مرمت کاخ صاحبقرانیه گرفتار اختلاف سلیقه ها شد

چمدان : ساخت و سازهای ضلع جنوبی کاخ صاحبقرانیه در داخل مجموعه کاخ نیاوران موجب شد تا بخش هایی از آن ترک بردارد از جمله سقف عمارت، کف پوش و یا دیوارها، حتی مدتی پیش سقوط یکی از لوسترها هشدار جدی بود برای اینکه فعالیتی خارج از توان این ساختمان در آن انجام نشود. ساخت و سازها و گودبرداری برای ساخت مجتمع تجاری در نزدیکی آن، فرونشست زمین در اثر قنات هایی که از کاخ می گذرد نیز بر این فرشایس افزود.

مهر نوشت:درباره آسیب هایی که متوجه کاخ صاحبقرانیه است محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور گفته بود که قنات هایی در زیر کاخ است که به یک مجتمع تجاری می رسد این مجتمع ۳۰ متر گودبرداری کرده و تمام آب ها پشت کاخ مسدود شده و باعث نشست زمین شده است و تاثیر زیادی بر افزایش سرعت لغزش زمین کاخ دارد.

به گفته طالبیان این مجتمع تجاری اصلا منطق ثبت ملی را رعایت نکرده است. حالا مسئله شکایت سازمان از این پرونده اگرچه به نظر می رسد چندان پیگیری نمی شود اما مسئله مهم مرمت کاخی است که از سه سال پیش به روی مردم بسته است تا احیا و مرمت شود.

اکنون بعد از سه سال بازهم رحمت الله رئوف، مدیر مجموعه کاخ نیاوران می گوید که منتظریم با رئیس سازمان میراث فرهنگی جلسه کارشناسی برگزار کنیم تا تصمیم قطعی درباره نحوه مرمت صاحبقرانیه گرفته می شود. هم اعتبار و هم طرح مرمت آن باید مصوب شود. چون برخی اختلاف نظرها و سلیقه ها درباره مرمت این اثر وجود دارد از این اثر نمونه دیگری وجود ندارد پس باید با احتیاط بیشتری روی مرمت آن مطالعه شود.

او درباره این اختلاف سلیقه ها می گوید: گروه راهبردی سازمان که در کاخ مستقر است مشکلی برای اجرای طرح ندارد اما بالاخره مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها هستند و افراد حقیقی و حقوقی بیرون از سازمان نیز درباره این موضوعات نظر دارند ما باید طوری این طرح را اجرا کنیم که همه آن نظرت را جمع کرده و به یک نظر واحد نزدیک کنیم. این نظر واحد باید به یک طرح مصوب در خور شأن بنا منجر شود.

رئوف حرکت های کاخ صاحبقرانیه را اندک می داند و می گوید: با استفاده از ابزار مخصوص، میزان حرکت ساختمان را می سنجیم براساس گزارش های ما این حرکت بسیار کند است با این وجود بار ساختمان را با برداشتن برخی از تابلوها و یا لوسترها کم کردیم.

وی همچنین پش بینی می کند که اگر طرح مرمتی که آنها در اختیار دارند اجرا شود، چیزی نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا کاخ صاحبقرانیه مرمت و به روی مردم باز شود.

این صحبت ها از اواخر تیرماه سال ۹۴ تا کنون از سوی مدیریت مجموعه کاخ نیاوران تکرار می شود اما همچنان کاخ صاحبقرانیه نه تنها از سوی عوامل بیرونی مورد تهدید واقع است بلکه شرایط آن نیز در صورت مرمت نشدن رو به بدتر شدن می رود همچنین این روند تا جایی پیش رفته که سه سال است کسی درون این کاخ نرفته چون شرایط برای بازدید از آن نیز نامناسب است انگار کسی برای مرمت صاحبقرانیه تعجیل ندارد
کد خبر 38061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =