چمدان : حمید مشتاقیان رئیس اداره شهرستان اردکان گفت: فاز یک این پروژه از مهرماه 1396 شروع و در بهمن ماه 1396 افتتاح شد. ادامه مسیر گردشگری قنات اردکان در فاز دوم با لایروبی و مسدود کردن و اصلاح مسیر فاضلاب‌های خانگی منتهی به قنات، استحکام بخشی و ساماندهی پایاب‌های موجود در مسیر توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردکان انجام خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: توسعه و رونق صنعت پاک گردشگری و جلوگیری از آلودگی محیط زیست وایجاد اشتغال پایدار از مهم‌ترین اهداف ایجاد این مسیر گردشگری است.

مشتاقیان در مورد مزایای این طرح گفت: ایجاد محیطی امن و جذاب برای جذب گردشگر داخلی و خصوصا خارجی بوده که به طور چشم گیر مورد توجه تورهای خارجی قرار گرفته است و باعث قرار گرفتن شهر اردکان به صورت ویژه در چرخه گردشگری استان یزد شده است.

حمید مشتاقیان افزود: در این طرح آشنایی با علم گذشتگان برای انتقال و استفاده از آب و نیز تاسیسات جانبی قنات چون سردخانه، پاکنه، پایاب و آسیاب آبی در اولویت بوده و همچنین ایجاد محیطی برای امور تحقیقاتی و علمی و پژوهشی دانشجویان می باشد. همچنین فرصتی برای درآمدزایی و سرمایه گذاری جدید در مجاورت این طرح نیزخواهد بود.قنات‌ها به منظور هدایت آب و مدیریت آن برای کشاورزی و سایر مصارف به کار گرفته می‌شدند. با ورود تکنولوژی و احداث چاه‌های عمیق شاهد پایین رفتن سطح آب و خشک شدن حدود 90 درصد قنات‌ها شد. قنات‌های خشک شده در شهرها مسیر عبور فاضلاب‌های خانگی قرار گرفتند. تبدیل قنات‌های خشک شده به مسیر گردشگری می‌تواند دوباره جان تازه‌ای به این قنات‌ها ببخشد.
کد خبر 38690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =