چمدان :  محمدرضا پور ابراهیمی که در جلسه بررسی آخرین تحولات اقتصادی و تغییرات احتمالی ساختار بودجه ای با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در کمیسیون اقتصادی مجلس سخن می‌گفت تاکید کرد: اتفاقات چند هفته اخیر بازار ارز نشان داد که آنچه پیشتر درباره ضرورت شکل گیریی بازار ثانویه ارزی گفته بودیم باید محقق شود. تاخیر در ایجاد چنین بازاری اقتصاد کشور را با چالشی جدی مواجه کرد و حتی بورس را که روند صعودی داشت از این عامل متاثر شد.

وی گلوگاه تصمیم گیری‌ها در امور اقتصادی کشور را نبود بازار ثانویه ارزی اعلام کرد و افزود: برای آرامش بخشی به فضای اقتصادی به ویژه بازار ارز تشکیل بازار ثانویه ارز ضرورت دارد.

در این جلسه رحیم زارع­ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در سخنانی یکسان سازی توام با محدودیت نرخ ارز را مانع عرضه ارز بخش خصوصی به بازار دانست و گفت: پیشنهاد می کنم نرخ ارز تعیین شده دولت از 4200 تومان فعلی به 5000 تومان افرایش یابد، تا شرکت های بزرگ ارز حاصل از صادرات را در بازار عرضه کنند.

[related-post id="38566"]

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از دست‌های پشت پرده از جمله همکاری­ پتروشیمی‌ها با برخی صرافی‌ها، خواستار تقویت صرافی‌های طرف حساب بانک مرکزی شد.

بهمنی دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با­ بیان اینکه حلقه­ نهایی مصرف، انتفاعی از ارز تخصیصی ترجیحی ­ندارد، خواستار­ نظارت بر توزیع کالاهایی شد که با این ارز وارد کشور می شود.

وی در ادامه خواستار انعقاد زود هنگام پیمان‌های دو و چند جانبه پولی شد و گفت: باید از ادامه تخصیص ارز مسافری و زیارتی به ویژه حج جلوگیری شود، البته در این مقوله پرداخت ارز دانشجویی و درمان کماکان باید ادامه یابد.

امیرآبادی دیگر عضو اقتصادی مجلس­ نیز پرداخت ارز مسافری و حج به همراه ارز واردات گوشی‌های تلفن همراه­ و­ خودرو را از ضرورت‌های مردم ندانست و گفت: برای بهبود وضع اقتصاد کشور فردا بسته پیشنهادی مجلس به دولت ارایه می‌شود.

[related-post id="38563"]
کد خبر 38635

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =