، وسايل شخصي موجود در اتاق و حمام ها، از جمله حوله و انواع مواد شوينده و نظافتي، لابي هاي بزرگتر و پرسنل بيشتر، خود را از هتل هايي در سطح پايين تر جدا كرده اند. در بيشتر هتل هاي سه ستاره، انواع خدمات و سرو غذا را در اتاق ارائه ميدهند كه در هتل هاي دو و تك ستاره كمتر ديده مي شود. استخر و حتي باشگاه كوچك ورزشي را در برخي از اين هتل ها مي توان ديد كه خود از نشانه هاي تمايز بين اين هتل ها و هتل هاي در سطح پايين تر مي باشند. رستوران هاي بزرگ و منوي غذايي كامل تر و كيفيت غذاي بالاتري نسبت به هتل هاي دو ستاره در اين هتل ها ديده مي شود. هتل هاي سه ستاره امكان انتخاب اتاق هاي متنوع تري را با نور و تهويه تحت كنترل براي مسافران فراهم مي كنند. با رزرو هتل در تهران و سایر شهرهای ایران می توان به فراواني اين هتل ها نسبت به هتل هاي ديگر در كشور پي برد.

هتل چهار ستاره ****

هتل هاي چهار ستاره سبكي متفاوت تر از هتل هايي با ستاره هاي كمتر را به خود اختصاص داده اند. از ويژگي هاي اين هتل ها تفاوت چشمگير آنها از بدو ورود به لابي تا فضاي درون اتاق هاست. هتل هايي بسيار بزرگ و شيك و تميز با امكاناتی كامل در همه زمينه ها از اتاق هاي لوكس و بزرگ گرفته تا رستوران ها و کافی شاپ های متنوع. اغلب در هتل هاي چهار ستاره فضاهاي تفريحي بزرگي از جمله استخر ها، اتاق هاي ماساژ و سالن هاي ورزشي بزرگ وجود دارد. از لحاظ پرسنل و برخورد، پرسنلي متخصص و خوش برخورد در اين هتل ها به چشم مي خورد كه نشان از انتخاب دقيق آنهاست. امكاناتي نظير ترانسفر به برخي مقاصد به صورت رايگان نيز در برخي از اين هتل ها ديده مي شود. در كشور ما در صورت رزرو هر یک از هتل های کیش به صورت آنلاین از طریق وب سایت ایران هتل آنلاین مي توانید از خدمات ترانسفر رایگان بهره برده و اقامت در بهترین هتل ها را تجربه کنید.

هتل پنج ستاره *****

اين دسته از هتل ها از خانواده هتل هاي لوكس و مجلل مي باشند. تمام امكانات در اين هتل ها در بالاترين سطح قرار دارند و اغلب شباهت هايي بين هتل هاي پنج ستاره در سرتاسر دنيا ديده ميشود. از لحاظ اتاق ها از اتاق هاي بزرگ تا اتاق هاي بسيار بزرگ كه در برخي مواقع نزديك به 1000 متر فضا را به يك سوييت اختصاص مي دهند. اتاق هايي شيك با تخت هايي بزرگ و تزيين شده، وجود امكانات رفاهي و تفريحي داخل اتاق مانند باشگاه هاي ورزشي و جكوزي، وجود مبلمان هاي بزرگ و شيك، وجود بوفه هايي كامل در اتاق ها براي رفاه هرچه بيشتر مسافران، برخورد عالي و خاص پرسنل با مسافران كه كمتر در هتل هاي ديگر مي توان ديد. وجود فروشگاه هاي بزرگ در اين هتل ها نيز مي تواند بسياري از نياز هاي مسافران را برطرف كند. تنها ايرادي كه به اين دسته هتل ها مي توان گرفت، هزينه اقامت گران در آن ها نسبت به ديگر هتل ها مي باشد. البته همان طور كه گفته شد هتل ها در كشورهاي مختلف و حتي در يك شهر نيز اختلافاتي با هتل هاي هم ستاره خود دارند. در بازار متنوع هتل هاي امروزي هر هتلي با ارائه روشي جديد سعي در جذب میهمانان و گردشگران بيشتري را دارند كه اين امري كاملا طبيعي بوده.

هتل‌هاي با ستاره‌هاي بيشتر ********

در سال هاي اخير هتل هايي با 6 ،7، و حتي 8 ستاره در جهان ساخته شده كه البته ملاك آنها بر مبناي نبودن همتا براي خود است. شايد ديدن نام هتلي با 8 ستاره كنار آن انسان را به اين فكر فرو ببرد كه هتلي 8 ستاره چه چيزي بيشتر از يك هتل 5 ستاره دارد؟ اين هتل هاي اشرافي و سلطنتي كه مي توان در ميان آنها به هتل 7 ستاره برج العرب و هتل 8 ستاره كاخ امارات اشاره كرد، با ساختمان هاي اشرافي و بزرگ خود و البته خدمات اضافي ارائه شده توسط آنها، خود را از ديگر هتل ها متمایز كرده اند. استفاده 40 تن طلا در ساختمان هتل كاخ امارات يا وجود بالگرد در فراز بام آن براي جابجايي میهمان ها و حتي تخت هاي گردان در طبقات بالاي اين مجموعه ها از دلايل اضافه كردن ستاره كنار اسامي اين هتل ها مي باشد. البته از هزينه بالاي اقامت در اين هتل نيز نمي توان چشم پوشي كرد كه گاها به بيش از 15000 دلار براي يك شب اقامت در آنها بايد هزينه كرد.

انواع اقامتگاه در سفر

در سفر به تناسب نوع سفر و هزينه پيش بيني شده براي آن مي توان از انواع اقامتگاه ها از جمله هتل ها، خوابگاه ها، مسافر خانه ها و ديگر اقامتگاه هاي موجود استفاده كرد كه در اين قسمت مقاله شما را با انواع اين اقامتگاه ها آشنا ميكنيم.

متل

گاهي براي رزرو محل اقامت در سايت ها پرسه مي زنيم و با واژه هاي مختلفي برخورد مي كنيم. «متل» ها نيز از اين دسته واژه هاي كمتر شنيده شده مي باشند كه شايد كمتر با آن آشنا باشيم. متل ها از مراكز اقامتي هستند با تفاوت هاي چشمگير نسبت به هتل . اين مراكز اقامتي در اصل براي رانندگان و استراحتگاهي بين جاده اي براي آنها بوده و تاريخچه بوجود آمدن اين محل هاي اقامتي به همين دليل بوده است. محلي براي توقف و اقامت رانندگان كه تفاوت هايي با ديگر مراكز اقامتي دارند. از تفاوت هاي آنها بين جاده اي بودن و خارج از شهر بودن آنهاست. اغلب اين اقامتگاه ها در محيطي باز و بر خلاف هتل ها، ورودي آنها رو به خيابان و مجزاست. امكانات آنها از هتل ها كمتر و در بيشتر موارد فاقد رستوران و محل هاي تفريحي و ورزشي مي باشند.

هاستل‌ها يا همان خوابگاه‌ها

اين گونه محل هاي اقامتي بيشتر براي مسافران و افرادي مي باشد كه با هزينه كمتري سفر مي كنند و براي محل اقامت خود هزينه زيادي را در برنامه ريزي هاي سفري خود ندارند. هاستل يا خوابگاه اقامتگاه هايي هستند اشتراكي كه چند تخت در يك اتاق و يا يك سوييت در اختيار افراد قرار داده مي شود. برخي از اين اقامتگاه ها امكاناتي در حد هتل هاي 4 يا 5ستاره در اختيار مسافران قرار مي دهند و با رستوران هاي عالي، سالن هاي ورزشي و محل هاي مطالعه بزرگ و ديگر امكانات پذيراي افراد هستند. ولي در بيشتر موارد امكاناتي كم و محدود براي افراد فراهم مي كنند. از نقاط قوت آنها هزينه پايين و البته در مركز شهر قرار گرفتن آنهاست.

ريزورت هتل

اين محل هاي اقامتي تفاوتي كلي با ديگر اقامتگاه هاي موجود دارند. ريزورت ها محل هايي در حاشيه شهر ها و به دور از شلوغي هاي داخل شهر در كنار مكان هايي آرام از جمله سواحل، دشت ها و جنگل ها هستند. اين اقامتگاه ها با فضاي باز و امكانات بسيار خوب جهت اقامت مسافران و آرامش آنهاست. اين اقامتگاه ها بيشتر براي دور بودن از هاي و هوي روزمره و به دست آوردن آرامش در كنار طبيعت مورد استفاده قرار ميگيرند.

هتل آپارتمان‌ها

بيشتر ما با انواع هتل ها و اقامتگاه ها در شهر هاي زيارتي و سياحتي آشنا شده ايم. هتل هاي مشهد را در طول سفر هاي زيارتي خود بار ها ديده و در آنها اقامت داشته ايم. تفاوتي كلي بين هتل ها و هتل آپارتمان ها در نگاه اول نظر ما را به خود جلب ميكند اين است كه، هتل آپارتمان ها بر خلاف هتل ها يك واحد كامل با يك يا چند اتاق در اختيار مسافران قرار ميدهند كه امكاناتي از قبيل وسايلي جهت پخت و پز در آنهاست. اين گونه اقامتگاه ها براي خانواده هاي پر جمعيت تر و افرادي كه كمتر از غذاهاي رستوراني استفاده ميكنند پيشنهاد ميشود.

اقامتگاه‌هاي بوم گردي

اين نوع اقامتگاه ها از خاص ترين مکان هاي اقامتي است. در طول تاریخ خانه هاي سنتي و بومي با حفظ سادگي و فرهنگ هر منطقه ساخته شده است و بيشتر مواقع مسئولین با ترميم خانه هايي با قدمت بالا، آنها را براي پذيرايي از ميهمانان و گردشگران به ويژه توريست ها آماده مي كنند كه در نوع خود سبكي بسيار جذاب و آرامش بخش براي آشنايي با آداب و رسوم هر منطقه است.
کد خبر 39339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • پریسا جهانیان ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
  مطلب بسیار جالبی بود .
 • مقدسی ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  سلام خوب بود . میشد به ابعاد ریز تری پرداخت
 • مقدسی ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  باسلام خوب بود . دامنه کار وسیع تر بود بهتر میشد